Jump to content

Excell 2010'da Formül Oluşturmam Lazım

sargonsone
 Share

Recommended Posts

İyi günler; şirkette satınalma ile ilgili firma ve teklif çizelgesi oluşturmam gerekiyor. Firmaların tekliflerini 1. firma 2. firma 3. firma  gibi  yazıp en sonda değerlendirmede en düşük fiyatı veren firmanın teklifinin uygun olduğunu yazdıran bir formül yapmak istiyorum fakat Excell 2010 da nasıl yapacam bilmiyorum. Bana yardım edebilir misiniz?

Not: İstediğim şey şu şekilde ;   

9h221p.jpg

İstediğiniz olay tam olarak şu şekildedir umarım

pre_1407796103__excel_formul.png

En düşük teklifide tabloya F sütununa ekledim. F3 hücresinin formülü

=min(B3:E3)

Benim oluşturduğum tablo düzeninde G3 hücresindeki formül şu şekilde

=if(min(B3:E3)=B3;"1 nolu firmanın teklifi uygundur";if(min(B3:E3)=C3;"2 nolu firmanın teklifi uygundur";if(min(B3:E3)=D3;"3 nolu firmanın teklifi uygundur";if(min(B3:E3)=E3;"4 nolu firmanın teklifi uygundur"))))

G sütunundaki diğer hücrelere bu formülü kopyalayarak tüm Excel sayfanızda kullanabilirsiniz

Haydi kolay gele !

Hocam yardımınız için çok teşekkür ederim, işime çok yaradı.  Çok olmazsa bir şey daha sormak isterim. Tahmin edebileceğiniz gibi birden fazla firma ve teklif satırı olacaktır. Örneğin bilgisayar için Vatan Bilgisayar, Teknosa, İstanbul Bilişim v.s. firmaları teklif verdi; Cep telefonu için Samsung, Nokia; Iphone teklif aldık diyelim. Sonuç satırına "1 nolu firmanın teklifi uygundur" yerine "Teknosa" ya da en düşük fiyat veren firmanın isminin yer aldığı hücredeki ismi otomatik olarak yazdırabilme gibi bir şansımız var mı?