Jump to content

Laptop Şarj Sorunu

fade_to_black
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar şöyle bir sorunum var

Asus N53SV model bir laptop um var. laptop yükte iken özellikle performans modunda adaptör ile pil arasında sürekli geçiş yapıyor.

örneğin dota 2 gibi bir oyun açıtığımda laptop touchpadinin önündeki pil ışığı yanıp sönmeye başlıyor adaptördeki ışıkda yanıp söner gibi hareket etmeye başlıyor (tam sönmüyor sadece parlak iken soluklaşıp tekrar parlıyor). atk pack kurulu iken plugin / battery mode arasında sürekli geçiş yapıyor yardımcı olabilecek kimse varmı 2. adaptörüm ve batarya yeni. ek olarak laptopmun dvd rw yi söküp yerine akasa nstore ile hddyi taktım esas hdd slotunda da kingstone 120 gb hdd var. şu an kullandığım adaptör 19v/6.3a çıkışlı 3. adaptörüm orjinali ile aynı özellikte

adaptör icersinde bazi elektronik parcalar zarar görür bir süre sonra galiba senin sorunun kondastatör den kaynaklaniyor olabilir cünkü gelgit yasiyorsun 

bir anda düsme yasiyorsun yani buda pil ile adaptör arasinda gelip gidiyor performans kayiplarinada neden olur bu durum 

bir elektronikci arkadasimiza götürüp adaptörü ve pc yi bir baktirmanizi öneririm 

3 tane adaptörün varmış ama orjinali ile aynı özellikte olamaz olsa idi bu sorunu yaşamazdın

orjinal adaptörün tahminim en az 100 watt güç cıkışı vardır ama uyduruk adaptörler 30 watt tan başlar 

ben n53sn kullanıyorum orjinal adaptörüm bile bazen yetmiyor bu durumla karşılaşırım ara sıra :)

gücü sömüren oyunlarda ekran kartı driverinin ya güncel versiyonunu yükleyip dene yada eski versiyonlarını kurup gözlemle bu sorununu

bilgisayarında herhangi bir sorunun yok lakin uyduruk adaptörlerle oyun oynamaya devam edersen sorun çıkabilir

362inciq580973.png

resmin üst kısmındaki http://www.asus.com/tr/Notebooks/N53SV/specifications/bu adresteki adaptör bilgileri allttaki siyah kısımda şu an kullandığım adaptördeki özellik bilgileri.ismail kardeşimin dediği gibi ancakoradaki arkadaş çıkarıp takınca düzeliyor gibi bende hiç oralı değil.ayrıca çift çekirdek tek çekirdek diye bi belirtme yapılmış sitede bendeki özellikler şöyle Intel® Core™ i7 2630QM işlemci 16gb ram geforce gt540m cuda x64 w10 kullanıyorum önceki adaptörde 4.7 ama o ısınıp kılıfını bile yamuk yumuk etti yanlız bu sorun hep en az 2-3 ay kullandıktan sonra ortaya çıktı. olmadı birebir orjinal model aramaya başlayacağım.

aynı işlemci ve ekran kartı bende de mevcut :) ama 8gb ram var. ben ablamların kullanmadığı asus laptopun adaptörüne baktım aynı baktım takılıyor mu diye takılıyor . Tek sorun (aslında sorun değil) eski adaptörün topraklaması vardı. Bunda yok ama kullanmadığımda prizden çıkarıyorum. 19v 4.74a output u . 

Ayrıca video bana ait. w10 da oluyor sanıyordum. 8.1 dede olmaya başlayınca çözüm aramaya başladım. ve 8.1 devam ediyorum.

Edited by 304smailVar

ilgileriniz için teşekkür ederim yılbaşı haftasında olduğumuzdan (yağmur gibi nöbet yağıyor) ve önümüzdeki haftalarda finaller başlayacağından bir süre idare edeceğim sanırım. bir zaman benim orjinal adaptördede olmuştu (asus) ancak sonra bir kaza sonucu kabloyuda sakatladığımdan içini açtım sonra açık kullandığımda sorun epey düzelmişti belki ısı ile alakalıdır malum kapalı formatta bu adaptörler.

Bu arada hiç aklıma gelmemişti ama bu gün denedim bataryayı çıkarıp direk adaptörü taktım 2-3 saatkadar zorladım bilgisayarı. Sadece adaptör takılı olduğunda pile geçemediği için kapanmasını yada voltaj sorunu bekledim ama bişey olmadı sanıırm sorun batarya le ilgili.