Jump to content

Award Software bios güncellemesi

ENVERBATU

Recommended Posts

[iselam yetkili arkadaşlar benim sizden bir ricaam olacak ben yaklaşık 9 aydır TNCXP yi kullanıyorum ve tanıdığım bütün arkadaşlarada kurdum internet cafeler dahil benimde problemim yoktu taki geçen gün bir yazı okuyana kadar 80 gb samsung hdd kullanıyorum ama bunu 40 gb olarak görüyor 1 tanesi 256 mb 2 taneside 128 mb SDRAM olamsına rağmen açılrken 390 civarında görüyor sistem eski diye aldırmamıştım ama duyduğuma göre bios güncellemesi yaptığım zaman harddisci ve ram ları tam görebileceğini ve p3 işlemciyide kullanabileceğimi buda demek oluyorki yanılmıyorsam bilgisayarım biraz daha hızlanacak kafam karıştı o kadar aramama rağmen bios (award software)i bulamadım bu dğrumu ve doğruysa bu dosyayı nereden bulabilirim işinize yarayacağını umduğum bilgiler bunu CPU-Z ile aldım aslında resim koyacaktım ama beceremedim :D

MOTHERBOARD

MANUFAKTURER:Gigabyte Technology Co.Ltd

MODEL : İntel i440LX

BİOS

BRAND :Award software international.lnc.

Version 4.51 PG

DATE 12.22.98

Graphic Interface

version :AGP version 3.0

transfer Rate :2x Max 4x

Sİde Ban :enabled

ayrıca ilaveten intel celeron 333 mhz

umarım yardımcı birde olur kısaca anlaşılır şekilde anlatırsanız memnun olurum olur şimdiden teşekkürler

Bultar: aynı sorun bendede var.banada yardımcı olursan sevinirim.

boardum: ASUS A7V8x-X

diğer özellikler: Socket A, VIA KT400,DDRAM,AGP 8X,software audio,Realtek PHY,ATA133,S/PDIF out interface,ASUS COP,ASUS CPR,MyLogo,EZ FLash, CrashFree BIOS

kutusunda yazılanlar bunlar.eğer çok sade bir şekilde anlatırsan sevinirim.iyi günler

Bios Update Riskli iştir arkadaşlar. Asus un senin boardun la ilgili onerdiği bios update aşamaları şöyle :

http://support.asus.com/technicaldocuments/technicaldocuments.aspx?root=198&SLanguage=en-us[/CODE]

Buda en son BIOS surumun :

A7V8X-X Beta BIOS 1014.002

Latest beta BIOS.

[CODE]http://dlsvr02.asus.com/pub/ASUS/mb/socka/kt400/a7v8x-x/1014-002.zip[/CODE]

Aşamalar Basitçe şöyle

Ustteki dosyayı indirin ve bir diskete diskete kaydedin [Dosya adını bir kagıda yazın lazım olacak]

Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Normalde biosa girmek için yerde bu sefer Alt + f2 tuşlarına basın [ Bu sırada disket takılı olsun]

Sonrada ekranda Please Enter File Name for NEW BIOS: yazacak dosya adını yazın Entere basın.

Doğru yazarsanız size Biosu update etmek isteyip istemediğinizi soracak Y diyin

Press any key to reboot yazısı gozukene kadar bekleyin ve bir tusa basın...

[color=#FF0000]ÖNEMLİ :[/color] [color=#3366FF]Bu sırada olacak herhangi bir elektrik kesintisi veya benzeri durum Anakartınızı kaybetmenize sebep olacaktır. O yuzden bu işlemlerin bir bilene ve UPS e bağlı bir makinede yapmakta fayda vardır.[/color]

Bu işlemler sonucunda oluşabilecek hasarlarda bizler sorumluluk kabul etmiyoruz.

