Jump to content

xp hhdyi görmüyor

haruny

Recommended Posts

arkadaşlar bi arkadaşın pc ye virüs bulaşmış silemedik format atayım dedim.tnc xp ile açtım biçimlendirirken yüzde 7 de bi süre kaldı.sonra biçimlendirme dewam etti dosyalar kopyalandı.pc açılıp kapandıktan sonra tam grafik ekran gelecek iken mavi ekran hatası geliyo.başka xp cd leri ile denedim bu seferde daha en başta xp şimdi kurmak için entere basın ekranında enterledikten sonra bilgisayara bağlı hdd algılanamadı diyor.birkaç cd ile denedim hep aynı sonuç.live cd ile açtım hddd yi görüyor bçimlendiriyor ama aynı yerde yani xp cd si ile açtığımda bilgisyara bağlı hdd bulunamadı diyor .biosta ve açılışta hdd görüyor.elimdeki xp cdleri ile birçok defa bu pc ye format attım sorun yoktu.

önce bootlu xp cd yi tak sonra cd den önyükleme için bir tuşa basın dediğinde bir tuşa bas.tam biçimlendirme yaparken fişi power suuplyden çek.sonra yeniden xp kurmaya çalış.umarım sorunun hallolur.

tamamda önyükleme için tuşa basıyorum bi süre kopyalama yapıyor biçimlendirme ekranı gelmeden önce xp yi kurmak için tuşa basın diyor basıyorum ama sürücülerin olduğu biçimlendirme ekranı gelmiyor

tamamda önyükleme için tuşa basıyorum bi süre kopyalama yapıyor biçimlendirme ekranı gelmeden önce xp yi kurmak için tuşa basın diyor basıyorum ama sürücülerin olduğu biçimlendirme ekranı gelmiyor

Arkadaşım sorunun sata-raid sürücüleri ile alakalı. Bazı mainboard'lar ın Sata-RAID driver'ları XP ön yükleme CD'sinin içerisinde buylunmayabiliyor. Bunu çözmenin basit bir yolu var. Anakart'ın driver CD'sinin içerisinde IDE-SATA Yada RAID isimli bir klasörün içerisinde maksata.exe yada bu isme benzer bir isimde küçük bir programcık olucak. Bu exe'yi çalıştırdığında senden A:/ sürücüsüne yerleştirilmiş boş bir disket istiycek ( boş olmasıda çok öenmli değil kendisi biçimlendiriyor zaten) Disketi yerleştirdikten sonra bu exe otomatik olarak disketin içerisine SATA RAID sürücülerini kopyalayacak. işlem bittikten sonra normal bir XP cd si ile kurulumu tekrar başlat ve ilk gelen mavi yükleme ekranında alt tarafta yazar SCSI ve RAID sürücülerini yüklemek için F6'ya basın diye Sende F6'ya bas oluşturduğun disketi tak ve orda sürücüleri yükle sonrasında HDD'ini görecektir zaten. Kolay gelsin.

Birde unutmadan BIOS'ta eğer varsa "SATA Native mode" seçeneği varsa bu muhtemelen enable olacaktır. Sen Disable et öyle kurmayı dene eğer bu özellik varsa ve disable edebilirsen yukarıda anlattığım disketle filan uğraşmana gerke kalmayacak. Aklınızda bulunsun HP notebookların tümünde bu sıkıntı böyle halledilir. SATA NATİVE MODE disable olacak.

arkadaşım herhalde hdd uçtu çünkü elimdeki xp cd si ile defalarca bu pc ye format attım.zaten format atmamımızın sebebi xp tam açıldığında mavi ekran hatası verip kapanıyodu birde virüs vardı biz virüsten kaylaklandığını sanıyoduk.herhalde hdd uçtu .çünkü biçimlendirip kapanıp açılıp grafik kurulum ekrana gelirken yine mavi ekran hatası veriyo.başka hdd deniyecem.ilgilenenlerden allah razı olsun

arkadaşım herhalde hdd uçtu çünkü elimdeki xp cd si ile defalarca bu pc ye format attım.zaten format atmamımızın sebebi xp tam açıldığında mavi ekran hatası verip kapanıyodu birde virüs vardı biz virüsten kaylaklandığını sanıyoduk.herhalde hdd uçtu .çünkü biçimlendirip kapanıp açılıp grafik kurulum ekrana gelirken yine mavi ekran hatası veriyo.başka hdd deniyecem.ilgilenenlerden allah razı olsun

Dostum benim kanımca harddiskin andisc olmuş yani live cd ile açıp baktığında görüyorsa şunu dene

acronis disk direktörle harddiski incele eğer rengi değişmiş ve andisc olmuşsa onu normal mavi rengi alması için

üzerinde sağ tık yap ve diski görmesini sağla ve sonra biçimlendir sakın format yapma çünkü sata disklerde

bu tür programlarla format atınca disk görünmez yani an disc olabiliyor benim başıma çok geldi ..

sonra xp cd si ile disci görüp yüklemeye başla tabi önce sata driverini tanıtman gerek.. Kolay gelsin.

aynı problemi yaşamıştım 2 defa problemin 1.sinde hardiskimi başka bir makinede formatladım sonra kendi makinemde açılmadı mavi ekran hatası verdi 3 gün gece gündüz ugraştım 98 i ,bile kurmuyordu sonra bir kumar oynadım xp cd sini koyuyordum donanım tararken mavi ekran geliyordu bende donanımları sırasıyla çıkarttım

en son ekran kartı ve monitör kaldı kurulum devam ederken monitörü çıkardım 20 dk sonra taktım baktımki kurulum tamamlanmak üzere 2.ise vista yüklemiştim sonra fdisk yaptım aynı olay bu sefer 2-3 saatde aynı yöntemle hallettim bir dene

arkadaşlar kur başlamadan yani disklerin olduğu diskleri seçip biçimlendirme ekranı gelmeden şimdi xp kurmak için entere basın diyor entere basıyorum pc ye bağlı hdd bulunamadı diyor.biosu sıfırladım bu seferde biçimlendiriyo kur dosyaları kopyalıyor tekarardan kapanıp açılıp grafik ekran geleceği zaman mavi ek ran çıkıyor.

O zaman problem BIOS ayarlarında kardeş. İlk cvp yazdığım zaman da dedim ya sana. BIOS'ta SATA NOTİVE mode die bişi vardır. Onu kurulum esnasında disable yapman lazım. böyle bir menü yoksa IDE channel ayarlarında sadece IDE die kalmıştır sen onu IDE+ SATA yada sadece IDE yap o zaman problem ortadan kalkar.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...