Jump to content

Sistem Çok Yavaş

R305dvanKalender
 Share

Recommended Posts

Herkes iyi günler

Sistemim ilgili önceden bi kaç konu acmıştım

Sorunum bilgisayar çok yavaş. Widows8 uefi modda kurulum yaptım ama ilk gun geldiği gibi çalışmıyor butun drıverler guncel ama kasa yıne yavas acılıyor cok kurulu bısey de yok. Formattan hmen sonra tum sıstem guncellemerını yaptım. Format MSDN sürüm.

Far cry 4 sorunun düzeltmiştim ama formattan sonra bunlar oldu 3 . kez format atısım aynı gunde ıstedıgım performansı alamıyorum kurulumlar cok yavas.

HDD Arızalı gelmıstı garantıye yolladım ve sıfırı geldı gozle gorulur hız vardı fakat ilk  gelen gunku gıbı performans yok.

Masaüstü geldiğinde kendini toplaması zor oluyor hdd saglam hdd kıtlenmıyor.

UEFİ biosta asusun yaptıgı overclok kutlarından performansı secıyorum aynı default cekıyorum makına aynı ghz'ler artıyor fakat makına yıne aynı ramları arızalandıracak tek yaptıgım sey mhz sının arttırmıstım yanı oda cok fazla ısey degıl 1151 e düşmüştü performans modunu secınce bende 1728 yaptım fakan aynı bıosu sfırladım yıne aynı görev yonetıcısnden bakıyorum kaspersky sadece 71mb yıyor ramdan cpu %10-20 lerde yanı sorunum nedır 

Sistem Özelliklerim

İŞLEMCİ: AMD FX 6300 3.50 GHZ

EKRAN KARTI: ASUS AMD RADEON R9 270 DİRECTCU OC İİ 2 GB 256 BİT 

HDD: WD 1 TB 7200 RPM

RAM: HYPERX 8 GB 1600 MHZ

Kardeşim senin problemini az çok tahmin edebiliyorum.
Aslında Sorun Senin sata denetleyicinde. AMD Sata denetleyicilerinin özellikler ASUS anakartlarda bu şekilde sorunları meydana gelebiliyor.
1-UEFI modu boşver sadece sistemin hızlı açılması için ayrılan 350MB,lik alan olmasada olur.
2-http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Windows+7+-+32 (32-Bit için)

3-http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Windows+7+-+64 (64-Bit için)

Açılan sayfadaki TAB menüden OPTİONAL olan kısımnda CHİPSET sürücüsü indir ve paketi aç (çıkart)

4-sistem formatını UEFI olmayan ve AHCI mod ile ve indirmiş oldugun CHİPSET içindeki AHCI driver,i kullanarak kur.
Yani diyeceğim AMD sata denetleyicilerinin sıkıntısını az çok bilirim.
Yüklediğin bir driver bile buna sebep oluyor olabilir...

Birde tam olarak bilemiyecem ama Microsoftun bununla ilgili yani sistem performansı ile ilgili yayınlamış olduğu bir HOTFİX mevcut.
Hotfix Büyük depolama birimleri adı altında bir başlık içeriyordu ama hatırlayamadım, Sen bunları denersen bir dene...

Resimdekini deneyip sonucu yazarsan, aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşalra da faydalı olur.

http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1420746067__1111111111111.jpg

Performans için düzenli "chkdsk" öneririm, ayda  yada haftada 1 yapman iyi olur
Temizlik için ccleaner'dan şaşmam, ayarlarını yaptın mı düzenli sistem açıldığında devreye girer.

Edited by register

@Register dostum yardımların için çok saol. Dediklerini önceden yapmış, fakat sistem aynı.

@Embome dostum dedıgın yerden soyledeğin dosyayı indirdim fakat hata verıyor kuruluma gecmıyor hıc. Anlaadığım biosa giir sistem uefi den degılde normal olarakmı baslasın dıyorsun yoksa sıfırdan format cek uefi modda atmamı diyorsun :) ? yardımlarınız için çok saolun bu arada.