Jump to content

Sql Sorgusunu Tarihe Göre Sıralama

baris168
 Share

Recommended Posts

plugin içerisinde database'den aktarılan datalarda sırlamayı tarih bazında yıl/ay/gün olarak sıralamak istiyorum ancak yaptığım sıralamada gün/ay/yıl olarak yapılmakta bu konuda bana acil olarak yardım ederseniz sevinirim.

teşekkürler...

O işi plugin ile değil SQL sorgusu ile yapmalısınız. Öncelikle veritabanınız SQLite ise tarih sütunu TEXT biçimden, MySQL ile tarih sütunu DATE biçiminde olmalıdır. İkisinde de tarihler YYYY-AA-GG şeklinde kayıt edilmelidir. daha sonra:

SELECT * FROM kayitlar ORDER BY tarih ASC

şeklinde eskiden yeniye sıralanmış kayıtları çekebilirsiniz. ASC yerine DESC yazarsanız yeniden-eskiye gelir kayıtlar.

Hocam navicat premium üzerinde database içerisinde table da bulunan dtarihi sütununun tamamını seçtim ve display - set display format'a girerek YYYY-AA-GG yaptım olmadı, ayrıca navicat programının tools - options - display format içerisinde bulunan date içeriğinide denedim sıralama komutu olarak ta "SELECT * FROM baris order by dtarihi ASC" yazdım ancak olmadı nerede hata yapıyorum acaba bu konuda ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.

Projenizde bazı düzenlemeler yaptım. 

Veritabanı dosyanızda tarihleri YYYY-AA-DD şeklinde giremlisiniz demiştim ama halen 16.02.2014 şeklindeydi. Dediğim gibi düzeltince sorun kalmadı. Tarih girme için input yerine DateTimePicker plugini kullandım, ekteki dosya içinde plugin mevcuttur. Global'e küçük bir fonksiyon yazdım, 2014-12-01 şeklinde gelen tarihi 01.12.2014 şekline çevirip ekrana yazdırması için.

https://yadi.sk/d/quKDM5dyTAVjZ