Jump to content

Monitör Ayarları Sorunu?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

dün bilgisayarı açarken monitör ayarları kendi kendine açıldı bir kaç kez. ama menü gelişi güzel dizilmişti. öncekine göre ayrıca bazı ayarlarda değişmişti win7 masüstü geline buna rağmen yeniden ayarladım eskiye döndürdüm.

şimdi ise bilgisayarı açmadan ilk önce monitörü açmış bulundum. ilk başta ekranın sol üs tarafının çoğunluğunu kaplayan bölge beyaz ve tam ortada 31 K yazıyordu. iki kez yeniden başlattım normal açıldı. bu seferde masaüstü gelince tersine daha öncekinden daha güzel oval bir menü oluşmuş. ama ben pek butonlarla girmeden bu ayarlar nadiren kendiliğinden açılıyor. tüplü crt monitör 2006 da ttnet in kampanyasından aldığım bilgisayar.

bunlar ne demek oluyor ben isteğim dışında olduğunu düşünüyorum..?

Monitör senden vazgeçmiş anlaşılan, seninde ondan vazgeçmeni bekliyor olabilir  :trollface:

Ekran kartında veya ekran kartı driverlarında sorun yoksa yukarıda dediğim gibi... :hım:

Başka ihtimallerde olabilir..

Deneme yanılma yapmak lazım..

Mesela ilk olarak başka bir monitör ile deneme yapmanı öneririm..

Monitör senden vazgeçmiş anlaşılan, seninde ondan vazgeçmeni bekliyor olabilir  :trollface:

Ekran kartında veya ekran kartı driverlarında sorun yoksa yukarıda dediğim gibi... :hım:

Başka ihtimallerde olabilir..

Deneme yanılma yapmak lazım..

Mesela ilk olarak başka bir monitör ile deneme yapmanı öneririm..

:) beklemediğim bir cevap verseydin iyiydi. haklısın yenilemem lazım aslında. şimdi google araştırdımda aynı sorun benimkinin aynısı monitürlerde de başka kişilerde de olmuş ve alınma zamanıda aynı :) en azından kafasına göre masaüstü geldikten sonra açılmıyor yakında o da olmazsa tabi.

menü tipi nerden ayarlanıyor? bir önceki açışımda masüstü geldiğinde butona bastım kendiliğinden oval bir menü oluşmuş hoşuma gittiydi yine gelişi güzel sıradan menüye dönmüş. büyük ihtimal devrelerle ilgili.

aslında çoktandır 26 inç tv monitör almayı düşünüyordum zaten.  veya lap top mu alsam diyorum ama lap top hem bana pek lazı mdeğil hemde kullanışsız. asus ortalama bir kasa ve dediğim gibi 26 inç tv monitör en uygunu galiba. yalnız 16.9 ekranlar hoşuma gitmiyor 4.3 yaparak kullansam o zamanda siyah kısımlarda bozulma olabiliyormuş galiba. ? kare ekran alsam onlarda pahalı ve tv yok.  ne dersiniz ?

:) beklemediğim bir cevap verseydin iyiydi. haklısın yenilemem lazım aslında. şimdi google araştırdımda aynı sorun benimkinin aynısı monitürlerde de başka kişilerde de olmuş ve alınma zamanıda aynı :) en azından kafasına göre masaüstü geldikten sonra açılmıyor yakında o da olmazsa tabi.

menü tipi nerden ayarlanıyor? bir önceki açışımda masüstü geldiğinde butona bastım kendiliğinden oval bir menü oluşmuş hoşuma gittiydi yine gelişi güzel sıradan menüye dönmüş. büyük ihtimal devrelerle ilgili.

aslında çoktandır 26 inç tv monitör almayı düşünüyordum zaten.  veya lap top mu alsam diyorum ama lap top hem bana pek lazı mdeğil hemde kullanışsız. asus ortalama bir kasa ve dediğim gibi 26 inç tv monitör en uygunu galiba. yalnız 16.9 ekranlar hoşuma gitmiyor 4.3 yaparak kullansam o zamanda siyah kısımlarda bozulma olabiliyormuş galiba. ? kare ekran alsam onlarda pahalı ve tv yok.  ne dersiniz ?

Menü tipi ayarı ben hiçbir tüplü monitörde görmedim. Başka monitör al derken illaki sıfır olmak zorunda değil. Mesela ikinci elcilerde tüplü monitörler 20-25tl gibi bir fiyata satılıyor. Bilgisayar özellikleri çok öyle iyi değilse fazla bütçe ayırmak bana mantıklı gelmiyor açıkçası

Notebook kullanmıyorsanız tv monitör almanız mantıklıdır. Ekran kartının çıkışları nedir bilmiyorum ama  en azından bi dvı veya hdmı çıkışı var ise bağlanabilir. Hem televizyon olarak hemde pc olarak kullanılabilir ki geçişleri kumandadan yapma olanağı vardır.