Varsa Anakart Kutusunda Yazar Yoksa Everest Ultimate Kurup Oradan Bakıp Anakartın Tam olarak adını yazmalısın ki ona gore Bios ve diğer aşamaları soyleyelim.

Everesti kurdum ve anakart bölümünde aynen şunları yazıyor

Anakart Kimliği 12/22/1998-i440LX-8661-2A69JG09C-00

Anakart Adı Bilinmiyor

Yol Türü Intel GTL+

Yol Genişliği 64 Bit

bunlar yeterlimi öğrenmek istediğiniz başka bilgi varmı varmı

sevgili bultar kardeşim sana teşekkür ederim üstteki bilgide anakart bilinmiyor yazılıydı ama ben sabah everest proğramını yeniden çalıştırdığımda ana kart bilgisinde GA-686lx yazılı olduğunu gördüm proğramın biraz daha altına inince

ürün bilgisi ............................................

bios yüklemesi.................. diye

ikitane site adresi verdi bende o siteye girdim ve türkçe dil seçeneğiyle ana kartıma olan

(((motherboard_bios_ga-686lx_f2.exe - 194.4 Kb))) yazılı dosyayı indirdim

versiyon f2

tarrih 29/01/2006 yazıyor

bu everest neymişte bilmiyormuşum bende bir hata yapmamk için seni bekliyorum bana şimdi bunu nasıl kuracağımı yazarmısın bu arada disket diye kastettiğin cd mi ve bunu normal veri olarak nerodamı kaydedeceğiz

saygılarımla :)

Risk almayan hayatta hiç birşeyi başaramaz risk benim Adım dijital uydu işlerine ilk başladığım zamanlardı o zamanlar yazılımı öyle herkes atamıyor yazılım için hyperterminal proğramlarının kullanıldığı bir zaman o sıralar bana bir makina geldi markasını vermek istemiyorum ilk çıktığı sıralar hepiniz bilirsiniz fiyatları bayağı yüksek buda 250 milyon civarında ben bu riski göze aldım ve kendi kendime başaracağım dedim tam 6 saat araştırdım hyperterminal nasıl kullanılır kablo bağlantısı nasıl olur gibi ince detaylar herşey hazır ve bismillah dedim başladım sonuçmu çok süper bu bana büyük cesaret verdi ve mesleğim oldu şimdi bu yazılımları 10 yaşındaki çocuklar atıyor bultar kardeşimiz gibi bu tür proğramlarla uğraşan arkadaşlarımızın geliştirdiği yükleyicilerle tabiki bilgisayarda kendimin olduğu için hiç önemli değil benim ya tatlı yada acı bir deneyim olur sonucuda burdan sana bildiririm kardeşim

birşeyleri başarmak istiyorsan risk almak mecburiyetindesin

saygılarımla :)

bios gulcelleme risklidir bir bilene yaptırın sakata gelir makina

[/quote

uyarın için yinede sağol kardeş ama hayatta hiç birşeyi başaramayan insan risk almayan insandır yüremeyi öğrenmek için önce emeklemeyi ögrenmek gerekir sonra bilgisayar kendimin canın sağolsun hem kurtulmuş olurum:) :)

ee bultar kardeş nerelerdesin vallahi dün geceden beri seni bekliyorum bu gün gelmeyede niyetin yok galiba ama neyse ben beklemeye razıyım vallahi kırmızı halıları falanda hazırladım :) bekliyorum sabırsızlıkla

Floppy diskten bahsediyo cd değil ve nasıl yapılacağını yukarıda açıklamış zaten daha ne öğrenmek istiyorsun.Sana daha kolay ve riski az bi yöntem eğer ana kartın driver cd si varsa onun içinde biosu güncellemen için yardımcı bir program mutlaka vardır bios uptade falan yazabilir o programla güncelliyebilirsin programı yükle o siteye kendi otomatik bağlanıp sana son bios versiyonu gösterir ve güncellersin riski ötekine göre daha azdır.

bultar kardeşimizi gören varmııı

Intel 440LX Chipsetli Gigabye Anakartlar

Bunlardan hangisi seninki ?

