Jump to content

Teletexsiz Televizyonda Teletex Kulanılabilirmi?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

komşu televizyonunu atıyordu. 70 ekran jvc marka ama üretimini öğrenemedim fakat denediim kadarı ile uzaktan kumandasında teletex tuşu yok. sanırım epey eski bir televizyon. uydu ile denedim yani erkek dişi soket yöntemi ile sadece karıncalanma var. normal anten takıyorum yerel kanallarıda parazitli falan göstermesi gerekirken hiç birini göstermiyor. benim uydu alıcısı normalde scartlı ama televizyonda  scart girişi yok. doğrusu televizyon komple ex olmuşmu yoksa çalıyormu onuda anlayamadım açıkçası. çünkü komşuıya soramadım çünkü hem tanımıyorum iyice hemde çöpe atarken benim aldığımı görmesin diye utandım :)

şimdi iki sorum var genel olacak ama bu tv nin çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım. tv nin orjinal kumandasını da yanına koymuşlar pili yoktu taktım ama kumanda çalışmıyor. tv nin kendinde av/tv geçiş butonu var ama diğerleri çalışmasına rağmen o çalışmıyor. yani bir kere uydudan seyredebilmem için en azından tv tamircilerinden v.s kumandasını bulabilmem lazım. eğer kumandasını bulursam ve bir şekilde av a çevirebilirsem ve uydudan seyredebilirsem uydu kumandasındaki teletex le teletex yayını alabilirmiyim? yoksa tv nin kendisinde teletexi kullanabilmem için teletex özelliğinin olması şartmı? teşekkürler.

genelde biz elektronik tamircileri ve parca satan kisiler  tv nin ses acma tusuna basinca hangi renk ve hangi tarafta numara görüküyor onu sorariz ve o kumanda onun orjinal kumandasi olmayabilir yani uydurulmus kumanda olabilir  uydu kullanmak icin ise uydu alicin da anolog cikis olmasi lazim bir tarafi disi bir arafi erkek girisli kablo ile anolog a baglarsin kanali ayarlarsin öyle izlersin ama parazit az olsun istiyorsan kablo kaliteli olsun 

tv nin çalışıp çalışmayacağı hakkında bişey diyemem tv de sanırım sadece rf var modülatörle uydu alıcısı çalıştırılabilir

uydu alıcısında ki teletex yeterli tv de olmasına gerek yok

çok teşekkür ederim o zaman birinci ve önemli mesele hal oldu. yani uydu alıcısıyla çalıştırabilirim o zaman.

genelde biz elektronik tamircileri ve parca satan kisiler  tv nin ses acma tusuna basinca hangi renk ve hangi tarafta numara görüküyor onu sorariz ve o kumanda onun orjinal kumandasi olmayabilir yani uydurulmus kumanda olabilir  uydu kullanmak icin ise uydu alicin da anolog cikis olmasi lazim bir tarafi disi bir arafi erkek girisli kablo ile anolog a baglarsin kanali ayarlarsin öyle izlersin ama parazit az olsun istiyorsan kablo kaliteli olsun 

valla kuamndadan kumanda edemediğimden bir şey diyemeyeceğim çünkü çalışmıyor. ama kumandanın orjinal olduğunu düşünüyorum zira baya eski görünümlü ve üstünde tv nin markası olan jvc yazıyor. analog erkek dişili kablo var ve yumatu uydu alıcısı vardı ama tamirci pek randıman  vermez tamir edilmez demişti onunla denedim yarın sağlam bir analog uydu alıcısı ile deneyeyim o zaman birde. benim esas kullandığım next mini uydu alıcısı ve her iki tarıfıda scart kablolu.

birde benim regal tv var güç kablosunu takıyorsun ve üzerindeki antenle yerel  kanallları biraz parazitlide olsa gösteriyor. bu jvc de aynı şeyi deneyince karıncalanmadan başka hiç bir görüntü gelmemesi beni tv nin ex olduğu konusunda endişeye düşürdü.? bilmem  yanılıyormuyum? ilginiz için çok teşekkürler.

