Jump to content

Packard Bell Laptop Pil Şarj Sorunu

djlazo31
 Share

Recommended Posts

İyi akşamlar. Packard bell Easynote TS11HR-500TK modelli laptobumda pil laptop açıkken şarj edemiyorum pili şarj edebilmek için laptobu kapatıp bataryayı söküp adaptörü bağlayıp bataryayı tekrar takınca şarj edebiliyorum. Pil bozuk desem Laptobu %100 doluyken 2-2.5 saat çalıştırabilen pil bozuk değildir diye tahmin ediyorum. Adaptörü söktükten sonra şarj etmek için geri taktığımda adaptörün ışığı sönüyor kendini korumaya alıyor. 1-2 dk fişten çekince adaptör çalışmaya devam ediyor. Ama  bataryayı sökmeden adaptör pili şarj etmiyor. Belki şarj soketi sıkıntılıdır diye düşündüm ve sarj soketini de değiştirdim. Pili laptobu kapatmadan şarj edemiyorum. Bu sorunu nasıl çözebileceğim hakkında fikirlerinizi bekliyorum.

İyi akşamlar. Packard bell Easynote TS11HR-500TK modelli laptobumda pil laptop açıkken şarj edemiyorum pili şarj edebilmek için laptobu kapatıp bataryayı söküp adaptörü bağlayıp bataryayı tekrar takınca şarj edebiliyorum. Pil bozuk desem Laptobu %100 doluyken 2-2.5 saat çalıştırabilen pil bozuk değildir diye tahmin ediyorum. Adaptörü söktükten sonra şarj etmek için geri taktığımda adaptörün ışığı sönüyor kendini korumaya alıyor. 1-2 dk fişten çekince adaptör çalışmaya devam ediyor. Ama  bataryayı sökmeden adaptör pili şarj etmiyor. Belki şarj soketi sıkıntılıdır diye düşündüm ve sarj soketini de değiştirdim. Pili laptobu kapatmadan şarj edemiyorum. Bu sorunu nasıl çözebileceğim hakkında fikirlerinizi bekliyorum.

anakart yada sarj cihazinda sorun var bence sase yaptiriyor bir baglanti yani buda sarj yaptirmiyor olabilir  

anakart yada sarj cihazinda sorun var bence sase yaptiriyor bir baglanti yani buda sarj yaptirmiyor olabilir  

Laptobu kapatıp pili söktüğümde ve adaptörü takıp pili öyle taktığımda pil şarj oluyor. Çözemedim bu sorunu şase olsa sorun çıkarmaz mı oyun oynarken veya laptop ağır yüke bindiğinde? 

kardeş en basiti başka bir adaptör ve batarya denemen 

eyer olmaz ise zor olana hazır ol (yani anakart) bu şekilde kullanmaya devam edersen bilgisayarın kullanılmaz hale gelecektir

bir servise göstermende fayda var

sana söyle anlatim simdi adaptör de de olsa pil de de olsa  yeni sistem bilgisayarlar yani leptoplar genelde güc tüketimi max a fazla ulasmaz cünkü kilit özelligi vardir genelde  yani anlayamazsin tam güc calisip calismadigini batarya da ise tam güc hic calistiramazsin win de olsa linux da olsa performans ve uzun ömürlük icin genelde güc seviyesini kisitliyor yani söyle anlatim normalde yani adaptör calisirken aldigim bir sesi adaptörü cikardigimda alamiyorum yani performans düsüyor böyle düsüne bilirsin 

Ben cihazda fabrika çıkışlı hata olduğunu düşünüyorum nadirde olsa oluyor böyle şeyler daha önceden olmuyor şimdi olmaya başladıysa bir sıkıntı var ve devamlı bu şekil kullanılırsa en sonunda anakart arızalanır vs birşeyler ortaya çıkar benden söylemesi :)

