Jump to content

Nasıl bir HUB almalıyım

botett

Recommended Posts

Selam,

HUB ( Switch ) olarak piyasada çok marka var. Bunlardan en çok kullanılanı 3Com, Edimax, inca, CNET, Surecom, vb. markalar vardır.

Bunlardan en ekonomik ve işini görebilecek 8 portluk CNET.

Switche PC leri RC45 Kablosu ile bağladıktan sonra Bilgisayarların Çalışma grubunu Tek bir isim olması gerekiyor. ( Bilgisayarım, Sağ tık Özellikler, Bilgisayar Adı, Değiştir )

Kolay Gelsin...

2 3 Bilgisayar için HUB yeterlidir ama 4 lü HUB satan bir yer bulamadım min 8 liden başlıyor. Birde alacaksan switch almak daha mantıklı. Marka olarakta Surecom 3com ve Cnet onerebilirim. Bu arada marka asırı bir fark yaratmıyacaktır 4 lü yada 8 li hub ve switch için...

2 3 Bilgisayar için HUB yeterlidir ama 4 lü HUB satan bir yer bulamadım min 8 liden başlıyor. Birde alacaksan switch almak daha mantıklı. Marka olarakta Surecom 3com ve Cnet onerebilirim. Bu arada marka asırı bir fark yaratmıyacaktır 4 lü yada 8 li hub ve switch için...

pek 4 lü kalmadı artık ama CNET alma 2 tane patladı elimde 25-30 lira arası.. ben tavsiye etmiyorum.. surecom al..

cisco ccna ve microsoft server 2003 tecrübelerimde gördüğüm kadarıyla 3com & surecom almanı öneririm kesinlikle hub olmayacak switch olacak !

(gerçi hublar artık satılmıyor ama.. sitch olmasına kesinlikle dikat et hub ile sitch in çalışma prensipleri farklıdır.)

Mali Farkı Bilemem [zaten HUB pek satılmıyor gibi] ama HUB lar veriyi Tüm ağa gonderir. Ornek vermek gerekirse bir Ağda A B C D pc leri varsa A nın yayını Tüm ağa B nin yayını gene tüm ağa bilhakis C ve D de oyle.Switch ise isteyen makinenin MAC adresine bakarak oraya yonlendirir. Veriyi B istediyse Veri B ye gider. Diğer pclere ugramaz. Belki 3 5 makinede aşırı bir performans farkı olmayacaktır ama sayı arttıkça switchin faydasını ve veriminin farkına mutlaka varırsıınız.

Arkadaşlar cevaplara teşekkür ettim. Hub mı alsam swich mi? (Arkadaşlar kafamı karıştırdı biraz :) ) Hub ile switch in farkı ne bu arada. (hem işleyiş olarak hem de mali olarak)

Kardeş Hub eski bir teknolojidir. switch yenii ve son teknolojidir. ben de surecom kullanıyorum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...