Jump to content

Berdel-evlilik İttifakı

mavikiz

Recommended Posts

Berdel usulü evlendirme, kitabın ana konusunu oluşturuyor

berdel240906hriz8.jpg

Nedir Berdel? Berdel evlenecek iki erkeğin birbirlerinin kız kardeşlerini kendilerine eş olarak seçmeleri olarak tanımlanıyor. Müslüm Yücel'in yazdığı kitap 52 berdel örneği ile yapılan görüşmeleri içeriyor.

Dr. Aysel Ayman kitabı şöyle anlatıyor: “Şiir, öykü ve edebiyat ile, özellikle edebiyatta ölüm ve intiharla ilgili çalışmalarıyla tanıdığımız Müslüm Yücel’in bu sefer dikkatimizi başka bir yöne çekiyor: Berdel - Evlilik İttifakı”

Kesit yayınları arasında çıkan kitap toplam on bölümden oluşuyor.

Kitap, Yücel’in, “Urfa’ya her gittiğimde ziyaret ettiğim tek yer mezarlıktı. Rahime ablam ve Hedibe halamın mezarları yapılmamıştı. Toprağın altında bir yerlerde onların sesini duydum ve onlar için bu kitabı yazmaya karar verdim. Yazdığım kitap onların mezar taşı olsun istedim, hepsi bu” sözüyle açılıyor.

Ardından Berdel ile ilgili akla gelebilecek her türlü örnek ve tanımlamalarla devam ediyor.

Berdel, varlıklarına geçici olarak göz yumulan birey anlamına gelir.

Bir kız, baba, amca ya da amcasının oğlu için de berdel usulü evlendirilebilmekte ve çıkan kan davalarında kızların 'kan berdeli' ya da 'kanın rüşveti' olarak karşı tarafla 'verildikleri' gözlemleniyor.

Genç kız, kendinden küçük bir çocukla evlendirilmez, küçük çocuğa kurban edilir.

Genç erkek yaşlı bir kızla evlendirilmez, kadın ona ceza olarak verilir.

Her kurban ve her ceza aslında güce isyanı barındırır, her isyan bir günah çıkarmadır. Berdel bir emirdir ve emir tek cümleden oluşur: Unutma!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...