Jump to content

320GB HDD 300GB görğnüyor

unreal72

Recommended Posts

Herkese selamlar, yeni topladığım sistemde 320GB sata HDD var fakat 300GB görünüyor. Bios güncellemesi de yaptım ama yine aynı. Ana kartım GA-P35-DS3L. Yüklediğim işletim sistemi TNC XP2 SP3. Sorun ne olabilir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

sevgili arkadaşım 320 gb hdd nin 300 gb olarak görünmesi normal bir durum. çünkü hdd lerdeki 1 gb =1024 mb olarak gözükmez hdd lerdeki 1gb=1000 mb tır. yani satarken 320 gb terimini kullanmalarına karşın aslında kullandıkları gb gigabyte terimini gigibyte olarak tanımlar. bende 320 gb hdd disk var ve bunu senin 300 ile 304 arası görüyor, bu aslında normal bir durum, satarlarken aslınmda 300 gb olarak satmaları lazım ama 320 olarak satıyorlar az önce bahsettiğim olaydan ötürü. k i b. sevgiler.

sevgili arkadaşım 320 gb hdd nin 300 gb olarak görünmesi normal bir durum. çünkü hdd lerdeki 1 gb =1024 mb olarak gözükmez hdd lerdeki 1gb=1000 mb tır. yani satarken 320 gb terimini kullanmalarına karşın aslında kullandıkları gb gigabyte terimini gigibyte olarak tanımlar. bende 320 gb hdd disk var ve bunu senin 300 ile 304 arası görüyor, bu aslında normal bir durum, satarlarken aslınmda 300 gb olarak satmaları lazım ama 320 olarak satıyorlar az önce bahsettiğim olaydan ötürü. k i b. sevgiler.

Evet ben yeni 300 GB IDE Hard disk aldım. Bende 279,46 GB gözüküyor...BURSAALPER' in dediği doğru biraz araştırınca ben de böyle olduğunu öğrendim.

Herkese selamlar, yeni topladığım sistemde 320GB sata HDD var fakat 300GB görünüyor. Bios güncellemesi de yaptım ama yine aynı. Ana kartım GA-P35-DS3L. Yüklediğim işletim sistemi TNC XP2 SP3. Sorun ne olabilir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

sorun işletim sistemi yada driverlar ile ilgili değil. tamamen fiziksel bir durum. şansına küseceksin yapabileceğin bişey yok.

ben de 500 gb lık external aldım ama 476 görünüyor.

• 3 hafta sonra ...

harddisk kapasite hesabı bayt uzerinden oluyor yanılmıyorsam. Örnegin 80 gb harddisk yerine 80x1 000 000 000 bayt kapasiteli harddisk denmesi gerekiyor. ßu baytı gb ye çevirdigimiz zaman çıkan sonuç 80 gb den daha daha duşuk çıkar

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...