Jump to content

Hdd sorunu

decade

Recommended Posts

Arkadaslar benim bilgisayarim hp pavilion w 5180 ve hp personal media drive external hdd si var.Dun durup dururken hdd calismamaya basladi.Yani Windows hddyi goruyor ama tikladigimda acilmiyor ve hdd surekli birseyler yukluyormus gibi ses cikariyor.Norton partition magic hdd yi formatlanmamis goruyor.Icinde cok onemli bilgilerim var arkadaslar yaklasik 120 gb bunlari nasil kurtarabilirim hdd onemli degil ama icindekiler cok gerekli.Tesekkurler.

Recovery Programları ile HDD ni baska makineye takıp tarat saglamsa hepsini bulur kurtarır.

Ozellikle : File Scavanger ile dene alternatif olarakta Recover My Files ı deneyebilirsin.

Peki mutlaka baska bilgisayara mi takmam lazim?Yani bi laptopa extern baglasam olur mu?Cunku baska desktop bilgisayar yok su anda.

Ayrica bu File Scavenger programini nasil bulabilirim?Forumda var mi?

decade kardeş eğer öyle bir problemi çözmek için bize birkaç ipucu vermen lazım. Böyle sorunların nerden kaynaklandığını ve nasıl çözdüğümüzü söyleyeyim.

1.) Harddiske veya herhangi bir Partition'a çok fazla yüklenmekten dolayı olabilir örneğin HDD 80GB ise ve hepsini kullandınsa 500MB'den daha az boş alan varsa olabilir. ( bir HDD nin en yüksek verimi için %15'i boş oldmalıdır.)

Çözüm : Hirens Boot CD, Windows XP Live CD veya Herhangi bir NTFS Dos başlangıç disket/cd sana yardımcı olabilir. Onunla bilgisayarını açıp gereksiz bilgilerini silersin. 500 MB den daha fazla yer açarsın.

(Bu çözüm herhangi bir yazılım probleminde de yararlı olur)

2.) Eğer HDDnin fiziki bir arızası olduğunu düşünüyorsan. Yapacağın şeyler çok kısıtlı olabilir hele ki bir Laptop ta! Ciddi bir çalışma gerektirebilir. Ama basit olarak bakmak istersen Hirens Boot Cd sana fazlasıyla yardımcı olacaktır. Yeterki Hangi programın tam olarak ne yaptığını bil. Gerçi türkçesi de yayınlandı.

Eğer bu konuda bir fikrin yoksa senin yerinde olsam hiç uğraşmam. Bilgileri kurtarayım derken hepsinden olmayasın.

Kolay gelsin!..

Evet galiba dedigin gibi 1 soyledigin dogru biraz fazla doluydu hdd ondan olabilir.Fiziksel bi bozukluk oldugunu sanmiyorum cunku hdd calisiyor ve windows hdd yi goruyor.Galiba yanlis anlasildim bu normal ide 3.5 hdd laptop icin degil baska bi arkdas farkli bilgisayara ikinci hdd olarak bagla demisti ben de laptopa baglayabilir miyim external olarak diye sordum.Hirens boot cd yi arastirip bulayim ve onunla bi deneyeyim turkcesi isimi gorur herhalde.Daha once ingilizce olanini denedim ama fazla ingilizcem olmadigindan bi isime yaramamisti.Denedikten sonra sonuclari buaraya yazarim.Tesekkurler.

Arkadaslar hirens boot cd tnctr edition la denedim uneraser programi dosyalarimi goruyor ama nasil kopyalayacagim baska bir hdd ye onu bilmiyorum.Bana yardimci olur musunuz?

1.) Harddiske veya herhangi bir Partition'a çok fazla yüklenmekten dolayı olabilir örneğin HDD 80GB ise ve hepsini kullandınsa 500MB'den daha az boş alan varsa olabilir. ( bir HDD nin en yüksek verimi için %15'i boş oldmalıdır.)

Çözüm : Hirens Boot CD, Windows XP Live CD veya Herhangi bir NTFS Dos başlangıç disket/cd sana yardımcı olabilir. Onunla bilgisayarını açıp gereksiz bilgilerini silersin. 500 MB den daha fazla yer açarsın.

(Bu çözüm herhangi bir yazılım probleminde de yararlı olur)

Bu düşünce kesinlikle yanlış. Ben bunun en canlı kanlı örneğiyim. Bilgisayarımda tüm bölümlerde toplam 1GB boş alan olduğunu bilirim ve hem disk birleştirme yapmışımdır hem DVD yazmışımdır ve bir sürü ıvır zıvır. Üstelik bilgisayar 20 ve üstü gün sayılarında açık kalmış ve aynı anda sürekli down ve upload yapmaktadır. Ramlerimde ortalama %70 oranında kullanılmaktadır. Üstelik çokda rahat oyun oynanmaktadır. Bunların dışında virüs taraması ve spy taraması sürekli olarak yapılmaktadır!!

Yeterli mi sizce bu kadar işlem!!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...