Jump to content

Pc Elektirik Kesiyor ?

interesting

Recommended Posts

Donanımcı arkadaşlar psu anakarta baglamak için bir tane 24 lük soket birde 4 lü soket cıkısı var 24 lü soketi baglayıp power düğmesine bastıgımda powersup calısıyor ama 4 lü olanı taktıgımda powersup 3 saniye calısıyor sonra elektirik kesiliyor (her iki soketi taktıgımda elektiriği kesiyor) sorun nerde olabilir donanımları teker teker cıkarıp testettim sadece 4 lü soketi taktıgımda elektirik kesiliyor sorun anakartamı yoksa psu damı bilgisi olan arkadaslardan yardım istiyorum.

Anakart gigabyte 965pds-3

kesin kısa devre olmustur

Yani ustam kısa devre olma ihtimalini veriyorum ama pc 2 haftadır calısmıyordu hdd aldım ve yeni taktım hdd kaynaklanan bir sey olmadıgına eminim ama baska problemler olabilirmi acaba anakartı gönderirim servise bunda sorun yok derlerse ugras dur şimdi

Güç kaynağının marka ve modelini de yazar mısın?

Ayrıca 24 pin dediğin konnektör ayrı olarak eklenen 4 pinden oluşuyor mu? Eğer 24 pin 20 pin+4 pin olarak ayrılıyorsa, 4 pinlik kısmı ayırırak bir dene, tabi diğer 4 pin dediğin şey CPU nun yanına takılan atx 12v konnektörü ise onu her zaman yerine takman gerekir.

Tam yuvalarını bilmiyorum ama bir ihtimal daha CPU nun yanına takman gereken 4 pin 12v konnectörü ile, 20 pine ek olarak takılması gereken 4 pini birbirine karıştırmış olabilirsin.

Edit: Kısa devre olduğunu sanmıyorum. Benim hdd lerden biri kısa devre yapmıştı @Brigtblade' in bilgisayarına bağladığımızda. O zaman sistem kendini bir sn bile açmıyor ve PSU çalışmıyordu. Power düğmesine basar basmaz makina hemen kapıyordu kendini.

Güç kaynağının marka ve modelini de yazar mısın?

Ayrıca 24 pin dediğin konnektör ayrı olarak eklenen 4 pinden oluşuyor mu? Eğer 24 pin 20 pin+4 pin olarak ayrılıyorsa, 4 pinlik kısmı ayırırak bir dene, tabi diğer 4 pin dediğin şey CPU nun yanına takılan atx 12v konnektörü ise onu her zaman aynı yere takman gerekir.

Tam yuvalarını bilmiyorum ama bir ihtimal daha CPU nun yanına takman gerekn 4 pin 12v konnectörğ ile, 20 pine ek olarak takılması gereken 4 pini birbirine karıştırmış olabilirsin.

usta 24 pinlik olan büyük konnektor onun yeri sabit benim dediğim cpu nun üzerine takılan atx 12v kontektoru bu konnektörü taktıgımda kesiyor elektiriği 24 lük büyük soketle karıstırmadım o konuda eminim

güç kaynagının modeli frisby atx 400 watt

Siz benim dediğimi yapıp 20 pin ile çalıştırmayı denediniz mi?

Ek olarak sistemin tam açıklmamasınaı yazar mısınız? Gördüğüm kadarıyla anakart iyi bir kar üzerindeki ekran kartı, ram slotlarının doluluğu ve o/c miktarı da çekeceği watt bakımından önemli. Güç kaynasğınız yetmiyor olabilir.

24 pinlik soketin 4 pinini cıkarıp power dügmesine bastıgımda yine elektirik kesiyor 3 sn calısıyor sonra kesiliyor ama ama atx 12 volt soketini cıkardıgımda calısıyor ama görüntü yok bios felan acılmıyor

Ek olarak sistemin tam açıklmamasınaı yazar mısınız? Gördüğüm kadarıyla anakart iyi bir kar üzerindeki ekran kartı, ram slotlarının doluluğu ve o/c miktarı da çekeceği watt bakımından önemli. Güç kaynasğınız yetmiyor olabilir.

usta bütün parcaları cıkartım sadece anakart işlemci ve işlemci fanı var ram da veya ekran kartını tektek cıkardım denedim 2 hafta önce canavar gibi calısıyordu hdd yi taktım power düğmesine bastım elektirik kesmeye başladı

anakart gigabyte p-ds3

ekkran kartı gigabyte gv-rx 155256d-rh

işlemci intel doalcore 2,3

ram 1024 kingtons

ATX 12 volt soketi olmadan çalışması mümkün değil zaten. Ben 20+4 pini atx 4 pin ile karıştırmışsınızdır belki demiştim ama ona da hayır dediniz bu durumda hdd de ya da psu da bir sorun var.

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla hdd yi çıkarıp sadece işlemci ramler ve ekran kartı takılıyken bios ekranında bekleyerek güç kesip kesmediğini de denemişsiniz. Bu durumda ise sorun yeni aldığınız hdd olmalıdır.

ATX 12 volt soketi olmadan çalışması mümkün değil zaten. Ben 20+4 pini atx 4 pin ile karıştırmışsınızdır belki demiştim ama ona da hayır dediniz bu durumda hdd de ya da psu da bir sorun var.

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla hdd yi çıkarıp sadece işlemci ramler ve ekran kartı takılıyken bios ekranında bekleyerek güç kesip kesmediğini de denemişsiniz. Bu durumda ise sorun yeni aldığınız hdd olmalıdır.

ATX 12 volt soketi takmadıgımda calısıyor ama ekrana görüntü felan gelimiyor bios felan hiç bir sey yok atx 12 volt soketini takınca ekrana görünrü gelmeden yani biosa ulasamadan elektirik kesiyor restart yapıyor

Mesajımdaki çalışmadan kastım biosun falan açılması yani bilgisayarın tamamiyle çalışmasıydı, ekrana bişi gelmemesi değildi.

Sorun dediğim gibi hdd den büyük ihtimalle başıma geldi çünkü oradan biliyorum. Si< anakartı değilde sadece hdd yi başka bir pc bulabiliyorsanız onda deneyin o pc dede aynı sorun olursa sorun hdd den kaynaklanıyor demektir.

Mesajımdaki çalışmadan kastım biosun falan açılması yani bilgisayarın tamamiyle çalışmasıydı, ekrana bişi gelmemesi değildi.

Sorun dediğim gibi hdd den büyük ihtimalle başıma geldi çünkü oradan biliyorum. Si< anakartı değilde sadece hdd yi başka bir pc bulabiliyorsanız onda deneyin o pc dede aynı sorun olursa sorun hdd den kaynaklanıyor demektir.

2 pc var ve hdd yi denedim hdd calısıyor hdd srun yok sorun ya powersupda yada anakarta vaska bir sey aklıma gelmiyor

2 pc versa PSU da deneyebilirsiniz. O da değilse anakartta sorun vardır. Eğer öyleyse en mantıklı yol yine de servise yollamak.

İlginiz icin cok tesekkur ederim Anakartı kolanyayla sildim diğer parcalarıda hepsini yeniden taktım sabah power düğmesine bastım calısıyor enteresan bir olay ama calısıyor cok saolun ama sorunu yinede neden kaynaklandıgını bilmiyorum bulmam gerekiyor(suan calısıyor pc)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...