her iki tarafı scart ise rf modülatör kullanmalısın

yerel anteni takıp kanal taraması yapmayı dene çalışmıyorsa tuner sorunlu olabilir ve bu tv ye masraf etmeye değmez yinede en kesin cevabı tv tamircileri verir

analog uydu alıcısından bahsetmişsin analog yayın kaldı mı ki ? artık yayınlar digital dvb ve hd analog uydu alcıları desteklemez

her iki tarafı scart ise rf modülatör kullanmalısın

yerel anteni takıp kanal taraması yapmayı dene çalışmıyorsa tuner sorunlu olabilir ve bu tv ye masraf etmeye değmez yinede en kesin cevabı tv tamircileri verir

analog uydu alıcısından bahsetmişsin analog yayın kaldı mı ki ? artık yayınlar digital dvb ve hd analog uydu alcıları desteklemez

valla nasıl yaptımsa yerel anten takılı iken power a bastım ve bir kanalı sesi oldukça net fakat görüntüsü epey parazitli gösterdi.  bu da tv nin ex olmadığının göstergesi değilmi? :)

fakat tarama nasıl yaptırıcam çözemedim unutmuşuz. band butonu var ona tıkladıkça uhf v1 v2 falan çıkıyor ama tarama yaptıramıyorum dediğim gibi uyduya geçtikten beri yabancılaşmışız. yoksa daha önce tarama yaptığımı hatırlıyorum tabi yıllar önce :) karıştıra karıştıra bulucaz inşallah :) inşallah tüpte gidik renkler anormal değildir. bilen bir tamirci 2 dk da çözer ama dediğim gibi ben yabancılaşmışım .

vallaha tüp bütmis olabilir ama soklama yaparlar seni 6 ay belki 1 sene idare edersin tüpte sorun varsa  renk genelde ondan bozulur birde miknatis gibi  yada kamera gibi ürünlerden rengleri soldurur oda yapmis olabilir ama bildigin bir tamirciye götürüp baktir eger cok masraf yoksa tüp iyi ise kullan derim 

vallaha tüp bütmis olabilir ama soklama yaparlar seni 6 ay belki 1 sene idare edersin tüpte sorun varsa  renk genelde ondan bozulur birde miknatis gibi  yada kamera gibi ürünlerden rengleri soldurur oda yapmis olabilir ama bildigin bir tamirciye götürüp baktir eger cok masraf yoksa tüp iyi ise kullan derim 

uydudan malesef görüntü alamadığımdan kesin bir şey yazamıyorum. demin denedim oturma odasındakineta uydu alıcısı ile dediğim gibi tv de scart girişi olmadığından ve daha önceden oturma odasındaki alıcıyı bir ucu erkek bir ucu dişi soketle kullandığımızdan bunda da aynı şekilde deneyeyim dedim ama malesef uydu yayını tv ye aktarılamadı nedense?

akşam analog antenle ( şu basit eski tv lerin üzerinde olan radyo anteni gibi) denediğimde en iyi fox tv yi gösteriyordu ve sağdan sola ama uçları ekranın sağına soluna erişmeyen yukarıdan aşağı 3cm falan aralıklı ince beyaz çizgiler vardı. bu yayındanmı yoksa tv nin arızasımı? eğer tv nin müzmin arızası ise ve tamirciye götürürsem kar edicem derken zarar edebilirim? yalnız çekim olarak şu basit antenle aynı şekilde denediğimde benim sağlam olan regal tv den daha iyi çekiyor.

renklerde tam net görüntü alamasamda solma v.s anormallik göremedim. ve dediğim gibi tv /video butonu çalışmıyor demiştim ilginç biçimde o da çalışmaya başladı ama buna rağmen uydu yayınını dediğim şekilde tv ye aktaramadım.

birde bir ucu scart diğer ucu erkek soket kablo alıp erkek soketi tv ye scartı uydu alıcısına takıp denesem farkedermi acaba? veya yukarda yazdığım şekilde iki uçlu soketle bağlamam normalde tv de mi bir şey yapmak gerekiyor bilemiyorum ?

NOT:o beyaz ince çizgiler çeken her kanalda varmış. deneme yaptığımdan masanın üstünde üç tane uydu alıcısı var bunlara yaklaştırınca ortaya çıkıyor (sanırım )

Edited by abdülhey

uydu alıcısında rf out çıkışı yoksa modülatör kullanmalısın varsa bağlayabilirsin ama yine kanal taraması yapmalısın diye biliyorum

yatay çizgi tüpten de olabilir horizantal arızada olabilir en iyi cevabı tamirciler verir arıza tespiti yaptırmalısın

uydu alıcısında rf out çıkışı yoksa modülatör kullanmalısın varsa bağlayabilirsin ama yine kanal taraması yapmalısın diye biliyorum

yatay çizgi tüpten de olabilir horizantal arızada olabilir en iyi cevabı tamirciler verir arıza tespiti yaptırmalısın

rf ın ve tv out var başkada soketin gireceği bir yer yok zaten :) yani ben tv out a takıyorum. oturma odasında da (yanlış hatırladığımı hiç sanmıyorum) bu şekilde uyduya bağlıydı. nedenini hatırlamıyorum sonradan ben scart kablo ile değiştirmiştim. pardon şimdi denedim oturma odasında dişi erkek soketle çalışıyor demiştim yok yav orda da çalışmıyor aynı. e daha önceden ni
ye öyle çalıştığını hatırlıyorum? neyse çalışmıyor o şekilde .

