Jump to content

Cd'den Çalışan Windows 7 Böyle Bişey Yapılabilirmi

Anarchosa
 Share

Recommended Posts

Biraz geç oldu ama kendi yaptığım birkaç yöntemden bahsetmek istiyorum.

1.yöntem Hiren boot cd'den xp yada farklı bir live windows ile sistemi açıyorum program olarak da disk yöneticisi yada partition home wizard kullanıyorum. Disk yönelimi live sistemde yeniden başlatma gerektiren hatalar veriyor ve  partition home wizard ile devam ediyorum Hiren boot cd içeriğinde mevcut.

1. yöntemin ayrıntıları: Hiren boot cd ile boot ettikten sonra; yaptığım işlem disk yönetimi ile: harddiskin tamamını kullanacaksam sıfırlıyıp ntfs şeklinde biçimlendiriyorum, yada  ek bir sürücüyü kurulum için kullanacaksam onu biçimlendirip devam ediyorum. Yanımda bulundurduğum harici diskteki sistem isolarından (vista ve üzeri destekliyor) windows 7 kuracaksam onu seçip 7z ile açıp biçimlendirdiğim sürücüye (ana dizinine) çıkarıyorum (ek olarak usb girişi yoksa iso dosyasını dvdye veri olarak yazdırıp kullanabiliriz) ardından disk yönetiminden bölümü etkin olarak işaretliyorum bilgisayarı yeniden başlattığımda kuruluma geçiyorum (uefi bioslarda sıkıntı yaşıyorum ve gpt olan diskler ile çalışamıyorum )

2. yöntem  harici disk kutusu var bende onu kullanarak hardiskleri ssd leri bilgisayarıma bağlayıp c:  sürücüsünü silip kurmayı düşündüğüm vista ve üzeri bir sistemin iso dosyalarını bu bölüme çıkarıyorum ve bölümü disk yönetiminden etkin olarak işaretlemek yetiyor diski kurulacağı bilgisayara takıp sistemi açtığımda direk kuruluma geçiyorum. 

thermaltake-blacx-5g-drive-dock-occupied

Yaşadığım sıkıntılar: 

1.Gpd disklerde diskin tamamını silmediğimde başarılı olamıyorum.

2.Uefi bioslarda gerekli ayar yapılmadığında hata alıyorum.Ayarları bazen bulamıyorum

3.disk bölümleri 4 ve daha fazlası olduğunda gerekli bölüm ayarlarını yapmayı bilmediğimden diski etkin olarak işaretliyemiyor ve kuruluma geçemiyorum.

Bu anlatımda teknik ayrıntılarda hata olabilir ilerleyen vakitte videolu olarak yazımı destekleyeceğim. Ek olarak konu da açmayı düşünüyordum bu konu denk geldi.

Ayrıca anlatım dili ve imla kurallarındaki hata ve eksikliklerden dolayı özür dilerim.

DVD'den'den Çalışan Windows 7 Bilgisayarı başlatıp D'sürücüsüne DVD içindeki Windows 8'e ait dosyalarıı koyup NT6 çalıştırma şansımız varmı ?

Anakrtın USB Desteği Yok. Format atmak lazım. Kısacası DVD'den Çalışan İşletim Sistemi Ortamında NT6 Çalıştırmak Mümkünmü ? Çalıştırabilirsem Formatı Atabilirm Diye Düşünüyorum