Jump to content

Acronis true image home 11

cell-cuq

Recommended Posts

arkadaslar ben xp üzerinden. bu (Acronis True Image Home 11.0) programla vista işletim sistemimi yedeyini aldım ve yedeyi kurmak istedim. D: sürücüsündeydi zaten vista ben D: sürücünü temizledim ve D: ye yedeyi kurdum. kurduktan sonra pc yeniden başlatıp vistayı açmak istedim ama direk win xp açılıyor yani boot münüsüne giremiyorum ve işletim sistemi seçim menüsünde vista ile ilgili bişey yok. direk xp açılıyor bana yardım edermisiniz lütfen daha önce bu şuan kullandıgım yedekle aynı olayı yapmıştım olmuştu ama bi süre sonra tekrar yapmak istedim bu sorun ile karşılaştım neden olabilir bi çözümünü bulalım bunun kısacası pc açılırken vista namına hiç bişey yok direk xp açılıyor ama daha önce yaptım bu yedek olayını hatta resimli anlatım wardı ona bakarak yapmıstım olmuştu ama gene o dedigim resimli anlatım yerine bakarak yaptım bu sefer olmadı yardımmm

vista dvd sini takıp(boot ederek) kurtarma konsolundan "fixmbr" yazarak vistanın boot menüsünü koymayı dene..

olursa bu defada xp görünmeyecektir..sonra vistaya "vistabootpro" programını kurarak boot menüsüne xp yi getirmeye çalış..

başıma gelmedi hiç çünkü ben yedekten kurduğum zamanlarda sadece cye kuruyordum..

ama aklıma bu geldi bi dene istersen..

:)

Arkadaşım sen XP yi tekrar kumuşsun galiba. Çünkü anladığım kadarıyla XP nin bulunduğu sürücüdeki C: deki Vistaya ait olan boot dosyaları silinmiş.

Yani şöyle anlatıyım. C: ye XP D: ye vista kurduğunda Vista C: sürücüsüne Vistanın açılabilmesi için gereken boot dosyalarını atar. SendeXP yi tekrar kuruca bu dosyalar silinmiş ve XP sistemin Vistayı görmüyor.

Çözümü ise Vistayı tekrar kurman gerekir. Ya da Xp nin yedeğini felan almışsan önceden o Boot dsoyalarını C: ye kopyala

şimdi varolan xp de

başlat

çalıştır

msconfig (enter)

burda boot ini kısmı var orda 2. işletim sistemin için bir kaç satır eklemen durumunu kurtara bilir.. bunu biraz araştırırsan nasıl yapacağını internette bulabilirsin ben tam hatırlamıyorum..eğer ikiside çalışırken bu kısmın yedeğini alsaydın işin kolay olurdu.. dediğim gibi bu senin durumunu kurtarabilir..

ben senin yaptığını yaparken 7tools Partition Manager ile menülerden

hardisk

view sector

ile 0. sectörün yedeğini alıyordum.. bir sorun yaşadığımda 2 li açılışım boot un yedeği durduğundan aynı şekilde geri açıyordum.. ama tavsiye etmem.. öncelikle hangi hard diskin hangi sistemlerle varolan yedeğini karıştırmaman gerekiyor.. bu hataya düştüğümde eski hardiskin 0. sectörünü dalgınlıkla yenisine yükleyince ne sistem kaldı ne dosya nede partisyon.. sonra başka bir hdd de partition doctor ile kurtarmıştım ama dediğim gibi riskli..

ilk yolu biraz araştır belki sonuca ulaşırsın.. yada sıfırdan sistemleri baştan kurarak 2 açılışı yap dediğim gibi boot ini kısmını bir incele.. yedekle..vs

tamam arkadaslar sagolun

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla önce Vista'yı kurup yedek almışsınız, sonra da XP'yi kurmuşsunuz; tersini yapmış olsaydınız "Vista'yı kurduğum bölümü temizledim" diyemezdiniz; çünkü, Vista etkin işletim sistemi olacağından, XP'deyken Vista'nın olduğu bölümü silemezdiniz...

Bill Amca'nın işletim sistemlerini ikili, üçlü -ve de sorunsuz- olarak kullanmak için kurulum sırasının eskiden yeniye doğru olması gerekiyor...

Tersi durumda -örneğin, önce Vista sonra XP kurulunca- seçmeli başlangıç yaptırılabiliyorsa da kullanım sırasında sık sık (kendiliğinden düzelen) "mavi ekran" sorunlarıyla karşılaşabiliyorsunuz...

Sorununuzu çözmek için:

* Bios'u ayarlayarak, bilgisayarı Vista CD'si ile başlatın;

* Kurulum penceresi açılınca, "Bilgisayarınızı onarın (Repair your computer)" düğmesini tıklayın;

* Açılacak pencerede "Vista"yı vurgulayıp "İleri"ye basın;

* Açılacak pencerede "Komut İstemi"ni tıklayıp, komut satırına sırayla:

1) Bootrec.exe /fixMBR

2) Bootrec.exe /fixBoot

yazıp onaylayın (Enter).

Artık, bilgisayarı yeniden başlatınca Vista açılacaktır; kuracağınız ücretsiz VistaBootPro ya da EasyBCD yazılımlarından biriyle seçmeli başlangıcı düzenleyebilirsiniz.

Bunu, elle de yapabilirsiniz, şöyle:

Vista'da "Başlat>Tüm Programlar>Donatılar>Komut İstemi"ne sağ tıklayıp "Yönetici olarak çalıştır"ı tıklayın ve komut satırına sırayla:

1) bcdedit -set {ntldr} device partition=C:

2) bcdedit -set {ntldr} path \ntldr

3) bcdedit -displayorder {ntldr} -addlast

4) bcdedit -set {ntldr} description "Windows XP"

yazıp onaylayın (Enter).

(Komutlarda yanlışlık yapmamak için kopyala-yapıştır yapmanızı öneririm)

Kolay gelsin...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...