Jump to content

Harici Hdd Yazma Koruması Oluşturma

lamont
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Harici HDD Yazma Korumasını Nasıl Yapabiliriz Reg Falan Degil HDD nin Çipine Mühale Edip Yazmaya Karşı Koruma Nasıl Yapabilriz 

Selam

Size şu şekilde yardımcı olabilirim..

CMD komut istemcisini yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki yazacağım komutları koruma koyma veya kaldırma işlemini uygulayın.

Koruma koyma:
Diskpart
List Disk
Select Disk 1 (2, 3, 4 vs)-->> Uygulama yapılacak Disk veya Flash belleğin numarasıdır. Birden fazla diskiniz varsa, bu numara değişecektir..
Attribute disk set readonly -->> Diski veya Flash belleği bloke eder.
Exit

Korumayı kaldırma:
Diskpart
List Disk
Select Disk 1  (2, 3, 4 vs)-->> Uygulama yapılacak Disk veya Flash belleğin numarasıdır. Birden fazla diskiniz varsa, bu numara değişecektir..
Attribute disk clear readonly -->> Normal ayarlara geri dönüştürür.
Exit

Not: Her iki işlemde de etkin olması için, USB veya Diskin çıkartılıp yeniden takılması gerekmektedir.
Ek Not: Yazdığım yöntem FAT32 veya NTFS biçimlendirilmiş aygıtlar için sadece o bilgisayarda geçerlidir.
Bilginize ve kolay gelsin..
Edited by Bay_KG

Bay Kg Harici Usb HDD Bu Toshibanın Daha Önce Denedinmi Çalışıyormu ?

Toshiba HDD kullanmadığım için bilmiyorum ama yukarıda verdiğim komutlar geneldir. Yani marka fark etmeksizin gerçekleştirir işlemi.

Denemenizde fayda var. İsterseniz bilgisayarda takılı sabit diskinizde deneyebilirsiniz.

Kolay gelsin..

kendimin kullandığı yöntem ve gayet memnunum.

16.gb.lik multiboot usb

16.gb.lik samdriver - ek araçlar vs.

2 adet flash belleği bu şekilde koruyabiliyorum ve çekinmeden her bilgisayara takıyorum.

1-Dosya sistemi olarak NTFS biçimlendiriyoruz.

2-İçine atacağımız bilgileri atıyoruz.

3-Harici belleğe sağ klik özellikler

- Güvenlik

- İzinleri değiştikmek için Düzenleye Tıklayınız yazısının yanındaki Düzenle butonuna tıklıyoruz

- Aşağıdaki gibi işaretliyoruz ve uygula diyoruz.

m6jO00.jpg

Bu işlem sonucunda harici belleğimize bizde ayarları değiştirmediğimiz sürece birşey atamaz ve birşey silemeyiz. Üstelik bu ayar harici bellek üzerinde yapıldığı için hangi bilgisayara takarsanız takın, bu ayarlar ile görecektir. Yazmaya karşı korumuş oluruz. Bu güvenlik ayarını kaldırmak istersek, resimdeki en altta bulunan yazma kutucuğunu izin ver olarak değiştirip uygula deyince güvenlik devre dışı kalıyor.

Selam

Size şu şekilde yardımcı olabilirim..

CMD komut istemcisini yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki yazacağım komutları koruma koyma veya kaldırma işlemini uygulayın.

Koruma koyma:
Diskpart
List Disk
Select Disk 1 (2, 3, 4 vs)-->> Uygulama yapılacak Disk veya Flash belleğin numarasıdır. Birden fazla diskiniz varsa, bu numara değişecektir..
Attribute disk set readonly -->> Diski veya Flash belleği bloke eder.
Exit

Korumayı kaldırma:
Diskpart
List Disk
Select Disk 1  (2, 3, 4 vs)-->> Uygulama yapılacak Disk veya Flash belleğin numarasıdır. Birden fazla diskiniz varsa, bu numara değişecektir..
Attribute disk clear readonly -->> Normal ayarlara geri dönüştürür.
Exit

Not: Her iki işlemde de etkin olması için, USB veya Diskin çıkartılıp yeniden takılması gerekmektedir.
Bilginize ve kolay gelsin..

