Jump to content

Ağ Aynı Wifi Sürücü Değişince Hız Değişiyor Neden?

temonas
 Share

Recommended Posts

Bağlantım 24 Mbps ve kablo bağlantı ile hız testlerinde 23 Mbps, kablosuz bağlantı ile hız testlerinde ise kablosuz bağdaştırıcımın eski sürücüsü yüklü iken 22 Mbps civarı ama son çıkan iki sürücünün yüklenmesi ve onlarla test yapılması hallerinde nedense 8 Mbbs ile limitli bir hız yaşanıyor, ve hız testlerindede bu sonucu alıyorum. Bu tesadüfen böyle olmuş veya olmakta falan değil. Zira onlarca defa denediğim halde bu sonuçlar değişmiyor. PC'de ilgili olabilecek bütün ayarlara girdim, inceledim, çözüm aradım ama maalesef sonuç yok. Web ortamında araştırdım, bu konu ile ilgili herhangi bir bilgi veya mesajlaşmaya falanda rastlamadım.

Esasen eski sürücümden bir şikayetim yok ama neden böyle olduğunu merak ettim ve bunu öğrenebilirsem iyi olacak ve herhalde rahatlayacağım.

Kablosuz bağdaştırıcım Atheros AR956X

Sürücü Sürümü 10.0.0.321, Bağlant Hızı 22 Mbps

Sürücü Sürümü 10.0.0.324, Bağlantı Hızı 8 Mbps ile sınırlı (İmkanı yok bu hızı aşamıyor).

Sürücü Sürümü 10.0.0.326 (En yeni sürücü), Bağlantı hızı 10.0.0.324 ile aynı..

İnternet ağı aynı, PC ve kablosuz bağdaştırıcı aynı ama sürücüler değiştiğinde hız ile ilgili sonuçlar değişiyor. Neden?..

Not: İşletim sistemi Windows 10 Home, x64

Ağ ve paylaşım merkezi - Bağlantılar - Özellikler - Bağlanırken kullandığın cihazın - Yapılandır - Açılan pencereden gelişmişi aç buradaki özellikleri eski sürücü ile yeni sürücü arasındaki ayarları kıyasla sorunun çözülecektir. Daha önce benimde başıma gelmişti sorun tamamı ile Windows 10 un ağ trafik kısıtlamasıyla alakalı bir durum.

Ağ ve paylaşım merkezi - Bağlantılar - Özellikler - Bağlanırken kullandığın cihazın - Yapılandır - Açılan pencereden gelişmişi aç buradaki özellikleri eski sürücü ile yeni sürücü arasındaki ayarları kıyasla sorunun çözülecektir. Daha önce benimde başıma gelmişti sorun tamamı ile Windows 10 un ağ trafik kısıtlamasıyla alakalı bir durum.

Maalesef.. Zaten ilk baktığım yer orası idi.

Sen yine bana yaptığın değişikliği tam olarak belirtirsen iyi olur. Belki gözümden kaçmış birşey var ise..