Anakart Kimliği..............12/22/1998-i440LX-8661-2A69JG09C-00

Anakart Adı...................Gigabyte GA-686LX

BIOS Türü.....................Award Modular

Award BIOS Türü...........Award Modular BIOS v4.51PG

Award BIOS iletisi..........Intel 440LX AGP BIOS for Pentium®II Processor V.2.1

Sistem BIOS Tarihi........12/22/98

Görüntü BIOS Tarihi.......08/01/03

Firma Adı......................Phoenix Technologies Ltd.

Ürün Bilgisi...................http://www.phoenix.com/en/products/default.htm

BIOS Güncellemeleri.....http://www.esupport.com/biosagent/index.cfm?refererid=40

işte bultar kardeş anakartın bilgileri yalnız ben everestin verdiği adresten bir tane dosya indirdim zipli olarzk

motherboard_bios_ga-686lx_f2

ve bunun içindende bunlar çıktı

.1......fox_jphogh

.2......autoexec

.3.......AWDFLASH

Görüntü BIOS Tarihi.......08/01/03

Firma Adı......................Phoenix Technologies Ltd.

Ürün Bilgisi...................http://www.phoenix.com/en/products/default.htm

BIOS Güncellemeleri.....http://www.esupport.com/biosagent/index.cfm?refererid=40

işte bultar kardeş anakartın bilgileri yalnız ben everestin verdiği adresten bir tane dosya indirdim zipli olarzk

motherboard_bios_ga-686lx_f2

ve bunun içindende bunlar çıktı

.1......fox_jphogh

.2......autoexec

.3.......AWDFLASH

Tamam işte doğru indirmişsin dosyayı zipten çıkart boş bi disket al diskete kopyala ismini not al gerisi yukarıda yazıyo zaten

kardeş tamam denilenleri aynen yapıyorum ama bir yerde yanlış var benim biosa normalde açılışta deleteyle giriliyor bultar arkadaşımızın dediği gibi alt+f2 bastığımda bilgisayar normal açılışına devam ediyor ama en donanımları taradığı pencerenin en altında şöyle bir yazı çıkıyor

Invalid setting in the MDOS.SYS.FİLE:++++++++

starting........

type the name of of the command .ıter preeter leg.,C\WİNDOVS\COMMANDS.COM

A>.....BEN Buraya dosyanın ismini yazıyorum altına yine aynı yazı geliyor zipli dosyanın adını ve içindeki dosyaların adını tek tek üçünüde denedim yine olmadı yani yüklemeye başlamıyor hata nerede anlamadım bultar kardeşimizden başka yardımcı olacak kimse yokmu veya onumu bekleyeceğiz

Güncel bios sürümün :

İndirdiğin dosyayı çift tıkla Browse seçeneğinden disket sürücünü göster boş bir disket tak Install tıkla diskete yükleme böyle olacak

Diskete yükledikten sonra diğer yapman gerekenler için burayı oku :

Please register to see this content.

Ama sana tavsiyem eğer anakartın cd si varsa cd içindeki programla yapman bu kadar uğraşmaya gerek yok riskide az

merhaba rakadaşlar Lx anakartlar p2 tabanlı ilk çıkan anakartlar olup. p3 destegi çok sınırlıdır. tahmini olarak belki p3 500 ü göebilir

.üstünü pek sanmıyorum

ayrıca arkadaşlar ordaki rem sorununa gelince.. sadece bios güncellemesi onu zor giderir.

rem lerin hızı ve üzerindeki chip sayısına bir bak tam tutuyormu..