Çok güzel ve harika bir bilgi. Lakin bu ayarlar sadece işlemin yapıldığı bilgisayarda geçerli olup, harici bellek başka bir bilgisayara takıldığında bu ayarları o bilgisayar görmüyor ve okuma - yazmaya karşı açık halde kalıyor.

Ben bu işlemi kendi bilgisayarımı korumak için yapıyorum. Bilgimde hatam veya eksiğim varsa ve bunu tam emin olarak bilen arkadaşlarımız varsa düzeltsinler lütfen.

Edited by agabey_42

kendimin kullandığı yöntem ve gayet memnunum.

16.gb.lik multiboot usb

16.gb.lik samdriver - ek araçlar vs.

2 adet flash belleği bu şekilde koruyabiliyorum ve çekinmeden her bilgisayara takıyorum.

1-Dosya sistemi olarak NTFS biçimlendiriyoruz.

2-İçine atacağımız bilgileri atıyoruz.

3-Harici belleğe sağ klik özellikler

- Güvenlik

- İzinleri değiştikmek için Düzenleye Tıklayınız yazısının yanındaki Düzenle butonuna tıklıyoruz

- Aşağıdaki gibi işaretliyoruz ve uygula diyoruz.

m6jO00.jpg

Bu işlem sonucunda harici belleğimize bizde ayarları değiştirmediğimiz sürece birşey atamaz ve birşey silemeyiz. Üstelik bu ayar harici bellek üzerinde yapıldığı için hangi bilgisayara takarsanız takın, bu ayarlar ile görecektir. Yazmaya karşı korumuş oluruz. Bu güvenlik ayarını kaldırmak istersek, resimdeki en altta bulunan yazma kutucuğunu izin ver olarak değiştirip uygula deyince güvenlik devre dışı kalıyor.

Çok güzel ve harika bir bilgi. Lakin bu ayarlar sadece işlemin yapıldığı bilgisayarda geçerli olup, harici bellek başka bir bilgisayara takıldığında bu ayarları o bilgisayar görmüyor ve okuma - yazmaya karşı açık halde kalıyor.

Ben bu işlemi kendi bilgisayarımı korumak için yapıyorum. Bilgimde hatam veya eksiğim varsa ve bunu tam emin olarak bilen arkadaşlarımız varsa düzeltsinler lütfen.

Veriğin Yöntemi Virüs Değiştirebilir Ama Yöntem Çalışıyor Başarılı Çip e Müdahale Edebilsek Daha İyi Olur

Veriğin Yöntemi Virüs Değiştirebilir Ama Yöntem Çalışıyor Başarılı Çip e Müdahale Edebilsek Daha İyi Olur

çip'e müdahale yöntemini bilmiyorum, yazdığım yöntemi virüs değiştirebilir, lakin 2015-Ağustosundan bu yana çok şükür böyle bir sıkıntı ile karşılaşmadım ve gerek işyerinde gerekse arkadaşların bilgisayarlarında hiç çekinmeden o yöntemle hazırladığım harici bellekleri kullanabiliyorum.

Selam

Evet haklısınız.. Not düştüğüm yerde belirtmem gerekiyordu bunu.

Benim yazdığım yöntem FAT32 veya NTFS biçimlendirilmiş aygıtlar için sadece o bilgisayarda geçerlidir. Dikkat etmişseniz Diskpart'a girdiğiniz zaman, mevcut bilgisayarın ismi okunmakta.

Sizin yazdığınız yöntem de bilinen ve hatta hiç ulaşılamaz duruma getirilebilen bir uygulamadır ama FAT32 biçimlendirilmiş bir aygıt için bu yöntem maalesef mümkün olmuyor üstadım..

Kolay gelsin..