Jump to content

Port Kapatma(Çok Önemli)

CarleoNe

Recommended Posts

Yapılan Araştırmalara göre her iki bilgisayardan 1 inde trojan yani açık port var..

Sevgilerimle

Açık Port=Trojan

Selametle

Trojan (Truva Atı) Nedir?

Trojan "kurban"ının tahmin etmediği bir şekilde ve isteği olmaksızın, gizli ve genellikle kötü amaçlı bir faaliyette bulunan bir programdır. Virüsten farkı kendi kendini çoğaltmamasıdır (her ne kadar bu ayrım evrensel olarak kabul görmemişse de).

Trojan'ın kendisi bir virüs değildir. Kendi kendini çoğaltmaz, sadece sabit diskteki bilgilere zarar verir. Trojan kendisini zararsız bir program gibi (örneğin bir oyun ya da yardımcı program) gösterir. Görünümü ve ilk çalıştırıldığındaki aktivitesi zararsız bir program gibidir. Çalıştırıldığında verileri silebilir veya bozabilir. Bir trojan, virüs içerebilir ancak kendisi bir virüs değildir. Truva atı Yararlı gibi görünen ancak aslında zarara yol açan bir bilgisayar programıdır. Truva atları, insanların, meşru bir kaynaktan geldiğini düşündükleri bir programı açmaya yöneltilmeleri yoluyla yayılır.

The Aids Information, Twelve Tricks A ve B, ve Darth Vader programları trojanlara örnektir

Açık port değil... öyle olsaydı antivirüs programları açtığın bütün portları yakalardı :lol::lol:

Trojan (Truva Atı) Nedir?

Trojan "kurban"ının tahmin etmediği bir şekilde ve isteği olmaksızın, gizli ve genellikle kötü amaçlı bir faaliyette bulunan bir programdır. Virüsten farkı kendi kendini çoğaltmamasıdır (her ne kadar bu ayrım evrensel olarak kabul görmemişse de).

Trojan'ın kendisi bir virüs değildir. Kendi kendini çoğaltmaz, sadece sabit diskteki bilgilere zarar verir. Trojan kendisini zararsız bir program gibi (örneğin bir oyun ya da yardımcı program) gösterir. Görünümü ve ilk çalıştırıldığındaki aktivitesi zararsız bir program gibidir. Çalıştırıldığında verileri silebilir veya bozabilir. Bir trojan, virüs içerebilir ancak kendisi bir virüs değildir. Truva atı Yararlı gibi görünen ancak aslında zarara yol açan bir bilgisayar programıdır. Truva atları, insanların, meşru bir kaynaktan geldiğini düşündükleri bir programı açmaya yöneltilmeleri yoluyla yayılır.

The Aids Information, Twelve Tricks A ve B, ve Darth Vader programları trojanlara örnektir

Açık port değil... öyle olsaydı antivirüs programları açtığın bütün portları yakalardı

Şimdi Bu bir cevapmıydı?

Aslında cevap vermem doğru değil fakat size truva atları araştırmak yerine "remote" olayını aşatırmanızı tavsiye ederim. ve Trojanların Mantığını bilmenizi veya öğrenmenizi. Trojan'ın port açmadan bilgisayarda işlevlerini yerine getiremeyeceğini ve karşıdan sizin bilgisayarınıza açılan port yoluyla bağlantı yapıldığını..

Ben isterim, ama siz araştırma cesaretinde bulunurmusunuz yoksa bilmediğiniz şeyleri savunmaya devammı edersiniz bilemem..

Selametle

Şimdi Bu bir cevapmıydı?

Aslında cevap vermem doğru değil fakat size truva atları araştırmak yerine "remote" olayını aşatırmanızı tavsiye ederim. ve Trojanların Mantığını bilmenizi veya öğrenmenizi. Trojan'ın port açmadan bilgisayarda işlevlerini yerine getiremeyeceğini ve karşıdan sizin bilgisayarınıza açılan port yoluyla bağlantı yapıldığını..

Ben isterim, ama siz araştırma cesaretinde bulunurmusunuz yoksa bilmediğiniz şeyleri savunmaya devammı edersiniz bilemem..

Selametle

bak arkadaşım sen trojan = açık port demişsin ben de bu ifadeye karşılık trojanın ne olduğu konusunda şahsını biraz bilgilendireyim dedim... remote connection veya bilgisayar ağları konusunda yeterli hatta ileri derecede bilgiye sahibim... bir trojan bilgisayarında port açmadan da dosya sistemini rahatlıkla bozabilir.... sen ilk önce trojanlara neden truva atı dendiğini daha doğrusu truva atı denmesinin nedenini bi öğren sonra gel buraya tartışalım... cesaret konusuna gelince sözlerine ve üslubuna biraz daha dikkat etmeni tavsiye ederim...

• Administrator

Benim bilgisayarımda virüs olmasın, gereksiz servislerim kapalı olsun vs. Ama tüm portlarımda açık olsun. Firewall olmasın. Hiçbirşey olmaz bana. Trojan ismi gibi truva atıdır. içerde bekleyen bir programdır. dışardan emir alabilmesi için içerde olması gerektir. İçerde emir alacak kimse yoksa açık portunda bir tehlikesi yoktur.