o zaman iki seçenek kalıyor bu jvc tv nin arkasında scart girişi olmadığına göre bir ucu erkek soket bir ucu scart olan bir kablo bulup alıp takıp öyle denicem. o da olmazsa tamirciye götürücem yani bi 50 tl yi riske atıcaz :)

bağlantıyı yaptıktan sonra kanal tarattınız mı 

tv ile uydu alıcısı arasında iletişim yok yani buna dair hiç bir şey yok. kastettiğin uydu taraması ise bu durumda zaten onu yapamam.

tv nin kendi yerel taramasından bahsediyorsan nasıl yapıldığını hatırlamama rağmen akşam kurcalarken7-8 kanal geldi. ama tabi epey karıncalı ve tam bir net görüntü almam tv nin üstündeki antenle mümkün değil tahmin edersin. ayrıca o beyaz çizgiler çekimden değilde extra ve çaresiz bir arıza ise zaten ne para riske atmaya nede uğraşmaya değmeyecekj.yani boşuna çöpe para vermiş olucam.

onun için olayı burda yardımlarınızla falan çözmeye uğraşıyorum zaten. teşekkürler.

tv ile uydu alıcısı arasında iletişim yok yani buna dair hiç bir şey yok. kastettiğin uydu taraması ise bu durumda zaten onu yapamam.

tv nin kendi yerel taramasından bahsediyorsan nasıl yapıldığını hatırlamama rağmen akşam kurcalarken7-8 kanal geldi. ama tabi epey karıncalı ve tam bir net görüntü almam tv nin üstündeki antenle mümkün değil tahmin edersin. ayrıca o beyaz çizgiler çekimden değilde extra ve çaresiz bir arıza ise zaten ne para riske atmaya nede uğraşmaya değmeyecekj.yani boşuna çöpe para vermiş olucam.

onun için olayı burda yardımlarınızla falan çözmeye uğraşıyorum zaten. teşekkürler.

rf bağlantıda tv ye anten bağlamışsınız gibi uhf kanal taraması yapman gerekiyor uydu alıcısını takınca direk yayın gelmez atıyorum tvde kanal 1 i aç uydu bağlı iken tarama yaptır uyduda hangi kanal varsa o yayını alana kadar tarat yayını bulunca kaydet işlem tamam

rf bağlantıda tv ye anten bağlamışsınız gibi uhf kanal taraması yapman gerekiyor uydu alıcısını takınca direk yayın gelmez atıyorum tvde kanal 1 i aç uydu bağlı iken tarama yaptır uyduda hangi kanal varsa o yayını alana kadar tarat yayını bulunca kaydet işlem tamam

band butonu var ona basınca uhf v1 v2 falan çıkıyor ama mesela uhf yi seçtiğimde arama yapmıyor kesik çizgilerin başında ki kare şekil en başta öylece duruyor. tuning var speedd butonları var hangisine basınca arama yapıyor bilmiyorumki? basıyorum yine öylece duruyor. bu anlattıklarım tabi tv nin anteni ile yerel kanal araması uydu alıcısı takılı değil taksamda deddiğim gibi video ya aldığımda uyduya geçmesi gerekirken hiç bir şey olmuyor.

band butonu var ona basınca uhf v1 v2 falan çıkıyor ama mesela uhf yi seçtiğimde arama yapmıyor kesik çizgilerin başında ki kare şekil en başta öylece duruyor. tuning var speedd butonları var hangisine basınca arama yapıyor bilmiyorumki? basıyorum yine öylece duruyor. bu anlattıklarım tabi tv nin anteni ile yerel kanal araması uydu alıcısı takılı değil taksamda deddiğim gibi video ya aldığımda uyduya geçmesi gerekirken hiç bir şey olmuyor.

