Jump to content

Gm Discovery Elite & Lite Root

yasak_ask
 Share

Recommended Posts

discovery-elite-32gb-1-z.jpg

Önemli ; 
- USB hata ayıklamayı açın 
- USB driverleriniz mutlaka yüklü olmalı. (http://gionee.co.in/portfolio/elife-e7/#t4   download kısmından indirmelisiniz driverları ) 

Method ; 
1-Pda neti yükleyin ve kurun . ( http://pdanet.co/bin/PdaNetA4150.exe
2-Pda net'i açın ve ekrandaki talimatlara göre driverleri yükleyin. 
3-Vroot'u yandaki linkten indirin ( http://www.mgyun.com/en/GetVRoot
4-Vroot'u açın ve telefonunuzu bağlayın program telefonunuzu tespit etsin. 
5-Root butonuna basın. 

Not: Elite 4G modelinde denenmemiştir. 

• Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Elite için CWM & TWRP Recovery Yükleme 

Not: CWM çincedir ve aşağıda ingilizce karşılığı olan resimler eklenmiştir

2. Stok recovery'nin yedeğini alın
3. Cwm recovery img dosyasını indirip telefona veya sd karta atın
4. Kurduğunuz recovery tools programını açıp  'Flash Recovery' seçeneğini seçin
5. Telefona attığınız cwm img dosyasını gösterin
6. Onaylayın

Video Anlatım
https://www.youtube.com/watch?v=hC7w6Kn9A7M

Çince CWM Recovery'nin İngilizce karşılıkları;
[spoiler]
1_Initial_Menu.jpg

2_B_R_Menu.jpg

3_INST_Zip.jpg

4_Advanced_Menu.jpg

5_M_S_Menu.jpg
[/spoiler]

xKiJnlH.gifxKiJnlH.gif

Discovery ELİTE 32GB için ORJİNAL Stock Rom V5733 ( CWM Recovery ile restore edilerek yüklenebilir ) candarr77

ElMPEz.jpg

NOT: 16GB MODELLEREDE YÜKLENEBİLİR UYUMLUDUR

:download1: http://www.mediafire.com/download/1w9sbhz37d3wcdz/EliteStockRomCandarr77.zip

xKiJnlH.gifxKiJnlH.gif

Discovery ELİTE için Stock Romlar ( SpFlashTool ile yüklenebilir )

Not: Yurtdışındaki Gionee E7 cihazının romlarıdır, Elite ile birebir uyumludur fakat türkçe dil olmayabilir içerisinde.

ELİTE LİTE 16GB (1.7GB) Android 4.2.2

:download1:  https://docs.google.com/uc?id=0B8H5JoBDpTnJVUsyYWxnYmRMcTA

ELİTE 32GB (1.7GB) Android 4.2.2

:download1:  https://docs.google.com/uc?id=0B8H5JoBDpTnJamRNZ3hxZ3dxTXM

Discovery ELİTE için Stock Romlar ( CWM Recovery ile restore edilerek yüklenebilir ) ark22268'e tşkler bilgi için

ELİTE Android 4.2.2 Sv 2.2 (32gb için olduğu yazılmış fakat cwm backup olduğundan 16gb içinde uyumludur)

:download1: http://www.mediafire.com/download/qtqe8xqqc6kt0a7/GiONEE+E7+32+GB+India+STOCK.zip

xKiJnlH.gifxKiJnlH.gif

Discovery ELİTE için Stock Rom - Bangladesh'te satılan Walton Primo ZX cihazın orjinal romudur (SPFlash Tool İle yüklenebilir)

[spoiler]http://www.youtube.com/watch?v=iynn1qZhJgM[/spoiler]

Walton Primo ZX  ROM Android 4.2.2

Official ROM Primo Primo ZX Qualcomm Version: Primo-ZX_0301_T5761

Rootlu değildir

İçerdiği diller 

[spoiler]

ehutatym.jpg

7ynysany.jpg

[/spoiler]

:download1: http://goo.gl/F0UWMT

Discovery ELİTE için Stock Rom - Bangladesh'te satılan Walton Primo ZX cihazın orjinal romudur (CWM İle yüklenebilir)

