Jump to content

Başlat / Çalıştır Neleri Direk Çalıştırır.

emily

Recommended Posts

Windows'u yüklediğiniz sabit diskten Windows\System32 ye istediğiniz bir adla program kısayolu koyarsanız Başlat / Çalıştırdan ismini yazıp "tamam" derseniz o program açılır.

Varolanlara Örnek : notepad, calc, cmd, freecell...vs..

Aşağıdaki uygulamaları direk yazarsanız neleri çalıştırdığını görebilirsiniz.

compmgmt.msc  Bilgisaray yönetimini acar clipbrd.exe  Pano islemcisini acar cleanmgr.exe  Disk temizliciyi acar ciadv.msc  Dizini yöneticisini acar charmap.exe  Karekterleri ayarlamanizi saglar calc.exe  Hesap makinesini acar diskmgmt.exe  Disk yönetimini acar devmgmt.msc  Aygit yöneticisini acar dfrg.msc  Disk birlestiricisini acar eudcedit.exe  Karakter imal edebilirsiniz appwiz.cpl  Proram ekle kaldir acar access.cpl  Erisebirlik secenekleri acar accwiz.exe  Erisebilirlik sihirbazini acar desk.cpl  Görüntü özeliklerini acar eventvwr.exe  Olay görüntüleycisini acar freecell.exe  Iskalbil oyunlarini acar fsmgmt.msc  Paylasilan kilasör menüsünü acar hdwwiz.cpl  Donanim ekleme sihirbazini acar iexpress.exe  Setup proramini acar inetcpl.cpl  Internet özeliklerini acar intl.cpl  Bölge ve dil ayarlarini acar joy.cpl  Oyun kontrollerini acar magnify.exe  Büyüteci acar main.cpl  Fare özeliklerini acar mmsys.cpl  Ses ayarlarini acar mspaint.exe  Paint proramini acar narrator.exe  Ingilizce ekran koruycusunu acar ntbackup.exe  Yedekleme sihirbazini acar nusrmgr.cpl  Kulanici hesaplarini acar osk.exe  Ekran klavyesini acar telnet.exe  Telneti acar spider.exe  Kgit oyununu acar gpedit.exe  Grup policesini acar msconfig.exe  Sistem ayarlarini acar verifier.exe  Sürücü monitörünü acar drwtsn32.exe  Sorun tanima aracini acar dxdiag.exe  DirectX sürümünüzü ögrenmenizi saglar mobsync.exe  Senkronizasyon saglar mplay32.exe  Media player cok basit bir halini acar odbcad32.exe  Database isleme saglar packager.exe  Obje paketleciyi acar perfmon.exe  Sistem monitörünü acar progman.exe  Masa üstü yöneticisini acar rasphone.exe  Erisim defterini acar shrpubw.exe  Network paylasimi bilgisini acar sigverif.exe  Imza denetleycisini acar sysedit.exe  Sistem yöneticisini acar syskey.exe  sifredatabaseni acar sndrec32.exe  Ses kayid edicisini acar timedate.cpl  Tarih ayarlama penceresini acar tourstart.exe  Windows XP turu baslar winchat.exe  Windows icinde bulunan chat proramini acar winmine.exe  Mayin tarlasi oynunu acar write.exe  Wordpad`i acar wupdmgr.exe  Windows güncellestirme penceresini acar explorer.exe  Windows gezginini acar powercfg.cpl  Güc seceneklerini acar rasphone.exe  Ag baglantilarini acar regedt32.exe  Windows kayit düzenliycisini acar sndvol32.exe  Ses ayarlarini yapmanizi saglar notepad.exe  Not defterini acar taskmgr.exe  Görev yöneticisini acar

• 3 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

BU Çok iyi oLdu ya Genellikle Çalıştırı Kullanıyorum Klasörlere qirmek icin vs. Elimi ÖyLe ali$tirmi$im zamanlnda ßunlarida akLimda tutucaqimi zannedmlorm ama işime yarayanlari tutabilirim sanirim :$

• 1 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

sistem32 ye attığımız dosyaların isimlerinin bir önemi varmı_? yani winword yerine kral yazarsam yine word açılır mı_?

Cevap biraz geç oldu ama,dosyanın isminin önemi yok. doruk101 yapabilirsiniz mesela word ü.Kısayolu için de geçerli bu.