selam ya bultar kardeş ben öle flot mlot anlamam önce bana flot.un ne oduğunu izah et ben başka bir siteden yardım isteseydim burda 3 gün seni beklemezdim -_- ben bilgisayara TNCXP .yle başladım sonuna kadarda devam ederim katılımsız proğram nedir bios nedir en kısacası bilgisayar nedir TNC. yle tanıştıktan sonra öğrendim eğer başkasından yardım bekleseydim burda 3 gün seni beklemezdim önceki yazılarımda okuduysan ben sadece ve sadece bultar yani seni bekledim haaaaa sende deki kardeş işe yaradımı evet yaradı ben senin dediklerini aynen uyguladım ama bir yerde yanlışım vardı onu anlayamadım onuda 2 günde anladım benim kullandığım disket hatalıymış bu gün gittim ve sıfır bir disket aldım aynen senin dediğin gibi yaptım hatta ve hatta benim hiç bir işlem yapmama gerek kalmadan işlem oldu yada ben olduğunu zannediyorum uzun oldu ama seni beklemeyede değdi yukarda verestten aldığım eski bilgiler var bunlarda yeni bilgiler evet sence bios.um güncellenmişmi cevabını bekliyorum

saygılarımla enver batu

ÖNCEKİ.... BİLGİLER

SONRAKİ Bilgiler

Anakart Kimliği ............11/23/2000-i440LX-8661-2A69JG09C-00

BIOS Türü.................Award Modular

Award BIOS iletisi...........Intel 440LX AGP-PCI BIOS for 6LX_CI V.F2

Sistem BIOS Tarihi...........11/23/00

birde belki önemli olabilir sizin için bu işlemleri yaptıkatan sonra hafıza olarak kullandığım 4 gb bir hdd vardı bu işlemden sonra onu biçimlendirmemi istedi bu normalmi eeger bu işlem doğruysa 80 gb hdd tam görebilmesi için yeniden formatlamammı gerekiyor

BULTAR kardeş cevabını senden bekliyorum

saygılarla

Enver BATU

YENİDEN SELAMLAR arkadaşlar biosu güncellediğim halde hdd hala 40 gb olarak görüyor

bilgisayarım,a tıkladığımda

orjinali.................80..gb

gördüğü

yerel disk.©.......19,5 GB

yerel disk.(E)........11,9 GB

toplam olarak........31,4 gb sorunum nerede

diğer bir sorunumda bilgisayarımda bağlı olan

LG..super multi.........DVD/RW

LG...........................CD/RW takılı ama bilgisayar açılışta ikisinide görüyor fakat tararken yani solucanda pc donup kalıyor CD/RW VOLTAJ girişini çıkarınca normal açılışına devam ediyor cevabınızı bekliyorum

acaba firmware etsem düzelirmi

maşallah ne kadarda sorunum varmış değilmi

Win XP kullandıgını varsayarak Bilgisayarım Sag tus yonet de Disk Yönetimine Gir Bak Bakalım Bolumlenmemiş alan varmı ? -_- birde Biosun HDD ni dogru olarak goruyormu ? CD RW - DVD RW sorununa gelince tam anlayamadım ama CD RW ni nerede goruyor DVD ni nerede [ primary master - secondary master gibi...?]

bultar kardeş ordaki bilgiler aynen şöyle

BİRİM.........Düzen........Tür........Dosya sistemi ....durum......Kapasite...boş alan...%boş...hata toleransı..

© .........Bölüm......temel.......ntfs ...............sağlam.sys...19,53gb....16,75gb %85....hayır

(D).............// // ..... // // .....// // ...............sağlam........11,95gb....11,89........%99....hayır

CD/RW gelince master yada primary master - secondary master farketmiyor jumperdende değil çünkü

ide kanalına tek taktığımdada donduruyor aynı hatayı daha önce samsun cd.rw dada yamıştı değişik 5 adet cd/rw(samsung)hepsindede yaptı ne denediysem olmadı değiştirdim lg aldım daha önceden problem yoktu sonradan yapmaya başladı

bende fazlamı detay yazıyorum yoksa -_-

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...