Walton Primo ZX  ROM Android 4.2.2

Official ROM Primo Primo ZX Qualcomm Version: Primo-ZX_0301_T5761

Rootlu değildir

İçerdiği diller

[spoiler]

ehutatym.jpg

7ynysany.jpg

[/spoiler]

:download1: https://drive.google.com/file/d/0BwWyP87ATV55eFlhajluSjNMUUU/preview?pli=1

xKiJnlH.gifxKiJnlH.gif

XPERIA Z1 Launcher + Uygulamaları

Bilgilerinizin yedeğini almanız şiddetle önerilir.

Uygulama içeriği
  • Xperia Z1 Launcher
  • Walkman ile beraber  xLoud, ClearAudio+, Clear Stereo, Clear Phase, Visualizer
  • Xperia Z Albüm
  • Xperia Z Movies 
  • Xperia z ultra xReality Engine (Sadece xperia albüm ve movies ile çalışır)
  • Xperia Z1 Motion shot
  • DLNA & Xperia Throw {BETA} 

== Yükleme yönergesi  ==
  • Walkman & MotionShot APK dosyalarını yükleyin
  • Diğer verilen Zip dosyalarını CWM den flashlayın
  • Wipe Cache & Dalvik Cache
  • Fix Permissions
  • Mount System
  • Yeniden başlatın

==Enabling xReality Engine & xLoud  Bileşenlerini Aktifleştirme==
Herhangibir Root Explorer uygulamasını açın
/system dizinine gidin
build.prop dosyasını editleyerek aşağıdaki kodları ekleyin ve kaydedip yeniden başlatın

HTML Code:
# Xloud Engine
ro.smec.sound_effects_enabled=true
ro.semc.xloudsupported=true
persist.service.xloud.enable=1

# X-Reality
ro.service.swiqi.supported=true
persist.service.swiqi.enabled=1

ro.service.swiqi2.supported = true
persist.service.swiqi2.enable = 1

ro.service.swiqi3.supported = true
persist.service.swiqi3.enable = 1

==Fixi flashladıktan sonra Launcher da otomatik döndürmeyi aktif etmek isteyenler==

Önceki beta sürümlerini kullananlar

Root explorer kullanarak /system/app/  dizinindeki "MotionShot.apk" ,"SemcMusic.apk"(walkman 1) ve "com.sonyerricson.trackid-1.apk" uygulamarını silin

Note :
Music Unlimited çalışmıyor.

:download1:
Xperia Launcher + APPS   BETA2.0

Xperia Launcher + APPS   BETA5.0 (Xreality Engine dahil) 

A-Rotation 

Walkman APK 

Motion Shot APK
Edited by yasak_ask

hocam ben bu yazdıklarının hepsini yaptım fakat telefon açılış ekranında takılıp kalıyor sd kartta gömülü olduğu için ulaşamıyorum recovery yada format yapılmıyor ne yapmam gerek ? yardımcı olursan çok sevinirim (acil)

Edited by ark22268

hocam ben bu yazdıklarının hepsini yaptım fakat telefon açılış ekranında takılıp kalıyor sd kartta gömülü olduğu için ulaşamıyorum recovery yada format yapılmıyor ne yapmam gerek ? yardımcı olursan çok sevinirim (acil)

Neyin hepsini yaptın hocam sen? 

yukarıda yazılan root ve recovery işlemlerinin hepsini yaptım ama telefon açılmıyor açılış ekranında takıldı kaldı lütfen yardımcı olun

orjinal stock romu nasıl geri yükleyebilirim? sd kartada ulaşamıyorum gömülü olduğu için ne yapmam gerek ? isterseniz mail adresimi verebilirim

tamam ama nasıl yükleyebilirim lütfen biraz yardımcı olun sd karta ulaşamıyorum ve nasıl yapılacağını inanın bilmiyorum gerçekten yardımcı olursanız çok sevinirim telefon açılmıyor şuan

orjinal rom bulma ihtimalim yokmu?

tamam ama nasıl yükleyebilirim lütfen biraz yardımcı olun sd karta ulaşamıyorum ve nasıl yapılacağını inanın bilmiyorum gerçekten yardımcı olursanız çok sevinirim telefon açılmıyor şuan

orjinal rom bulma ihtimalim yokmu?