• Administrator

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\App Paths\flashget.exe]
@="C:\\Program Files\\FlashGet\\flashget.exe"
"Path"="C:\\Program Files\\FlashGet\\" [/CODE]

bu şekilde bir kayıt girerseniz flashget yazarak flashget'i çalıştırabilirsiniz. kendi isteklerinize göre ayarlayabilirsiniz.

windows klasörünün içerisine calıştırdan calıştırmak istediginiz programın kısayolunu atın isminide mesela prog yapın. sonra calıstıra prog yazıp entere basın o program çalışacaktır.

mesela ben paintden sıkıldım. paintin calısıtır komutu pbrush

bende Paint.NET programını indirip kurdum kısayolunu c:\windows\paint olacak sekilde ayarladım. yani windows klasörünün içine paint.NET programının kısayolunu paint yazarak attım. çalıştıra paint yazıp enter yaptıgımda paint.NET programı çalışıyor. pbrushdan daha gelişmiş bir program.

windows klasörünün içerisine calıştırdan calıştırmak istediginiz programın kısayolunu atın isminide mesela prog yapın. sonra calıstıra prog yazıp entere basın o program çalışacaktır.

mesela ben paintden sıkıldım. paintin calısıtır komutu pbrush

bende Paint.NET programını indirip kurdum kısayolunu c:\windows\paint olacak sekilde ayarladım. yani windows klasörünün içine paint.NET programının kısayolunu paint yazarak attım. çalıştıra paint yazıp enter yaptıgımda paint.NET programı çalışıyor. pbrushdan daha gelişmiş bir program.

O kadar uğraşmaya da gerek yok. paintin kısayolunu 1 diye belirleyin, word un 2, excel 3 powerpoint 4, winamp 5.... vb. Windows tuşu + R ye basın ve 5 yazdığınızda winamp açılır.Paint yazacağınıza 1 yazarsınız yeter.

başlat/çalıştır/mrt ; microsoft windows kötü amaçlı yazılımları temizleme aracını çalıştırır. Bir adım sonrasında hangi kötü amaçlı yazılımları temizlediğine dair bir liste de görebilirsiniz. Ben bazen kullanıyorum tam bir tarama yaptırırsam 20 dakika kadar sürüyor. şimdiye kadar hiç kötü birşey bulmadı. ya hiç bir işe yaramayan bir araç ya da gerçekten benim makine temiz.

Ustalar konu hakkında bilgi verirlerse daha iyi olur :)

• Administrator

başlat/çalıştır/mrt ; microsoft windows kötü amaçlı yazılımları temizleme aracını çalıştırır. Bir adım sonrasında hangi kötü amaçlı yazılımları temizlediğine dair bir liste de görebilirsiniz. Ben bazen kullanıyorum tam bir tarama yaptırırsam 20 dakika kadar sürüyor. şimdiye kadar hiç kötü birşey bulmadı. ya hiç bir işe yaramayan bir araç ya da gerçekten benim makine temiz.

Ustalar konu hakkında bilgi verirlerse daha iyi olur :)

mrtnin listesi kısıtlı. 100 kadar virüsü bulabiliyor. Ama bazen faydalı olabiliyor. Virüs taraması yerine geçecek birşey değil ama.

O kadar uğraşmaya da gerek yok. paintin kısayolunu 1 diye belirleyin, word un 2, excel 3 powerpoint 4, winamp 5.... vb. Windows tuşu + R ye basın ve 5 yazdığınızda winamp açılır.Paint yazacağınıza 1 yazarsınız yeter.

çok güzel bir kısayol yöntemi. iyi ki yazdınız. ben bilmiyordum, (gerçi pek birşey bildiğim de söylenemez ama neyse) hemen uyguladım. Çok güzel oldu. teşekkür ederim. Böyle ipuçlarını her zaman beklerim. :)

bir de bu son yazdığımı iptal edip bir önceki mesajıma nasıl aktarabileceğimi söyleyen olursa memnun olurum :)

çok güzel bir kısayol yöntemi. iyi ki yazdınız. ben bilmiyordum, (gerçi pek birşey bildiğim de söylenemez ama neyse) hemen uyguladım. Çok güzel oldu. teşekkür ederim. Böyle ipuçlarını her zaman beklerim. :)

Başlat-çalıştırda kullanacağın programların kısayollarını windows klasörüne atarsanız windows klasörünü gereksiz şeylerle şişirmemiş olursunuz.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...