video ya almayacaksın ki uydu alıcısını bağlayıp anten bağlamış gibi kanal tarayacaksın atıyorum uyduda trt1 kanalı açık tv de kanal taramasına başla trt 1 e gelince uydu kumandası ile kanal değiştir tv de kanallar değişecek bu kanalı kaydet ve bu kanaldan uydu alıcını kullanmaya başla mantık bu benim hatırladığım kadarıyla

nasıl kanal tarayacağını bilemem tv modeline göre manuel kitabını google da ara ona göre tarat bazı tvlerde kumanda olmadan bu işlem gerçekleşmeyebilir

benden bu kadar gerisi sana kalmış kardeş

video ya almayacaksın ki uydu alıcısını bağlayıp anten bağlamış gibi kanal tarayacaksın atıyorum uyduda trt1 kanalı açık tv de kanal taramasına başla trt 1 e gelince uydu kumandası ile kanal değiştir tv de kanallar değişecek bu kanalı kaydet ve bu kanaldan uydu alıcını kullanmaya başla mantık bu benim hatırladığım kadarıyla

nasıl kanal tarayacağını bilemem tv modeline göre manuel kitabını google da ara ona göre tarat bazı tvlerde kumanda olmadan bu işlem gerçekleşmeyebilir

benden bu kadar gerisi sana kalmış kardeş

değerli kardeşim uyduya geçmek için av a almıyormuyuz bunda av diye bir şey yok bende video var ona alıyorum. neyse zaten ne tv nede video da uyduya geçmiyor. uyduya geçtiği an zaten uydudan gösterir. o zamanda tv sağlammı değilmi  görürüm mesele kalmaz zaten.

dediğim gibi tv de scart girişi olmadığna göre bir ucu erkek soket bir ucu scart kablo bulup onla denicem öncelikle o da olmazsa son çare tamirci. ilgi ve emekleriniz için çok teşekkür ederim.

değerli kardeşim uyduya geçmek için av a almıyormuyuz bunda av diye bir şey yok bende video var ona alıyorum. neyse zaten ne tv nede video da uyduya geçmiyor. uyduya geçtiği an zaten uydudan gösterir. o zamanda tv sağlammı değilmi  görürüm mesele kalmaz zaten.

dediğim gibi tv de scart girişi olmadığna göre bir ucu erkek soket bir ucu scart kablo bulup onla denicem öncelikle o da olmazsa son çare tamirci. ilgi ve emekleriniz için çok teşekkür ederim.

scart yada tos (video) bağlantılar da av a basarsın senin uyduyu bağladığın yer anten girişi (rf) değilmi çalışma mantığı nedir taratıp yayın yakalamak dediğim şekilde taratıp uydu alıcısındaki yayını yakalayacaksın kaydedeceksin sadece bu kanaldan izleyeceksin daha nasıl anlatayım :)

yav tarama yaptıramıyorum. bir butona bastınmı kesik çizgiler üzerinde buton simgesi ilerliyordu ama işte onu bir türlü yapamadım. unutmuşum işte yılar önce yapmıştım ama şimdi av a tıklayıp uydu alıcısı kumandasının güç butonuna bastınmı tüm kanallar hazır geliyor.neyse bakın gittim tanıdığım bir tv tamircisine çok iyidir kendisi. bedavadan herz marka galiba auidio video rf modulatör diye bir cihaz verdi. fakat ben uydudan görüntü almayı uydu alıcısını tv ye aktarmayı yine beceremedim.

şimdi bende next mini cx uydu alıcısı var buna lnb den gelen kablo bağlı şimdi bu mini cx in scart çıkışını modülatörün scart girişine taktım modülatördeki erkek çıkışıda tv nin anten yerine taktım tabi güç fişlerinide prizlere taktım. modülatör ve uydu alıcısı ının aktif ışıkları yanıyor ama görüntü dediğim gibi yok. e ne yapayım ben şimdi bi zahmet yardım. bu arada tv nin modunu video veya tv ye çevirdiğimde de bir şey değişmiyor.

sanırım bağlantılar falan doğru anladığım kadarı ile tarama yaptıramıyorum. uhf v1 v2 tarama çıkıyor ama taramayı başlatamıyorum. çünkü tv üzerinde taramayla ilgili bir buton yok yada ben göremiyorum. taramayla ilgili tüm ingilizce kelimelere baktım. hiç biri yok buton olarak tv butonlarında. sadece tv nin kumandasında screen on var . bu taramayla ilgili olabilirmi bilmiyorum. kumanda da zaten çok eski ve sadece bir kaç buton çalışıyor o da canı istediğinde .

tarama yapmaktan başka şansın yok manuel kitabını bulmalısın marka ve model nedir?

model : AV-S290M jvc 68 EKRAN japon malı tv

baya eski sanırım 15 yıllıktan aşağısını sanmamda daha fazlada olabilir.

Edited by abdülhey

sanırım biraz parayı riske atıp işi tamirciye bırakmak. evin içi tv tamircisi gibi oldu 2 gündür beceremedim. ya bu eski tv lerden yazılı menü falan yok. sadece butonlara basınca ilgili simgesel şekiller çıkıyor. google dan araştırdım bir çok kişi kolayca "tarama ile " hallettiğini yazmış ama işte ben taratamıyorum.