Hocam neden yedek almadınız telefonun full yedeğini :( 

Gionee e7 nin sp flash tool ile romunu atarsanız açılabilir ama sağlıklı olması açısından ya elite olan birinden yedek alacaksınız yükleyeceksiniz yede servise vereceksiniz cihazı

konuyu açan bir arkadaşta yokmudur ? yedek aldım fakat hepsi silinmiş geri nasıl yapacam bilmiyorum sizde varsa lütfen paylaşırmısnız

ayrıca Gionee e7 yi indirdim fakat nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum lütfen birazcık yardım edin

konuyu açan bir arkadaşta yokmudur ? yedek aldım fakat hepsi silinmiş geri nasıl yapacam bilmiyorum sizde varsa lütfen paylaşırmısnız

ayrıca Gionee e7 yi indirdim fakat nasıl yükleyeceğimi bilmiyorum lütfen birazcık yardım edin

gİONEE romu sp flash tool ile yüklenir hocam oda benim discovery başlığımda anlatmıştım.  

Yedek almaktan kastım benim, romun nandroid komple yedeğini almak idi. Telefon yeni olduğu için bu konuda bilgi döküman bulmak çok çok zor şuan. Bende aynı cihaz olsaydı elimden geleni yapardım senin için. 

merhbalar hocam dün size bahsetmiş olduğum telefonu zorda olsa (2 gündür uykusuz bir şekilde ) açtım daha doğrusu telefonun orjinal romuna yani çin modeli elife e 7 ye çevirdim şu an telefon normal hatta daha fonksiyonlu :-)
sizden bir ricam olacak bir arkadaş discovery elite cihazının olduğunu ve eğer bir yardım eden olursa bana backup yada romunu paylaşabileceğini söyledi bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim

Hocam gionee daha çok güncelleme veriyor cihazlarına kalsın o :D 

Şaka bir yana. İzlenecek yok şudur önce stock recovery img dosyasının yedeğini almak gerekiyor.

Bunun için telefonu root edip Android Terminal Emulator yüklemek gerek sonra teminali açıp "su"  ve sonrasında "cat /dev/mtd/mtd6 > /sdcard/recovery.img" komutlarıyla orjinal recovery dosyasını oluşturup bunu pc ye aktarmalıyız.

Sonra telefone cwm yükleyip cwm üzerinden yedek almalıyız. Sonra aldığımız bu yedeği senin telefonda restore etmeliyiz. Restoreden sonra telefonun güncelleme alabilmesi için GM tarafından orjinal recovery ye geri dönmek gerekli.

Cwm den yedeklediğiniz dosyalarda Data ve cache bölümlerini sil. Orda telefon Rehberi gibi kişisel dosyaların olur ve geçici dosyaların olur.Cmw imei(nvram) yedeklemez

nandroid.md5 dosyasını  notepad++ ile açıp "cache, data, android_secure.vfat" satırlarını (toplam 6 satır) silmeniz gerekiyor.

teşekkürler hocam  Allah razı olsun bu yazdıklarının aynısını arkadaşa gönderdim açıkçası adamın gözü korktu :-)) dünden beri hala cevap yok, anlaşılan ben çince kurslarına girtsem iyi olacak :-))

aslında kurduğum rom hiç güzel değil  elite rom çok çok daha stabil ve pratik google playdeki bir çok popüler programı desteklemiyor ,baidu adında saçma sapan animelerle dolu bir marketi var oyunlar desen hemen hepsi paralı ve dandik

sözde 2 dil desteği var ingilizce ve çince ama ingilizce dilin bile %70-80 i çince sadece menüde ingilizce desek daha doğru locale 2 bile kabul etmiyor rom ...

