Jump to content

Windows 10 Simge Görselleri Kayboldu

laloa
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar
dün gece bilgisayarımı kapattım ve sabah açtığımda masaüstü kısayol simgelerinin sadece isimleri görünüyordu. sanırım dosya iliskilendirilmelerinde bir hata var. konuyu buraya açmadan önce google dan arattım cmd ekranına SFC/SCANNOW komutu ile tarama yapmam yazıyordu. yaptım ancak yeniden başlatınca bir düzelme falan olmadı. yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. iyi forumlar

masaüstüm:  http://hizliresim.com/vRGXMR

Sistem geri yuklemek zor olmasa gerek

sistem geri yükleme başlatılamıyor diye hata veriyor. defalarca denedim

HodRy kardeşim; evet hocam kullanıyorumda ancak eset ne yapabilrki çünkü laptop da da aynı eset sürümü var ancak bir sıkıntı yok

Sfc Komutu ile Windows Sistem Dosyaları Onarma Windows'ta sfc (system file checker) sistem dosyalarını kontrol amacı ile kullanılır yani Windows'ta  DLL dosyaları da dahil olmak üzere,bilgisayarınızdaki önemli Windows dosyalarını denetleler ve bozuk olanları onarır. 
Başlat Menüsünde  “command prompt” cmd'yi  Run as Administrator yani yönetici olarak çalıştırıyoruz ve sfc /scannow  yazıp enter'a basıyoruz, komut tüm sistem dosyalarını tarayıp bozuk olanları tamir etmeye yarıyan bir komuttur.

Örnek olarak  dllcache dosyası bozulması durumunda  /scannow , /scanonce , /scanboot komutları ile bu dosyayı onarabilirsiniz.

scan.JPG

Scan işlemi tamamlandığında ise C:Windows Logs CBS konumunda bir CBS.log isminde bir dosya oluşuyor burda log'ları inceleyebilirsiniz.

sfcfish.JPG

sfc /scannow = bütün sistem dosyalarını derhal taram emri verir

sfc /scanonce = bir defaya mahsus kontrol emri verir.

sfc /scanboot = bilgisayar her açıldığında sistem dosyalarını kontrol etme emri verir

sfc /revert = tarama özelliklerini varsayılan ayarlarına geri döndürür.

sfc /purgecache = windowsun korunan dosyalarının cachesini temizler ve tüm sistem dosyaların kontrolünü yapar.

sfc /cachesize=x windows korunan dosyalarının cachesini belirtilen mb olarak ayarlar(bu komutun ne olduğundan emin değilseniz oynamayın)

sfc /? sfc ile ilgili yardım menüsünü açar

sfchelp.JPG