Bu sorun sonradan oldu ama sebebi ne olabilir ki ? Teknik bilgiye hakimim. Dedigim gibi pili sarja takinca sorunsuz sekilde sarj oluyor ve 2-2.5 saat kullanabiliyorum.Sarj soketinde sorun yok yeni degistirdim. Anakartin neresini kontrol etmem lazim.
Bu sorun sonradan oldu ama sebebi ne olabilir ki ? Teknik bilgiye hakimim. Dedigim gibi pili sarja takinca sorunsuz sekilde sarj oluyor ve 2-2.5 saat kullanabiliyorum.Sarj soketinde sorun yok yeni degistirdim. Anakartin neresini kontrol etmem lazim.

Aynı sorun bende de var. Yalnız pilim bitmiş herhalde şarj olmuyor.(Şarj ışığı yanıyor ancak %0 kullanılabilir, prize takılı doluyor diyor.) Eh 2,5 sene oldu alalı. Bir yerlerden başka bir şarj aleti buldum. Onunla çalışıyor şimdilik. 

Tavsiyem önce başka bir şarj aleti ile denemen.

Kardeşim Packard-Bell LS44-HR kullanıcısıyım. Bilgisayarımın pili iyi durumda değil yinede 1 saat gidebiliyor. Bende de benzer bir sorun ortaya çıktı. Şarja takılıyken bi yerden sonra şarj etmeyi kesiyor adaptörü sök tak yapmam gerekiyordu. Pili çıkardığımda ise PC aniden kapanıyordu. Sorunun adaptörde olduğunu düşünüp yenisini aldım ama oda fayda etmedi. En sonunda sorunun çözümünü şans eseri buldum. Laptopun temizliğini ve termal macun değişimini periyodik olarak yaparım. Termal macunu çok ince sürdüğüm için laptop gerekli soğutmayı sağlayamamış. Bazı modeller fazla ısınınca koruma amaçlı şarj etmeyi kesiyor. Macunu yeniledim ve sorun çözüldü. Tabi fan temizliğide şart. Yakın zamanda buna bender bir işlem yaptıysan sorun bundan kaynaklı muhtemelen.

Kardeşim Packard-Bell LS44-HR kullanıcısıyım. Bilgisayarımın pili iyi durumda değil yinede 1 saat gidebiliyor. Bende de benzer bir sorun ortaya çıktı. Şarja takılıyken bi yerden sonra şarj etmeyi kesiyor adaptörü sök tak yapmam gerekiyordu. Pili çıkardığımda ise PC aniden kapanıyordu. Sorunun adaptörde olduğunu düşünüp yenisini aldım ama oda fayda etmedi. En sonunda sorunun çözümünü şans eseri buldum. Laptopun temizliğini ve termal macun değişimini periyodik olarak yaparım. Termal macunu çok ince sürdüğüm için laptop gerekli soğutmayı sağlayamamış. Bazı modeller fazla ısınınca koruma amaçlı şarj etmeyi kesiyor. Macunu yeniledim ve sorun çözüldü. Tabi fan temizliğide şart. Yakın zamanda buna bender bir işlem yaptıysan sorun bundan kaynaklı muhtemelen.

Termal macunu da termal padleri de yeni değiştirdim. Fan temizliğini de 15 gün kadar önce yaptım ısınma sorunum şuan kesinlikle yok. Hatta çok rahat saatlerce GTA 5 oynayabiliyorum sorun olmadan. Donanımsal olarak ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Tek sorun batarya takılıyken adaptör laptoba elektrik vermiyor ve kendini korumaya alıyor. Pili söküp adaptörü taktığımda şarj da oluyor pc sorunsuz açılıyor da hatta pilde 2-3 saat laptobu kullabiliyorum bile. Ama pilin şarjı bittiğinde mecburen laptobu tamamen kapatıp pili sökmem gerekiyor. Bu da sürekli bilgisayarı açık tuttuğum için bana eziyet gibi geliyor.