kısacası 2 günde bezdirdi beni bir şey yüklerken evet yada hayır seçeneği bazen sağda bazen solda çıkıyor yani kadere barbut atıyorum şansıma :-))

benim en yakında ya bunun bütün dilleri destekleyen versiyonunu bulmam yada orjinal rom yüklemem gerek oda çince bilmeyen birinin çince bir telefonda evet yada hayır tuşunu bulması gibi

emeğin için çok teşekkür ederim kardeşim çok sağol elite stock rom hakkında duyumun olursa bilgi verirsen çok sevinirim kal sağlıcakla

teşekkürler hocam  Allah razı olsun bu yazdıklarının aynısını arkadaşa gönderdim açıkçası adamın gözü korktu :-)) dünden beri hala cevap yok, anlaşılan ben çince kurslarına girtsem iyi olacak :-))

aslında kurduğum rom hiç güzel değil  elite rom çok çok daha stabil ve pratik google playdeki bir çok popüler programı desteklemiyor ,baidu adında saçma sapan animelerle dolu bir marketi var oyunlar desen hemen hepsi paralı ve dandik

sözde 2 dil desteği var ingilizce ve çince ama ingilizce dilin bile %70-80 i çince sadece menüde ingilizce desek daha doğru locale 2 bile kabul etmiyor rom ...

kısacası 2 günde bezdirdi beni bir şey yüklerken evet yada hayır seçeneği bazen sağda bazen solda çıkıyor yani kadere barbut atıyorum şansıma :-))

benim en yakında ya bunun bütün dilleri destekleyen versiyonunu bulmam yada orjinal rom yüklemem gerek oda çince bilmeyen birinin çince bir telefonda evet yada hayır tuşunu bulması gibi

emeğin için çok teşekkür ederim kardeşim çok sağol elite stock rom hakkında duyumun olursa bilgi verirsen çok sevinirim kal sağlıcakla

Hocam walla discovery içinde ilk zamanlar çok sıkıntılı geçti  döküman yoktu hiç elimizde. Sonra geliştirici arkadaşlar ve yoğun bir araştırma ile  çoğu kişinin katkısıyla dökümanlar romlar vs toparlandı.. Elite daha çok yeni o yüzden döküman yok ama elite tercih eden kişiler fazla olursa o zaman sorunsuz her türlü şeye rahat ulaşırsın. 

Aslında tek hatlı olması ve kullandığı chipset dolayısıyla çok rahat romlar portlanabilir bu cihaza.  Ama bakalım ne kadar tutacak.

Ayrıca morelocale 2 uygulamasının kurup ordan türkçe dili seçermisin bir? Belli kısımların tr olabileceğini düşünüyorum.

:-) sen söylemeden yükledim ama nafile sadece apex launcherin menüsünü türkçe yaptı okadar :-) oldu olacak rotladım telefonu şimdi önüme gelen yazılımı deniyorum sonumuz hayrola :-))

hocam aslında benim durumuma düşen çok arkadaş olur sebebi ise recovery ekranının çince olması ve ekte sunulan img uzantılı sözde recovery dosyasına aldanmamız! aslında o elite cihaza uygun değil cihaz tanımıyor o dosyayı ve sapıtıyor yarın benim durumuma düşmesinler diye yaşadığım olayı ve nasıl kurtulduğumu göndereyim özelden belki birine lazım olur

öncelikle çok teşekkür ederim   yasak_ask evet ben tavsiye ettim fakat yüklemeyi birtürlü beceremedim :-))) sanırım biraz ders çalışmam gerek yada yanında 1-2 hafta staj görmem gerek ! ama deneme yanılma yöntemiyle brick olan telefon (elite) nasıl tekrar ayağa kaldırılır öğrendim :-) Allah'ın emri hergün çökeltiyorum telefonu sonra hokus pokus devam....  :-))

günün anlam ve önemine binaen içimden geldi paylaşıyorum hocam  ,tamda şuanki durumumu anlatıyor! benden hediye olsun başta sana sonra  forumdaşlara :-))

http://www.izlesene.com/video/oyku-gurman-nem-alacak-felek-benim/7421441

Zip for Cwm (all wipe and flash)

https://mega.co.nz/#!psMhBIqK!CqyrB0...w-ejz9M4BS8rQs

Zip nandroid backup Amigo 2.0 (unzip and paste in Cwm/backup/)

https://mega.co.nz/#!xotjBLwL!J3OWtC...AniL6i0IkPn8QU

hocam buda Custom Rom 2.1.5 Taiwán.

