Jump to content

Laptop Ekran Nvidia Ekran Kartını Görmüyor

djlazo31
 Share

Recommended Posts

İyi günler. Geçtiğimiz günlerde Packard bell marka İ5 2410M işlemcili nvidia 540m ekran kartlı bir laptop aldım 2. el olarak. Aldıktan sonra Cpu fanı tıkalı olduğu için fan temizliği ve termal macun değişimi yaptım. Yaptıktan sonra laptop normal olarak çalıştı bir de oyun testi yapayım dedim oyunu açtım 5 dk oynadıktan sonra laptop kapandı ve bir daha açılmadı. Tamire verdiğim de kuzey köprüsünde statik elektrikten dolayı arıza oluştuğunu ve tamir olsa bile çok sağlıklı olmayacağını söylediler bana. Bende anakart değişimi yaptım Acer aspire 5755G modelin anakartını taktırdım. Kasa ve anakart aynı olduğundan uyum sorunu olmadı. Ancak Laptonu teslim aldığımda laptop Nvidia görmüyor sadece intel hd 3000 olan dahili ekran kartını görüyor ve normal işlemlerde sorunsuzca çalışıyor. Ne kadar uğraşsam da nvidiayı görmedi pc win 8.1 kurdum , win 7 kurdum nafile biosa baktığımda orda da nvidia görünmüyor. Bios güncelleme yaptım. Yok çözüm bulamadım. Bana tamiri yapan arkadaşla irtibata  geçtiğimde farklı bir hdd ile sistem kurulumu yapıldığını ve tüm testlerden sorunsuz geçtiğini söylediler bana. Hatta istersem iade alabileceklerini , tekrar anakart değişimi yapabileceklerini bile teklif ettiler. Merağımdan laptobu söktüm belki harici ekran kartı olmayan bir anakart modeli takılmıştır diye laptobu açtım baktım nvidia ekran kartı anakartta gümülü olarak mevcut. Biosta vga switchable olarak seçili. Vga bios lara baktığımda 

Vga Bios Version : intel V2119

Vga Bios Version (PEG): intel V2119

normal olsa Vga bios version PEG sekmesinde nvidia gt 630m ekran kartımın versiyonunun görünmesi gerekiyor.

Şuan aygıt yöneticimde de biosumda da nvidia ekran kartımı göremiyorum. Bilgisayarım İntel hd3000 ekran kartımla sorunsuz olarak çalışmakta.

Görselleri de vereceğim ek olarak.

Bu sorunu çözmem de yardımcı olabilir misiniz ?

q4EL93.jpgM6k796.jpg

Hocam, Acer'in Web sitesinden sürücüleri indirip kurmayı denediniz mi?

denedim. Dünden beri uğraşıyorum Nvidia driveri hiçbir şekilde kurmuyor. Acerin sitesinden indirdim, packard bellin sitesinden indirdim, nvidia nın sitesinden indirdim. Yok driveri kurmak için gerekli donanım bulunamadı diyor.

GeForce Experience kullanarak yada update istege baglı guncelleme ile denedinizmi

aygıt yöneticisinde Nvidia görünmüyor ki , nvidia ile alakalı bir kurulum yapmaya çalıştığımda pc de nvidia ekran kartı takılı değilmiş gibi hata alıyorum.

bilgisayarı açıp temizlik yaptığında anakartın üzerinde işlimci dışındı ekran kartının olduğu yerde de bir bakır soğutma sistemi küzey güney köprüleri var onları gördün mü yada var mıydı. çünkü eğer o yoksa ekran hasar almış ve o köprü sökülmüş demektir. bios ekranın da ikincil sahip olunan ekran kartı artık gözükmez.

bilgisayarı açıp temizlik yaptığında anakartın üzerinde işlimci dışındı ekran kartının olduğu yerde de bir bakır soğutma sistemi küzey güney köprüleri var onları gördün mü yada var mıydı. çünkü eğer o yoksa ekran hasar almış ve o köprü sökülmüş demektir. bios ekranın da ikincil sahip olunan ekran kartı artık gözükmez.

gorebildigim kadariyla en karti chipseti var anakartta ama tamir gormus ekran karti chipseti degistirilmis belli ediyor kendini. Şimdi bu ekran kartini calistirabilirmiyim ? Yoksa hic bir yolu yok mu ?

Packerd Bell Acerin yan sanayi ürünüdür takılan anakart uysa bile onboarddır.

Harici ekran kartlı laptoplar çok pahalıdır ram soketi gibidir eminmisin harici olduğuna.

Takılı olan anakart acer aspire 5755G modelli piyasaya i7 işlemci ve gt630m ile sürülen modelin anakartı. Acaba sadece dahili ekran kartı mı var acaba dedim meraktan klavyeyi söktüm ekran kartı chipseti karşımdaydı. Nvidia chipseti gömülü olarak var anakartta ama çalışmıyor ve donanım olarak pc tanımıyor. Ekran kartının chipseti arızalı olsa ısınma donma mavi ekran hatası vermez mi ?

Ya adam sana bildiğin intel hdi chipsetli board vermiş.Ordaki nvidia chipseti kuzey veriyolu olabilir.Ekran chipseti değildir.

