Jump to content

Bir Fizik (Akiskanlar) Sorusu Galiba?

ysnbyrz
 Share

Recommended Posts

Merhaba bu soruyu nereye yazacagimi bilemedim ve bu sorunun fizige giriyormu onu bile bilmiyorum ama anlatabilmisimdir umarim.

Teras olan 5 katlı bir bina düşünün. terasında 600 litrelik bir su deposu bulunuyor. Bu Su deposunun tam merkezinden binanın zemine kadar bir boru gidiyor. Bu boru ise depoya baglanti yerinde yarıçapı 20 santim zeminde bitişiğinde çapı 5 santim santim olarak daraliyor ve 90 derecelik aciyla iniyorzemine.

Şimdi sormak istediğim soru bu 600 litrelik Su deposundan aşağıya kadar su sadece Yerçekimi yardimi ile inerse çıkışta suyun basıncı ne kadar olur. Edited by ysnbyrz

Soru net bir soru değil. 

Şöyle açıklayayım suyun denge halinden konuşayım

j1WPlm.jpg 

Suyun en üst kata çıkmasını çizdim sana. Son durumda suyun en üst kata çıktıktan sonraki basıncı açık hava basıncı(1033,6gf/cm2) + hsu x dsu x G 

Boru çapları daralması ve genişlemesi durumu değiştirmez.

Ayrıca eğer devam eden bir durumu soruyorsan zeminden yukarı çıkarken basınc azalır.Su zemine indiği anda basınc max değerini alır. Normalde açık hava basıncında civa yerine su kullanılmış olsaydı 76cm civa yerine 1050cm su olurdu. Yoğunluktan dolayı bu fark.

Dediğim gibi soru açık değil.  Su deposu tamamen kapalıysa hava almıyorsa açıkhava basıncını ihmal etmen gerekir depodaki. Yukarı çıkan kısımda dahil olması gerekir. 

• Editor

Soru net bir soru değil. 
 ...............
Dediğim gibi soru açık değil.  Su deposu tamamen kapalıysa hava almıyorsa açıkhava basıncını ihmal etmen gerekir depodaki. Yukarı çıkan kısımda dahil olması gerekir. 

kardeş sen ne iş yapıyordun :trollface:

Soruda gereksiz ayrıntı çok fazla var. Önemli olan suyun ilk ve son yüksekliği arasındaki fark. Geriye h.d.g işlemini yapmak kalıyor. Ordaki boru kalınlığının basınca bir etkisi yok. Fakat akışkan hızına etkisi var. Basınç sorduğuna göre gereksiz bir bilgi.

(Tüm anlatımda sıcaklığın öz kütleye olan etkisi ihmal edilmiştir.)

yasak_ask güzel bir noktaya temas etmiş fakat depo hava almadan su aşağıya inmez malum.Su akarken de aşağı ucundan da açık hava basıncı etki edeceğinden ikisi birbirini dengeler. Hesaplamada dikkate almaya gerek yok

Basıncı ne cinsinden sordun bilmiyorum fakat söyle ufak bir hesap yapalım (Sanıyorum günlük hayatta kullanımda lazım)

1ATM (Açık hava basıncı) yaklaşık 76 cmHg eder

Bu düzenekte su kullanacağımızdan civanın basıncıyla işimiz yok. O halde suyun basıncına bir göz atalım.

Civanın özkütlesi 13.534 g/cm³ Kabaca 13.5 alıyorum mazur görün.

13.5 x 76 dersek (Suyun öz kütlesini 1 kabul ediyorum) 1026 eder ki buda

1026cm suyun basıncının 1 ATM ettiği anlamına gelir.

Özetle;

suyun öz kütlesi 1

Yer çekimi katsayısı: 10 kabul edersek

10h(h= yüksekliğin cm cinsinden taban ve tavan arasındaki farkı) olduğunu bulabiliriz.

10h/1026 yaparsanız kaç ATM bir basın oluşacağını bulabilirsiniz

Günlük hayatta pek ATM kullanılmaz. Genelde ürünlerde ve sanayide bar kullanılır. Onun çevirisi ise;

1 ATM= 1.01325 Bardır

Umarım anlamışsındır. İyi akşamlar.

Edited by NotToday