Jump to content

Dev-C++ Vs Turbo C++

adam4
 Share

Recommended Posts

#include<stdio.h>  
#include<conio.h>

char ad[5][20];
int ort[5],i,gort=0,top=0;
int main(void)
{
clrscr( );
for(i=0;i<5;i++)
{
printf("%d. ad gir  :",i+1);scanf("%s",ad[i]);
printf("   notu gir :");scanf("%d",&ort[i]);
top=top+ort[i];
}
gort=top/i; textattr(142);cprintf("Snf Ortalamas = %d\n\r",gort);
for(i=0;i<5;i++)
if(ort[i]>=gort) printf ("%s nin ortalamas = %d\n",ad[i],ort[i]);
getch();
}

Arkadaşlar bu programı Turbo C++ ile açıyorum çalışıyor Dev-C++ ile açıyorum çalışmıyorum.

Bu iki yazılım arasında ne gibi bi fark var. Birde ben bunun derslerine internetten üzerinden nerden izleyebilirim.

bildiğin gibi turbo c++ oldukça eski bir derleyici , ve portable diyemiyeceğimiz bazı özellikler içeriyor

dev C++ adı ise aslında sadece IDE yi temsil ediyor , yani sadece kod editörü

Dev-C++ derleyici olarak MinGW kullanıyor ,istersen başka derleyicilerde kullanır

Sen istersen MinGW yi direk kendin kurup ta kullanabilirsin

Dev-C++ da aslında baya eskidi ,çok uzun zamandır güncelleme yapılmadı ve kurulum ile gelen derleyicide baya eski diyebiliriz

ama standart C ve C++ yı sorunsuz derler

Dev-C++ yı farklı organizasyonlar alıp dahada geliştirdiler , bunlardan bir tanesi CodeBlocks

hernekadar sorunun ne olduğunu belirtmemiş olsanda , verdiğin kod örneğine baktığımda

2 tane portable olmayan fonksiyon gördüm bunlarda textattr ve cprintf

Dev-C++ da yaşadığın sorunun kaynağı bunlar olabilir

bildiğin gibi turbo c++ oldukça eski bir derleyici , ve portable diyemiyeceğimiz bazı özellikler içeriyor

dev C++ adı ise aslında sadece IDE yi temsil ediyor , yani sadece kod editörü

Dev-C++ derleyici olarak MinGW kullanıyor ,istersen başka derleyicilerde kullanır

Sen istersen MinGW yi direk kendin kurup ta kullanabilirsin

Dev-C++ da aslında baya eskidi ,çok uzun zamandır güncelleme yapılmadı ve kurulum ile gelen derleyicide baya eski diyebiliriz

ama standart C ve C++ yı sorunsuz derler

Dev-C++ yı farklı organizasyonlar alıp dahada geliştirdiler , bunlardan bir tanesi CodeBlocks

hernekadar sorunun ne olduğunu belirtmemiş olsanda , verdiğin kod örneğine baktığımda

2 tane portable olmayan fonksiyon gördüm bunlarda textattr ve cprintf

Dev-C++ da yaşadığın sorunun kaynağı bunlar olabilir

Hocam işin aslı şu ki yarın sınavım var bu dersten işte. Okulda TurboC++ kullanıyoruz ama arayüzü çok eski oldu için bende DEV*C++'da çalışayım bari dedim.

Ama dediğiniz gibi textattr ve cprintf fonksiyonlarında derleyici error veriyor.Turbo C++'da sorun yok ama sorunsuz calısıyor. DEVC++'da kurulumla beraber gelen derleyiclerini denedim onlardada error verdi.

Yani aslında C ve C++ hakkında fazla bilgimde yok sınav için çalışıyorum açıkçası şuanda. Ama hızlı bir şekilde çalışıp fonksiyonları kurcalamam için basit ve kolay bir arayüze ihtiyacım var. Turbo C++ hangi derleyciyi kullanıyo acaba biliyormusunuz? ve bana o derleyiciyi içerin bir program önerebilirmisiniz. Yani bu yazdıgım kodların derleyicide sorun çıkarmaması gerekiyor. Çünkü sınavda Turbo C++ derleyicisine göre çıkacak sorular.

Bu arada cevabınız için teşekkür ederim.

dünya üzerinde bir sürü firma veya organizasyona ait C ve C++ derleyicileri var ve hepside standart dediğimiz fonksiyonları destekler

kimisi sadece belli bir işletim sistemi içindir kimiside çoklu işletim sistemleri içindir

ve bu derleyiciler platforma özel yada ,kendi runtime ına özel (standart ların dışında) özellikler içerirler

senin kod örneğinde olduğu gibi textattr ve cprintf turbo C++ ya has özelliklerdir

mesela printf her derleyicide çalışır çünkü standart olarak belirlenmiştir ama cprintf turbo C++ ya özeldir

veya strcpy standart bir fonksiyondur ama Microsoft compiler de birde strcpy_s vardır buda Microsoft Compiler e has özelliktir

senin yapman gereken ise standart fonsiyonlar kullanmaktır  , yada her derleyici bir macro ile kendini tanıtır

bu makroları kullanarak o derleyiciye has özellikleri ona göre kullanmaktır

örneğin

#ifdef _MSC_VER
    //microsoft derleyici kullanılıyor
    strcpy_s ,kullanılabilir
#else
    //microsoft derleyici den başka bir derleyici
    strcpy_s ,kullanılamaz
#endif

son olarak turbo C++ zaten derleyicinin kendisidir ,çok uzun zaman önce kullanmıştım ,şimdi pek hatırlamıyorum