Jump to content

Format Sonrası Diğer Hard Disk Bölümüne Girilememe Sorunu

Muallim-i Ali

Recommended Posts

Hard Disk C ve D (ntfs ikisi de) olmak üzere 2 parça halinde ve sistem C ye kuruluydu....

Win xp pro sp2 li cd ile C ye hızlı format ,sistem kurma sonrası D nin dosya sistemi RAW olarak görünüyor...Girmek istediğimde Erişilemez diye uyarı penceresi çıkıyor

D yi biçimlendirmeden bu sorunu düzeltebilme imkanı varmı ?

mesajımı okumadan yorum yapmazsanız çok sevincem :)

Mesajında benim söylediğim olayla ilgili bir şey göremiyorum. Hem biraz laflarına ve yorumlarına dikkat et. Milleti spamcı ilan ediyorsun be.. İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır bir sen. :)

Hard Disk C ve D (ntfs ikisi de) olmak üzere 2 parça halinde ve sistem C ye kuruluydu....

Win xp pro sp2 li cd ile C ye hızlı format ,sistem kurma sonrası D nin dosya sistemi RAW olarak görünüyor...Girmek istediğimde Erişilemez diye uyarı penceresi çıkıyor

D yi biçimlendirmeden bu sorunu düzeltebilme imkanı varmı ?

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun.

Tam emin olmamakla birlikte, sanıyorum HDD bad sektörler var. Defrag, disk Docktor vb. Hiç analiz etmişmiydin.

Yerinde olsam o diskin için de ne var ne yok bi şekilde alırım.

Ayrıca şu bilgileri merak ettim;

- Hdd çalışırken Hdd ten ses geliyormu.

- Aşırı ısınma yapıyor mu ?

- Hdd Kaç Gb. lık. Markası ve Rpm (Dönüş) si nedir. ( 5400,7200)

- Hdd kullanalı ne kadar oldu. Yıl alarak.

Bu bilgiler yapılacak işe ışık tutar.

Yapılabilecekler;

1. HDD yapılacak en sağlam ve en güzel iş, CD den sistemi açıp, D deki bilgilerini Harici bir Diske alman ve sonra da Diskin Tamamına Win xp pro sp2 CD si ile Format çekmen, daha sonra PC yi kapatıp tekrar bu işlemi yaparak bu seferde bölümlemeyi yapman. ( Maksat HDD sorunlarını mümkün olduğu kadar imkanlar nispetinde temizleyebilmek )

2. Partition Magic ile, D deki bilgiyi alacak kadar C ye yer ayırıp c yi formatlamak, sonra D deki bilgileri C ye aktarmak, ardından D ye format atmak. ( D ye o veya bu şekilde Format atman gerek. Yoksa yine yapma ihtimali olabilir.)

3. İllede D ye format atmak istemiyorsan, HDD başka bir PC ye takıp, Bilgisayar/Yönet/ Depolama / Disk yönetiminden C ye format çek ve ardından sağ tıklayıp o bölümü etkin duruma getir (önemli). Hdd söküp PC ye tak. sonra Win xp pro sp2 CD si ile işletim sistemini kur.

Kolay gelsin.

2. Partition Magic ile, D deki bilgiyi alacak kadar C ye yer ayırıp c yi formatlamak, sonra D deki bilgileri C ye aktarmak, ardından D ye format atmak. ( D ye o veya bu şekilde Format atman gerek. Yoksa yine yapma ihtimali olabilir.)

Kolay gelsin.

teşekkürler bunu birazdan deniycem..

chkdsk d:/f [/CODE]

denermisin

teşekkürler ama sonuç aynı.

Please register to see this content.

Dahili

Hemen cevap veremedim kardeş kusura bakma, İş yerinden ancak bu kadar olabiliyor.

Daha önce Bu RAW olayı hiç başıma gelmedi. RAW hdd ilk hali yani formatlanmamış hali. ben karşılaşmadım fakat, Araştırmalarım sonucu düşük enerji olayından kaynaklandığını öğrendim. Hdd takılı olduğu PC deki Power Supply kontrol et. Daha önceden de dediğim gibi başka bir PC ye tak.

Şunu kesinlikle Dene. MiniPE2-XT V2k5.09.03 Minipe ile pc yi aç, aradığın ve sana gerekebilecek hemen hemen herşey ( Acronis'in sadece True Image'ı var ) orada bulabilirsin. Sorunu çözeceğinden hiç kuşkum yok.

Fakat sorun yine devam ederse, Hdd kurtarma programlarını dene. Get DataBack tercihimdir.

Ne demişler ( Yiğidi öldür ama hakkını yeme ) Yani En son bu çareye başvur.

Ben kaçıyorum. Sana kolay gelsin.

• 2 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...