Beyler uzun lafın kısası Linux kullanın!!! Herşey elinizin altında... 65535 PORT'u listeleyebilir ve koruma latına alabilirsiniz hatta portları sınırlayabilir yada sadece şu ip ya da yazılım bu portu kullansın vs. :D

Anlaşılan Dediğimiz Hala Yanlış Anlaşılıyor.

Arkadaşlar, Portlar zaten bağlantı Noktalarıdır. Elbette Bu Durumda Bir Tehlikesi Yoktur.

Bizim anlattığımız şu:

Ahmet kendi bilgisayarından Mehmet'e trojan gönderiryor. Mehmet Trojanı çalıştırıyor ve 65536 Numaralı Port Açılıyor. (Sadece Bu Trojan için) daha Sonra Ahmet Mehmet'in bilgisayarına her seferinde bu açık olan 65536 numaralı porttan ulaşıyor. Dökümanı dikkatli okursanız sadece 5 port açık kalıyor. Bu İşlemi yaptığınız zaman Ahmet'in gönderdiği trojan'ın remote açısından bir etkinliği kalmamakta ve artık Ahmet sizin bilgisayarınıza girememektedir.

veya ters açıdan düşünelim:

Bu işlemi bilgisayarınız'da trojan'dan önce yaptığınız zaman da Ahmet'in size gönderdiği trojan'ın port açmak ve işlevini yapmak gibi bir niteliği kalmamaktadır..

Selametle

• Administrator

Anlaşılan Dediğimiz Hala Yanlış Anlaşılıyor.

Arkadaşlar, Portlar zaten bağlantı Noktalarıdır. Elbette Bu Durumda Bir Tehlikesi Yoktur.

Bizim anlattığımız şu:

Ahmet kendi bilgisayarından Mehmet'e trojan gönderiryor. Mehmet Trojanı çalıştırıyor ve 65536 Numaralı Port Açılıyor. (Sadece Bu Trojan için) daha Sonra Ahmet Mehmet'in bilgisayarına her seferinde bu açık olan 65536 numaralı porttan ulaşıyor. Dökümanı dikkatli okursanız sadece 5 port açık kalıyor. Bu İşlemi yaptığınız zaman Ahmet'in gönderdiği trojan'ın remote açısından bir etkinliği kalmamakta ve artık Ahmet sizin bilgisayarınıza girememektedir.

veya ters açıdan düşünelim:

Bu işlemi bilgisayarınız'da trojan'dan önce yaptığınız zaman da Ahmet'in size gönderdiği trojan'ın port açmak ve işlevini yapmak gibi bir niteliği kalmamaktadır..

Selametle

Bu konuda bir şüphemiz yok. ben cummanın Açıkport=Trojan denklemine verdiği yanıta ek yaptım sadece.

peki diğer programlar da sorun yaratmaz mı bu

sınırlandırma_?

her problem olduğunda da illa port numarasını bilip oraya eklemek mi gerekecek!

diyelim ben netten çalışan bi program kurdum!

ama bunu yaparsak sadece orda izin verilenleri çalıştıracaktır.

bundan şöyle bi sorun çıkar

böyle prglar kurduğumuzda sürekli başka yerlerde hatalar arayabilir bu port bölümü bazı arkadaşların aklına bile gelmeyebilir!

?

Bir Problem Çıkmayacaktır.

Kurduğunuz Programın Kullandığı Port Numarasını Öğreneceksiniz ve izin verilen portlar'a aynı işlemle o port numarasınıda ekleyeceksiniz.

Olay bundan ibaret.

Selametle

Sevgili Arkadaşım

Port sistemi ile işlem yapan programlar, kullandıkları port numaralarını Uluslararası haklara göre gizleyemezler. Programın açıklamasında veya web site kısmında muhakkak kullandığı port yazılıdır.

Modem'e gelince:

Modem'lerin Firewall Sistemleri kırılabiliyor ve bu port açmaktan daha kolay. Odanızın camını kapatmış kapısını açık bırakmış olursunuz. Asıl Mesele Sistem'de dir.

Kişisel Kanaatlerinize Saygı Duyarım fakat bana göre Sadece Modem Koruması açık olan bilgisayar ile Modem koruması olmayan bilgisayar arasında bir fark yoktur. İkiside ölüdür.

Sevgilerimle

Olayın can damarı'na geldiniz. İşte bende "Maximum" derken tümevarım olarak bunların hepsini kastetmiştim.

Network ve IP Scan Mantıklı programlar 2 Şekilde Bilgisayar Bulurlar.

1. Daha Önceden Trojan yoluyla paylaşıma açılmış bilgisayarlar,

2. Network Grubu Tarafından Güvenliği temin edilmemiş Bilgisayarlar.

O Halde, Portlarımızı kapattık. 1 Numaralı seçenek artık yok. 2 numaralı seçenekse Network Ağında'ki Basit bir firewall programı ile dahi engellenbiliyor, birde Dosyayı paylaşıma açmamak (sharedocs olarak geçer)

Böylece, lamer bozuntularına karşıda güvenlik sağlanmış olur.

Bu Soruları sorarak cevap vermemi ve forum kullanıcılarının bu konuda aydınlanmasını sağladığınız için,

Ben teşekkür ederim.

Selametle Kalın

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...