Jump to content

Win10 Uyku Modu Hdd?

juvanpix
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar windows 10 da laptopta bir süre sonra ekran kapanıp  uyku moduna geçiyor 5 dakika gibi süre içinde yani.

ekran kapanıyor fakat hdd bi kapanıp bi açılıyor böyle ses geliyor bir iki defa böyle yapıyor. hdd sorun yok.

sorun nedir acaba?

Uyku modunda hardisk kapanır amaç elektrilk tüketimini azaltmaktır.

Özetle sistem ramde hazırda bekler.

Saat yanındaki pil işaretini tıkla güç seçeneklerini aç ayarla yada denetim masasından gir ayarla.

• Like 1

3 saat önce, KiN yazdı:

Uyku modunda hardisk kapanır amaç elektrilk tüketimini azaltmaktır.

Özetle sistem ramde hazırda bekler.

Saat yanındaki pil işaretini tıkla güç seçeneklerini aç ayarla yada denetim masasından gir ayarla.

Sorun orda işte kapanıyor beş saniye açılıp beş saniye sonra tekrar kapanıyor böyle tekrar ediyor birkaç kez.  hardisk sesinden anlaşılıyor. Ama ekranda bi problem yok yani

28 dakika önce, oguzhan43 yazdı:

arkadaşın dediği gibi sabit diski kapatıyor o ses gelebilir güç seçenekleri gelişmiş güç seçeneklerinden süreyi artırabilirsin

Süre artırıp azaltma sorun değil hocam o yapılır. Sadece aklıma takıldı yani tamam kapatsa ekran kapanınca o da kapanır ama ekran kapanıyor harddisk belirli saniyelerde açılıp kapanıyor.  

On 03.05.2017 at 02:19, oguzhan43 yazdı:

bence hdd yi uyutma belirttiğin gibi sürekli güç verip kesiyorsa hdd ye zarar verebilir, işin aslı ben uyku modunun hdd ömrünü uzattığı savına da pek katılmıyorum

Aynen hocam hdd ye güç verip kapatıyor. Uyku moduna almıyorum hocam zaten öyle olması aklıma takıldı hdd arızalı mı yoksa   

5 saat önce, RaZoRWounD yazdı:

uyku modu pc için çok zararlı ben kapatılmasını öneriyorum en kötü hazırda beklete alın.zaten win 8.1 ve win 10da uyku modu win7deki kadar sağlıklı çalışmıyor sürekli sorunlar çıkarıyor.

Sorun çıkarıyorsa demek ki Windows sürümleri ile ilgili haklısınız hocam