çin stock romunu yükleyen birisi yazmış bu rom orjinaline göre daha hızlı diye her ikisinide yükleyip denemiş

38MLGj.jpg

8n5Z7d.jpg

qqpMX3.png

bunların haricinde konu başlığında belirtmiş olduğun VRoot programı adeta ingiliz çakısı gibi maharetli rom yükeleyebilme özelliğinede sahip hemde çok kolay ama asıl bilinmeyen bir program varki ismi "shuame" o daha bi dehşet vroot gibi ama daha yetenekli root ,rom herşeyi yükleyebiliyor ve ayrıca recovery ekranı ingilizce ! programı pc ye kurmak ve telefonu usb ye bağlamak yeterli gerisini o hallediyor tek tuş ve garanti ! romda aynı şekilde kendi otomatik sana seçenek sunuyor tek tuşla herşeyi kendi hallediyor çok basit ! yedekle filan hiç uğraşmıyorsun !ekrandan bir görüntünasıl yapılacağına dair sadece sağ taraftaki yeşil tuşa tıklamak yeterli

P3NM67.png

benim telefonun son hali yani modifiye edilmiş halini göndereyim bakalım beğenecekmisin :-)) adım hıdır elimden gelen budur misali !

YPpbrj.png

qqpBlB.png

DXmJ2l.png

38Mooj.png

buldukça birşeyler paylaşırım hocam herşey gönlünce olsun !

Arkadaşlar Benim Elite ile başım dertte 25 gündür kullanamiyorum. Sistem dosyaları sildirdim galiba açılırken GM. da kalyor. Bende tamamen formatladım. Elite 32gb. şimdi sıfır.Kitkat a güncellenecek diye yaptım. yayınlanmadı Orijinal rom da yok ne yapacam. Bana yardımcı olun Lütfen. Şimdiden Teşekkürler...!!

Arkadaşım neolur senin yazını okudum.Çincede olsa zor kurtulmuşsun.Ayni durumdayım.Bu Çince recovery den nasıl kurtaracam.ayrıca format attım. Tlf. sıfırladım. Acilen Elite 32gb. Stock Rom lazım. Bana yardımcı olun Lütfen, Teşekürler...!!

Arkadaşlar Benim Elite ile başım dertte 25 gündür kullanamiyorum. Sistem dosyaları sildirdim galiba açılırken GM. da kalyor. Bende tamamen formatladım. Elite 32gb. şimdi sıfır.Kitkat a güncellenecek diye yaptım. yayınlanmadı Orijinal rom da yok ne yapacam. Bana yardımcı olun Lütfen. Şimdiden Teşekkürler...!!

Arkadaşım neolur senin yazını okudum.Çincede olsa zor kurtulmuşsun.Ayni durumdayım.Bu Çince recovery den nasıl kurtaracam.ayrıca format attım. Tlf. sıfırladım. Acilen Elite 32gb. Stock Rom lazım. Bana yardımcı olun Lütfen, Teşekürler...!!

En sağlıklısı ark22268 arkadaşın sana bağlanıp team ile yardımcı olması. Deneyim herzaman önemlidir.

Yukarıda yazmış aslında kısaca bir dene istersen

1. Telefon driverlarını yükle ilk sayfada var

2. Shuame programını bilgisayara yükle

3. Program açıkken senden telefonu usb lablosuyla bağlamanı isticek

4. Telefonu bağlayınca program tanıyacak

5. Rom menüsünden bilgisayara indirdiğin (sp flash tool ile yüklenebilir olan) romu göstereceksin

6. Flash new system deyip onaylıcan

7. Ve işlem başarılı yazısını gördüysen tamamdır. 

Video anlatım 

http://www.youtube.com/watch?v=334R3NbiyOM

Edited by yasak_ask

Teşekkürler, Arkadaşım yazdığın gibi bi deneyeyim... Sağol.

