Jump to content

bilgisayarın geç açılması

canbaba

Recommended Posts

yeni bir sistem topladım sistem iyi çalışıyor ama açılırken windows xp mavi çizgisi 8 kere döndükten sonra hoşgeldiniz ekranına ulaşabiliyorum bildiğim bütün regedit ayarlamalarını yaptım ve başlangıç dosyalarını kapadım (bu ayarlarla eski makinemde 4 kere döndükten sonra açılırdı) bu geç açılmasının bir sebebini bilen varsa yardım ederse çok mutlu olacam

Sistem : MSI 7260 anakart Amd X2 3800, Kingston 512 x2 adet 667 mhz DDR2Ram, 250 gb Samsug SAta harddisk, AtiRadeonX1050 ekrankartı ( tüm driverler yüklü)

iyide adamın hdd si sata imiş ide ile ne alakası var ki.

Var adamın alakası. :):):(

Makinanın geç açılmasının sebebi genelde hdd den değil cd rom gibi çevre birimlerinden kaynaklanır. Yukarda söylediğim şey mutlaka ilk denenmelidir.

bu akşam jumper olayını bir deneyeyim umarım düzelir. kurduğum xp cd'sinden başka düşük konfikrasyonlu makineye kurdum çok hızlı açıldı. can sıkıcı bir durum. Xtasis arkadaşımın dediği gibi işallah anakarttan kaynaklanmıyordur. çünkü özelliklerini araştıra araştıra almıştım....

windowsun içinde prefect die bi klasor var içine gir ve hepsini sil yeniden başlat bar 2 defa bile gecmiyecek

arkadasım ben denedim vallahi çok guzel oldu 2 seferde acıldı pc simdi açtım yeniden baslattım

prefetch klasörünü temizleme olayını sürekli yapıyorum. değişme olmadı...

şimdi arkadaşın dediğinin aysını benim de başımda. genelde 965 ciptesli anakartlarda öyle oluyor. bende 965 RYCK INTEL anakart var 6600 işlemci 2gb da ram var. yanlış anlaşılmasın övünmek için yazmıyorum. driverlerini yüklemede önce 2-3 de açılıyordu. driverleri yükledikten sonra birkaç ta proğram virüs koruma derken şimdi 11. de ancak açılıyor. arkadaşlar diyeceklerki başlangıçtaki proğramları kapat evet tuneup 2007 var ondan başlangıçtaki proğramları kapatıyorum. ayrıca uninstal 2006 dan da gereksiz dosyaları temizlettiriyorum. tuneup tan performansı yükseltip ram kullanımını maksimuma getiriyorum. faydasız gene aynı 11 de ancak açılıyor.

Ya nedir bu insanlarda prefetch düşmanlığı anlamış değilim. Bu klasörün içini boşaltın gereksizdir lafını ilk çıkaranı bir bulsam. :D Aksine arkadaşlar bu klasör çok faydalıdır ve içini mümkün mertebe boşaltmayın. yada en erken 3 ayda bir boşaltın.

Kısacası bu klasör çok kullanıdğınız programların dll gibi belli dosyalarını ön yükleme yaparak ihtiyaç duyduğunuzda daha hızlı açılmalarını sağlar. Ve gayette faydalıdır. Yani benzetme yapacaksak Vistadaki "SuperFetch"in ilk jenerasyonudur. Bu klasörü boşaltmak ilk seferde makinanın açılışını biraz hızlandirmış gibi görünsede programların açılış performansını düşürecektir.

Var adamın alakası. B):DB)

Makinanın geç açılmasının sebebi genelde hdd den değil cd rom gibi çevre birimlerinden kaynaklanır. Yukarda söylediğim şey mutlaka ilk denenmelidir.

doğrudur dalga geçmek için söylemedim zaten sadece sata ile ide birbirini etkiliyor mu diye sordum yanış anlama oldu ise özür dilerim. B)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...