16:9 ve 4:3 alırken bakacağınız bir özellik değildir tv özellikli monitör ayarlarından seçim yapılabiliyordu bildiğim kadarıyla. Kare monitörler çok eskide kaldır artık vede hiç hoş görünmüyorlar bence. Devir wide screen, devri dikdörtgen yani bildiğimiz 

lg ekranlar revaçta bende almadım ama kullananlar iyi diyor :)

Sadece monitör olarak diyorsanız ben AOC marka almıştım seneler önce memnunum gayet. Aldığım zaman sıfır ölü piksel garantisi vardı ki en az birkaç tane ölü piksel olmayınca diğer markalar değişim yapmıyordu. Şimdiki zamanda durumlar nasıl bilemiyorum bu konuda. 

ben mi yanlış anladım bilmiyorum. 16.9 4.3 vardır tabi monitör tv lerin çoğunda ama 4.3  moduna alınca kenarlarda kalan siyah yerlerde renk bozulması oluyormuş gibi şeyler okudum ..?

birde menü tipi ayarı yoksa benimki kendisi nasıl değiştiriyor?  ilk bozulmadan önce kaba ama belli bir sisteme göre dizili idi sonra ayarlar sıradan dizilmiş bir önceki açışımda ise oval biçimde ki bence en güzeli o idi simgeler kenarlara dizilmiş orta yerde de yapılan işlemleri yazıyordu. bu son açışımda ise yine sıradan dizilişe döndü. masa üstünde kendiliğinden açılmadıktan ve ayarları yapabildiğim sürece idare ederimde insiyatif dışına çıkarsa o zaman sorun yaratır.

hayda hadi bakalım kendiliğindende açılmaya başladı menü.

@yasak_ask kardeş her zaman her soruma hızır gibi yetişirsin. saol kardeş. galiba dediğin gibi benden bıkmış benimde ondan vazgeçmemi istiyor bir an önce. :)

şimdi yeniden başlatmamda tam olarak normale döndü. inşallah böyle kalır. menü yü kapatma zamanı da çalışmıyordu o da çalışıyor.

Edited by abdülhey

yine kendiliğinden açılmaya başladı. büyük olasılıkla buton-devrelerinde problem var. çünkü monitör açma butonu dahil ben bastığımda değil denk geldiğinde işlemi yapıyor. varmı çözümü bilen ? saolun.

sanırım hava almaya ihtiyacı varmış sadece. :)  monitör güç fişini çıkardım ve butonların olduğu ön panelin vidalarını söktüm butonları temizlemek amacı ile. ama sol alt köşeyi ne yaptımsa ayıramadım. kırıcam iş iyice sarpa saracak diye vidaları takmadan vazgeçip bir kaç kez pc yi kapatıp yeniden açtım şu anda tüm buton ve ayarlar normal çalışıyor. inşallah yeniden bir sürpriz yapmaz.

Edited by abdülhey

• 3 hafta sonra ...

saol hıdır :) bilgisayarım zaten gidici gibi. tek bir işlemde işlemci %100 vuruyor. birde kasadan sanki tek anahtar atması gibi bir ses gelmeye başladı bu ara neyin nesiyse. yalnız dediğim gibi ayar menüsü sorunu düzledi monitörde. yukarıda yazdığım gibi aynen hava almaya ihtiyacı varmış :)  vidalarıda takmadım üşeniyoom :) toza karşı taksak iyi olurda..

aslında i3 işlemcili 4 gb ramli slient sesiz teknoloji casper lar var masaüstü, iyice ucuzladı bu ara. monitör falan içinde galiba. aynı ayarda asus masaüstüler var onlar biraz daha pahalı ve kaliteli tabi sessiz olduğuda söyleniyor ama casper kadar sesizmi bilmiyorum. kullananlar casper için sıfır ses diyorlar. birde i5 işlemci 8gb hafızalı asus ve casperler var. asusta kalite olduğundan durum yine aynı. bendeki de 10 yıllık casper kafa bırakmadı 9 yıldır. fanlar seramik fabrikası fanları gibi :) o yüzden sessizliğe hasretim.

birinci düzey 1.500 tl ye gelebilir. ikinci üste düzey ise asusu tercih edersem monitörle 2.500 tl ye varır gibi. çünkü monitör olarak tv monitör almayı düşünüyorum.  aradaki fark az değil ama kalite farkıda az değil pek. bir yandan da birinci düzey bana yeter gibi geliyor ne yapacan fazlasını diyorum. bir yandan da üst düzeyi al artık bir daha almana gerek kalmaz öbür tarafa götürür seni diye düşünüyorum. nasıl yapayım sence ? :) bana 2000 tl lik asus kasa artı monitör tv en mantıklısı gibi geliyor ama..? benzer ayarda 2000 tl ye casper da olabilir daha az kaliteli olsada...?

birde 16.9 led ekranları 4.3 kullanınca boşta kalan yanlar bozuluyormuş doğrumu? 16.9 boyutta kullanma bana özellikle webte çok kullanışsız geliyor. görüntü yana yayılmış oluyor web de oysa bütün görüntü lazım..?

Edited by abdülhey