Nvidia ethernet bile var.Adama söle istediğim ürün değil de al paranı yada o şekil kullan.

az önce konuştum 3 seçenek sundu bana istersen 630m li sağlam olduğundan emin olduğum başka bir anakart kargolayayım sana dedi, istersen intel ekran kartlı başka bir kart yollayayım nvidiayla bir daha uğraşma dedi, hiç olmazsa iade alayım dedi.

Yarın başka bir anakart göndercek bana, inşallah o anakrtı takınca sorunsuz kullanabilirim.

gorebildigim kadariyla en karti chipseti var anakartta ama tamir gormus ekran karti chipseti degistirilmis belli ediyor kendini. Şimdi bu ekran kartini calistirabilirmiyim ? Yoksa hic bir yolu yok mu ?

dostum sana çok geçmiş olsun laptoplar da bozulan ekran kartları bir defa iflas ettiler mi bir daha onu kullanmak imkansız benim elimde o sekilde iki tane laptop var biri HP G62 seri bir diğeri de Casper nirvana seri her ikisinde de küzey güney köprüleri iflas ettiği için harici erkan kartları çalışmıyor saddece onboardlar çalışıyor.

her iki laptopta zamanında 3 yıl önce 3,400 tl gibi bir fiyata patladı şimdi ise her ikisi elden çıkarmaya çalışsam 800 - 1000 arası anca...

şimdi senin sorununa gelirsek eğer aldığın bilgisayarın sahibi allah korkusu ve vicdan sahibi ise cihazını alır paranı geri verir yok değilse cihaz o şekildde elinde patlar...

bi kaç laptopda başıma geldi bios güncelleyince nvdia geri geliyor

bios guncelleme yaptim duzelme olmadi ancak. Aklima tek bir ihtimal geliyor nvidia ekran kartinin VBIOS unu guncellesem duzelme olabilir mi acaba ? VBIOS u nasil guncelleyeceğim hakkinda yardim edebilecek var mi ?

imkanın varsa ekran kartını başka laptopta dene . eğer sadece temizlik yaptıktan sonra böyle olduysa temas yüzeylerini kontrol et. leke kalmış olabilir yada bacakları zedelemiş olabilirsin.  birde temizliği ne ile yaptın ? selülozik tiner haricinde bişey kullandıysan ve kurumadan laptopu çalıştırdıysan ilgili çipi bozmuş olabilirsin.

imkanın varsa ekran kartını başka laptopta dene . eğer sadece temizlik yaptıktan sonra böyle olduysa temas yüzeylerini kontrol et. leke kalmış olabilir yada bacakları zedelemiş olabilirsin.  birde temizliği ne ile yaptın ? selülozik tiner haricinde bişey kullandıysan ve kurumadan laptopu çalıştırdıysan ilgili çipi bozmuş olabilirsin.

Yazdıklarımı tam olarak okumadınız galiba temizlik yaptıktan sonra hiç açılmadı ve anakartı değiştrmek zorunda kaldım. Yeni aldığım anakart da nvidia ekran kartını ne bios ta ne de aygıt yöneticisinde Nvidia Gt630M yok. Ben nvidia ekran kartını aktıf etmeye çalşıyorum. Zaten anakart değişimini yapan firma bana yarın başka bir anakart gönderecek. O anakartın montajını yaptığımda inşallah sorunlar çözülür ve kurtulurum bu dertten 1 aydır bu laptopla uğraşıyorum. Sıtkım sıyrıldı artık ;(

bios guncelleme yaptim duzelme olmadi ancak. Aklima tek bir ihtimal geliyor nvidia ekran kartinin VBIOS unu guncellesem duzelme olabilir mi acaba ? VBIOS u nasil guncelleyeceğim hakkinda yardim edebilecek var mi ?

bence aldığın yerle görüş anakartı değiştirsinler chipset sıkıntılı gibi 

edit : madem yeni anakart gelecek riskli ama şuan kinin nvdia chipsetini ıstmayı dene youtube da bununla alakalı videolar bulabilirsin bence nvdia chipsetiniz sıkıntılı

Edited by oguzhan43

bence aldığın yerle görüş anakartı değiştirsinler chipset sıkıntılı gibi 

edit : madem yeni anakart gelecek riskli ama şuan kinin nvdia chipsetini ıstmayı dene youtube da bununla alakalı videolar bulabilirsin bence nvdia chipsetiniz sıkıntılı

yeni anakartı yarın akşam montajlayınca inşallah sorun olmazsa bunu geri kargolıycam. Isıtma gibi riskli bir işe girişemem

yeni anakartı yarın akşam montajlayınca inşallah sorun olmazsa bunu geri kargolıycam. Isıtma gibi riskli bir işe girişemem

ozaman yapacak bişey yok o anakarta chipset rework işlemi gerekiyor daha önce işlem yapılmış diyorsunuz belki bu işlem bile fayda etmez hiç bulaşmayın gönderin gitsin

ozaman yapacak bişey yok o anakarta chipset rework işlemi gerekiyor daha önce işlem yapılmış diyorsunuz belki bu işlem bile fayda etmez hiç bulaşmayın gönderin gitsin

merağımdan belki ekran kartı yoktur deyip laptobu bile söktüm baktım anakarta nvidia ekran kartı var anakartta gömülü olarak. Ama ne yaptıysam çalışmıyor.Yeni anakart inşallah sorunsuz olur ve bu dertten kurtulurum

• 1 ay sonra...