Jump to content

Bilgisayarın Komple Yedeğini Alma?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

windows 7 de sistem görüntüsü alma var komple bilgisayarı yedekliyor sonra sistem çalışmazsa v.s boot özellikli dvd-lerden falan bilgisayarı komple yeniden geri yükleyebiliyorsun. bunu usb den yapmadım boot edilebilir biçimde usb bellekten yüklenebiliyormu?

esas mesele ise windows 7 nin sıkıştırması iyi değil çok boyut tutyor. birde uzun sürüyor. bu yüzden "bilgisayarın komple yedeğini alma" programı ve en iyi sıkıştırma yapıp hızlı biçimde alıp yükleyen yedek alma programı hangisi?

hangi programla usb flash bellek veya dvd den bootedilebilir halde geri yükleyebilirim ve bunu nasıl yapabilirim? 75 gb lık hdd im var 2. ye bölünmüş: windows 7 partı 36.6gb/ 21.1 boş. xp partı: 29.2gb/ 9.15gb boş birde 8.8 gb ayrılmamış alan var. bunların hepsi dediğim şekilde en iyi-sıkıştıran programla kaç gb tutar?

İnan bilemeyecegim ama denemen gerekiyor. Hızlı ve basit bir çözüm en iyiside acronis zaten alternatifleri var fakat yedeklemede hdd boyutunu cok yuksek tutuyor.

bende boot edilebilir acronics programı var dvd de. çabuk alıyor ve çabuk geri yüklüyor. o bakımdan iyi ama şimdi bir bilgiye baktımda google da %50 sıkıştırma yapar diyor. e o zaman windows 7 nin sistem görüntüsü alma uygulaması ile aynı miktarda sıkıştırma yapıyor. benim içinse önemli olan bu idi. hadi biraz fazla bekleriz. ama 75 gb lık hdd i 30-35 gb yapacaksa pek değişen bir şey olmaz.

Aomei Backupper sitesinde şöyle bi yazı gördüm ne kadar doğrudur bilemem..

Save Disk Space by Image File Compression The more files that need to be backed are, the larger the image file storage space will be. If you need to do regular data backup to ensure data safety, you may also need the function of compression to reduce the storage space of image file. For example, the space of C Drive is 20GB, but the image file just occupies 5GB. That is the magic effect of compression

google çeviri:
Destekli gereken daha çok dosyalar, büyük resim dosya depolama alanı olacak. Veri güvenliğini sağlamak için düzenli veri yedekleme yapmak gerekiyorsa, aynı zamanda görüntü dosyası depolama alanı azaltmak için sıkıştırma işlevini gerekebilir. Örneğin, C Drive uzay 20GB, ancak görüntü dosyası sadece 5GB kaplar. Bu sıkıştırma sihirli etkisi

hangi programla usb flash bellek veya dvd den bootedilebilir halde geri yükleyebilirim ve bunu nasıl yapabilirim? 75 gb lık hdd im var 2. ye bölünmüş: windows 7 partı 36.6gb/ 21.1 boş. xp partı: 29.2gb/ 9.15gb boş birde 8.8 gb ayrılmamış alan var. bunların hepsi dediğim şekilde en iyi-sıkıştıran programla kaç gb tutar?

Selam

Bu işler için en ideal program Acronis yazılımlarıdır. Zannedersem çift bootlu sistem kullanıyorsunuz(Dual boot Win7+XP). Her ikisini aynı anda yedekleme yaptığınızda yüksek sıkıştırma ile yaklaşık en fazla 15-17 GB arası yer tutar diye tahmin ediyorum. Ayrılmamış alanda ne var bilemediğim için bir şey söylemem yanlış olur. Fakat her durumda 20-22 GB'yi hedefleye bilirsiniz.

Acronis'in en güzel tarafı, çift işletim sistemlerinin birisi bozulduğunda sadece bozulanı geri yükleme yeterli oluyor. Yani her ikisini de yüklemek durumunda kalmıyorsunuz. Bizzat Win7 ve 8.1'i bu şekilde kullanıyorum.

Acronis'in 2009 dahil tüm sürümleri elimde mevcut, ISO dosyası olarak WinSetupFromUSB v1.3, v1.4 veya v1.5 ile USB belleğe yazdırarak istediğimi çalıştırıp yedek alıyor veya geri yüklüyorum.

Eğer yardıma ihtiyaç duyarsanız, bu konuda size her türlü yardımcı olmaya çalışırım.

Bilginize ve kolay gelsin