Jump to content

(WPI) Windows Post-Install Wizard

Recommended Posts

WPI nedir, Ne işe yarar?

Windows Post-Install Wizard (WPI) HTML ve JavaScript ile yazılmış bir 3.parti programları katılımsız olarak yükleme sihirbazıdır. WPI kurulumuna dahil ettiğiniz programları karşınıza gelecek bir arayüz üzerinde seçebilir ve istediğiniz programları yükleyebilir istemediklerinizi pas geçebilirsiniz.

Windows haricinde kullandığınız 3. parti programları katılımsız olarak yüklemenin elbette birkaç tane yolu var. Eğer bu programların windows kurulumuyla beraber kurulmasını istiyorsanız RunOnce veya 7-zip yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda cd içine entegre ettiğiniz bütün programları yüklemek zorunda kalırsınız. WPI’de ise durum farklıdır. Burada cdyi hazırlarken içine koyduğunuz programlar arasından hangisini kurup hangisini kurmayacağımıza dair seçim yapabilirsiniz. Seçim ekranının bir örneğini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

34xk.png

1. Gerekli programlar

Bu çalışmayı yapabilmek için öncelikle WPI’nin kendisi gerekiyor. Ama isterseniz bunun yerine WPI-Lite versiyonunu da kullanabilirsiniz. Zaten ben burada adımları WPI’ye göre anlatacağım için işi kavradıktan sonra WPI-Lite size çok kolay gelecektir. İsterseniz opsiyonel olarak belirttiğim diğer programlardan silent installer hazırlarken faydalanabilirsiniz.

WPI

http://www.wpiw.net/downloads/WPI_v5.6.rar[/CODE]

WPI-Lite

[CODE]http://www.wpiw.org/downloads/WPI_Lite_v1.2.rar[/CODE]

AutoIt3 (opsiyonel)

[CODE]http://www.autoitscript.com/autoit3/downloads.php[/CODE]

Scite4AutoIt3 (opsiyonel)

[CODE]http://www.autoitscript.com/autoit3/scite/downloads.php[/CODE]

7-zip (opsiyonel)

[CODE]http://www.7-zip.org/tr/7z432-tr.exe[/CODE]

NSIS (Nullsoft Scriptable Install System) (opsiyonel)

[CODE]http://nsis.sourceforge.net/Main_Page[/CODE]

[b]2. Klasör İçeriği[/b]

26fi.png

WPI’nin en son versiyonunu indirdikten sonra bunu bir klasöre açarsanız yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsınız. Burada;

Audio: Kurulum esnasında mp3 dinleyebileceğiniz basit bir mp3 player ve sizin seçtiğiniz mp3’leri içerir.

Common: Scriptler ve Yardımla ilgili çeşitli dosyaları içerir.

Examples: Size yol gösterecek çeşitli Config dosyası örneklerini içerir.

Graphics: Boş olarak gelir.

Install: Boş olarak gelir. Katılımsız olarak kurulmasını istediğimiz programları koyacağımız klasördür.

Themes: Kurulum ekranının arayüzünü değiştirmek üzere kullanabileceğiniz theme dosyalarını içerir.

Tools: Kurulum cd nizi hazırlarken işinize yarayabilecek ufak tefek araçları içerir.

UserManual: İngilizce kullanma klavuzunu içerir.

Wpiscripts: Cd nin çalışabilmesi için gerekli *.js dosyalarını içerir. Burada en çok haşır neşir olacağımız dosya config.js dosyasıdır.

Audio.exe: Mp3 player uygulama dosyası

Autorun.inf: Cd yi cd sürücünüze takınca tomatik olarak çalışmasını sağlayan dosya

Wpi.cmd: Cdnin otomatik çalışması için gerekli komut dosyası

Wpi.hta: Cdnin otomatik çalışması için gerekli hta dosyası

Wpi.ico: Cd sürücü simgesi

3. Kullanıcı arayüzleri ve ekran görüntüleri

Siz cdnizi hazırladıktan sonra autorun özellikli olacak ama çalışma aşamasında wpi.hta dosyasını çift tıklayarak çalıştırabilirsiniz. Program çalıştıktan hemen sonra sol menüden options’a basın ve gelen ekranda en üst satırdan dil seçimini Türkçe yapın ve sağ alt köşeden save diyerek arayüzü Türkçe hale getirin.