arkadaşım öncelikle geçmiş olsun ! sağolsun yasak_ask arkadaşımız detaylıca anlatmış benim ilave edeceğim şudur öncelikle telefon hiç açılmıyor yada açılış ekranında takılıp kalıyorsa aşağıda tarif edeceğim yolu uygula mutlaka sonuç alırsın sırasıyla gidecek olursak

1- aşağıda verdiğim 2 tane driverı pc ye kur ve windows aygıt yöneticisinden kurulduğunu teyid et burası çok önemli ! herşey burada başlayıp burada bitiyor o yüzden diğer işlemlere başlamadan burada yapmadığından yada eksik birşey olmadığından emin ol ! driverları kur ve windows güncelleme yapmak isterse mutlaka yap !

http://yadi.sk/d/HZ4n2c8yRwAB9

http://yadi.sk/d/bLVniSeTRwA9H

daha sonra aşağıda verdiğim adresten e7 stock romu indir içinde driver +yükleme programı ve yükleyeceğin rom bulunmakta bunları masaüstünde boş bir klasör oluştur ve içine çıkar

La6qi18Z8LwgnZdsAr1qy1GwCwo.gif

GNQC DownLoad yazan dosya yükleme proramı

Firmware yazan dosya yükleyeceğin stock rom

Driver yazan pc için driverlar biz zaten yükledik bununla işin yok

https://docs.google.com/uc?id=0B8H5JoBDpTnJamRNZ3hxZ3dxTXM

alltta vereceğim GNQC DownLoad programının ingilizce versiyonu diğeri çince versiyon windows türkçe yada ingilizce olduğu  ??? işaretleri çıkabiliyor  bunu kurup bundanda kurulumu yapabilirsin !

http://yadi.sk/d/U0XDQq6RRwC6C

şimdi herşey hazır yüklemeye geçecek olursak öncelikle GNQC DownLoad dosyasını açıyoruz

XWp0Ej.png

programı açtıktan sonra BP Path yani BP browse yazan yerden masaüstümüze oluşturduğumuz dosya içindeki firmware/bp_image dosyasını göster

Alttaki Ap Path kendiliğinden dolacaktır !

nPoROR.png

Senin telefonun hiç açılmadığını yada açılışta takıldığını varsayıyorum emergency download yazan yeri işaretle (2) resimde belirttiğim yerden

GnXBmv.png

ve en son olarakta okta  3 ile belirttiğim Download yazan yere tıkla program otomatik olarak kuruluma geçecektir kurulum bitene ve telefon açılana kadar usb kablosunu çıkarma !

benim başıma geldi aklıma gelmişken onuda yazmak istiyorum recovery ekranını kurcalarken telefonun hafıza kartını çok fazla sayıda bölmüş olabiliriz şayet böyle birşey yaşarsanız yüklemeden sonra windows yönetimsel araçlardan

0VA1rD.png

bu kısma girip boş görünen diskleri silin burada dikkat edin telefona ait diski ve hafıza kartını ayrıca  windows c diskini silmeyin sadece boş olanları !

bu yazdıklarımı dikkatlice yaparsanız inşallah telefona zarar vermeden e7 versiyonunu yüklemiş olursunuz

ilk açılışta çince olacaktır onuda anasayfada ayarlar işaretine tıklayıp en alttan 5. sıradaki Aa yazan yeri tıklayıp ingilizceye çevirebilirsiniz

benim anlatacaklarım bukadar hani bir laf varya koyunun olmaığı yerde keçiye abdurrahman çelebi denir diye bizimkisi o hesap gmd elite orjinal stock rom çıkana kadar bununla idare edecez ,yardımlaşacaz

anlattıklarımda takılan olursa yine yardımcı olurum tekrar geçmiş olsun

son birşey daha

NOT: Telefonun ses açma ve power tuşuna basılı tutarsanız recovery ekranına girersiniz şayet ses kısma ve power tuşuna basılı tutarsanız fastmode ekranına girersiniz !