Jump to content

Html Kod Da Id Propertisi Nasıl Kullanılıyor ?

Recommended Posts

yarın html den sınavım var ancak bir olaya fena takıldım notta (id="") acıklamada su yazıyor başka bir nesneden o nesneye erişmek için kullanılır. ama nasıl ? bir örnekle anlatabilcek var mı sadece p tagı için değil font tagında da kullınılıyor muhtemellen hoca sorar.. yardımcı olursanız sevinrim!!

şöyle açıklamaya çalışim mesela bi cssstyleın var

.zartzurt{

.........

}

şeklinde daha sonra sen bir table açarsın

<table id="zartzurt" ....>dfsf</table>

işte idyi kullandığın zaman style da atadığın değerler table a girilir.Ayrıca javascriptte

mesela <p id="bilmemne"></p> şeklinde yazdıysan o satırı çağırmak için id sini kullanırsın bi nevi nesnenin adı gibi

@blackman12

arkadaş anlatmış. biras ona destek olarak bişeyler yazayım. <p tagı paragraf için kullanılıyor galiba.

ama buna atanan id değeri css de ona style vermeye yarar.

mesela şöyle birşey yapalım ;

<p align="center" id="tnc">TNC-TR</p>[/CODE]

css de de mesela

[CODE].id {
bgcolor: #FFFFFF;
}[/CODE]

böyle yaparsan arkaplan rengi değişir. Bu bir örnek. hızlı yazdım. Doğru olmayabilir.

@blackman12

arkadaş anlatmış. biras ona destek olarak bişeyler yazayım. <p tagı paragraf için kullanılıyor galiba.

ama buna atanan id değeri css de ona style vermeye yarar.

mesela şöyle birşey yapalım ;

<p align="center" id="tnc">TNC-TR</p>[/CODE]

css de de mesela

[CODE].id {
bgcolor: #FFFFFF;
}[/CODE]

böyle yaparsan arkaplan rengi değişir. Bu bir örnek. hızlı yazdım. Doğru olmayabilir.

.id css kullanmayacaksın .tnc olarak kullancaksın =@

evet öyle olacak. Doğru olmayabilir. hızlı yazdım demiştim. kafa başka yerde olunca..

• 1 ay sonra...
ayrıca id attribute olarak bir şeye daha imkan tanır bu da şudur ki

javascript te document.getElementById("element_id").ozellik şeklinde nesneyi kullanmamızı sağlar;)

Tek yakın cevap bu..

Ayrıcaaa...

id Css de kullanılmaz .. class değişmede ya da javascriptle etki göstermede kullanılır..

css de arkadaşların dediği gibi arka plam değişmek için class="TNC" gibi kullanılır..

id="idadi" class="TNC" onmouseover="chance this.id:iadi , class=TNC2"

Bu kodla mouse üzerine gelince.. " idadi " adindaki yerlerin CLASS i değişcek TNC iken TNC iki oLacak...

doğrusu bu

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...