Yazının başındaki ilk ekran görüntüsü 4.3.1 versiyonunundur. Ben bu yazıyı yazarken ki en son sürüm 4.3.8 olduğu için ekran görüntüsünde küçük de olsa farklılıklar olabilir. Sol menüde,

Yüklemeye başla tuşunu tıklarsanız yaptığınız ayarlara göre otomatik kurulum başlar.

Varsayılanları seç, hepsini seç, hiçbirini seçme seçenekleri sizin config.js üzerinde yaptığınız değişikliklere göre belirlediğiniz ayarlara göre cdnizdeki programlardan hangilerini yüklemek istediğinze dair seçimler yapmanızı sağlar.

Seçenekler tuşuna bastığınızda çeşitli ayarlar yapmanızı sağlayacak ayarlar ekranı gelir.

Ayarlar tuşu config.js üzerinde değişiklikler yapmanızı sağlayacak ekranı getirir. Ama ben daha pratik olması açısından config.js dosyasının manuel olarak değiştirilmesi taraftarıyım. Seçim sizin tabi.

Kaynağı Göster, Müzik Oynatıcı ve Kullanıcı yardımı tuşları şimdilik bizi öyle aman aman ilgilendirmiyor.

4. Kurulum cd sinin hazırlanması

Kurulum cdsini hazırlayabilmek için şüphesiz cd de bulunmasını istediğimiz programların temin edilmesi ve hazırlanması gerekiyor. Temin ettiğimiz programları 7-zip ile parametresiz kurulum hazırlama rehberindeki bilgiler dahilinde hazırlamak bizim için büyük kolaylık sağlayacaktır. Tabi önümüzdeki tek seçenek elbette bu değil. 7-zip yöntemine ilave olarak;

* Exe dosyasının hazırlanırken kullanılan setup yöntemine göre switchleri bulunbilir (Adobe Acrobat Reader 7.0 için /Q /W /S /V”/QN” gibi)

* Yüklenecek program, eğer mümkünse kendi kişisel kurulum sihirbazı ile hazırlanabilir (Örnek: K-Lite Mega Codec Pack, komut ekranında setup dosyasının olduğu yolda “setup.exe – MakeUnattended” yazdığınızda karşınıza Unattended Install Maker şeklinde bir ekran gelir ve yönergeleri izleyerek k-lite kurulumunu özelleştirebilir ve unattended hale getirebilirsiniz.)

* AutoIt3 ile script tabanlı kurulumlar hazırlanabilir veya yine bu yöntemle hazırlanmış kurulumlar kullanılabilir. (AutoIt kullanmaya giriş makalesi için tıklayın)

Asıl konu WPI olduğu için ben bir şekilde bu kurulum dosyalarını temin ettiğinizi veya hazırladığınızı varsayarak devam ediyorum.

Ana ekranda ayarlar kısmından, Install klasörü içine topladığınız programların katılımsız kurulumları ile ilgili ayarları yapabilirsiniz. Hemen aşağıda 5.Bölümde bunun detayları var.

Seçenekler kısmından cd ile ilgili ayarları yapabilir ve yükleme işlemlerinizi özelleştirebilirsiniz. Burada kurulum esnasında tek ekranda kaç programın listeleneceğine dair (20şerli listelensin gibi) seçimler yapabilirsiniz. Aşağıdaki resimde kurulum başladıktan sonra karşınıza gelecek ekran görüntüsünün bir örneğini göreceksiniz.

68oj.png

5. Config.js dosyasının hazırlanması

Yukarıda belirttiğim gibi config.js ile ilgili ayarları ister ana ekrandan ayarlar kısmına girerek ister manuel olarak belirleyebilirsiniz. Manuel yöntem için, WPI klasörünüzün içindeki Wpiscripts.js dosyasını not defteri ile açarsanız şu şekilde bir kısım görürsünüz.

511sm.png

Aşağıdaki ekran görüntüsü de bunun değiştirilmiş halidir.

51ox1.png

Sizinde dikkat ettiğiniz gibi;

desc[pn] programın kısa açıklamasını içerir

ordr[pn] programın kurulum sıra numarasını içerir. Ki bu sayı atlayarak gidebilir, önemli olan programların bu seri numarasına göre baştan sona doğru kurulacağını bilmenizdir. Bu bir programı kurduktan sonra yamasını da kurmak isterseniz önem kazanır, veya .net gerektiren bir programın illaki .net framework kurulumundan sonra kurulmasını sağlamanıza yarar.

cmd1[pn] programla ilgili ilk komut satırını belirtmenize yarar. Gördüğünüz gibi hazırladığımız programlar Install klasörünün içinde muhafaza ediliyor. Kurulum esnasında switch kullanmak gerekiyorsa bunu yine burada belirtiyoruz. Buna benzer olarak cmd2[pn], cmd3[pn] gibi ilave satırlar ekleyebilir, seri no, reg tweak gibi dikiş nakış işlerini buradan halledebilirsiniz.

dflt[pn] bir programın, WPI’yi ilk çalıştırdığınızda varsayılan olarak seçilip seçilmeyeceğini belirlemenize yarar. Eğer varsayılan olarak seçilmesini istemiyorsanız bu değeri [‘no’] yapmanız yeterlidir.

cat[pn] kurmak istediğiniz programın hangi kategoride bulunmasını istediğinizle ilgili seçim yapma şansı sağlar.

WPI’yi ilk indirdiğinizde bu sıralamadan karşınıza sadece 1 tane gelecektir. Bunu istediğiniz kadar (üst sınır 9999) kopyalayabilir, ve diğer programlar için de seçimlerinizi belirleyebilirsiniz.

6. Notlar ve Referanslar

WPI klasörünün içinde bulunan Examples klasöründe çeşitli config.js örnekleri, Tools klasörünün içinde cdnizi hazırlarken kullanabileceğiniz yararlı birkaç program ve UserManual klasörünün içinde de İngilizce help dosyalarını bulabilirsiniz.

• 4 ay sonra...

WPI nedir, Ne işe yarar?

Windows Post-Install Wizard (WPI) HTML ve JavaScript ile yazılmış bir 3.parti programları katılımsız olarak yükleme sihirbazıdır. WPI kurulumuna dahil ettiğiniz programları karşınıza gelecek bir arayüz üzerinde seçebilir ve istediğiniz programları yükleyebilir istemediklerinizi pas geçebilirsiniz.

Windows haricinde kullandığınız 3. parti programları katılımsız olarak yüklemenin elbette birkaç tane yolu var. Eğer bu programların windows kurulumuyla beraber kurulmasını istiyorsanız RunOnce veya 7-zip yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda cd içine entegre ettiğiniz bütün programları yüklemek zorunda kalırsınız. WPI’de ise durum farklıdır. Burada cdyi hazırlarken içine koyduğunuz programlar arasından hangisini kurup hangisini kurmayacağımıza dair seçim yapabilirsiniz. Seçim ekranının bir örneğini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

kardeş keşke alıntı diye yazsaydın bide yazıları direk kopyalamışsın o yazıların bazı yerlerinde linkler vardı keşke o linkleride alsaydın inceleyen arkadaşların daha cok işine yarardı yine de paylaşımın için saol kardeş

• 4 hafta sonra ...

arkadaşlar WPI indirdim ama bu WPI.hta dosyasına tıklıyorum bembeyaz oluyor ekran başka hiç bir şey gözükmüyor.

CTRL ALT DELETE ile görev yöneticisinden mstha.exe yi devre dışı bırakarak ekranı görebildim. Diğer klasördekiler zaten genelde js dosyaları .Ben bu işi anlamadım . İlk olarak WPI.hta ya tıklamak gerekmiyor mu yoksa bilmediğim bir şey mi var ?

• 1 yıl yıl...

ben yaparken 1280x1024 yaptım başka pc ye ******ürünce (çözünürlüğü 1024x768) ekrann yarısı gözükmüyo

bendeki 1280x1024 çözünürlüğü 1024x768 e çevirmeye çalıştım ama olmuyo nasıl düzeltebilirim

ben yaparken 1280x1024 yaptım başka pc ye ******ürünce (çözünürlüğü 1024x768) ekrann yarısı gözükmüyo

bendeki 1280x1024 çözünürlüğü 1024x768 e çevirmeye çalıştım ama olmuyo nasıl düzeltebilirim

Çözünürlüğü Auto Yaparsanız Yani Otomatik Yaparsanız Sorun Düzelecektir.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...