Jump to content

64 Bit Hakkında

kerim9967

Recommended Posts

680590UNTITLED3.jpg

Yukarıda listede görülen programlar şu an sistemimde yüklü olanlar

64 bit işlemcili XP SP2 li bir bilgisayar almayı düşünüyorum

Programların uyumlu olup olmadığını nasıl anlayabilirim.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Hepside son sürüm zaten corel x4 cs3 finereader 9 çalışıyor vista 64bit de..

Zaten siz 32 bit xp kullanacaksınız heralde işlemcinin 64bit olması hiç bişi değiştirmez windows 32bitse sitem 32bit gibi çalışır.

İlgi gösteren arkadaşlara teşekkür ederim

Hepside son sürüm zaten corel x4 cs3 finereader 9 çalışıyor vista 64bit de..

Zaten siz 32 bit xp kullanacaksınız heralde işlemcinin 64bit olması hiç bişi değiştirmez windows 32bitse sitem 32bit gibi çalışır.

64 bit xp pro kullanmayı düşünüyorum. 4 çekirdekli (en az) 4GB ramli bir sistemden maximum verimlilik almak için gerekli diye düşünüyorum. Ama bir kaç yerde 32 bitlik sistemlerin 4GB üstü ram ile çalıştıklarını okudum. Sanırım anakartla daha doğrusu bios un kalitesiyle ilgiliymiş. Onu araştırıyorum.

Anakartın desteklemesi windowsun destekleyeceği anlamına gelmez, yani 4gb üstü rem için 64bit lazım, yada 4gb için..

Ben modifiyeli vista64 kullanıyorum, performasından memnunum.

64 bit xp pro kullanmayı düşünüyorum. 4 çekirdekli (en az) 4GB ramli bir sistemden maximum verimlilik almak için gerekli diye düşünüyorum. Ama bir kaç yerde 32 bitlik sistemlerin 4GB üstü ram ile çalıştıklarını okudum. Sanırım anakartla daha doğrusu bios un kalitesiyle ilgiliymiş. Onu araştırıyorum.

64bit XP stabil değil haberiniz olsun. Bununla beraber xp 4gb ve üstü ramı desteklemiyor, donanımsal bir durum değil bu yani.

Anakartın desteklemesi windowsun destekleyeceği anlamına gelmez, yani 4gb üstü rem için 64bit lazım, yada 4gb için..

Ben modifiyeli vista64 kullanıyorum, performasından memnunum.

64bit XP stabil değil haberiniz olsun. Bununla beraber xp 4gb ve üstü ramı desteklemiyor, donanımsal bir durum değil bu yani.

Bahsettiğim yazılardan biri. Bunların dışında bir kaç yabancı kaynak daha var.

32 bit işletim sistemleri 32 bitlik işlemci üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış işletim sistemi demektir. 32 bitlik işlemci ise bir defada en fazla 32bitlik veri üzerinde işlem yapabilen işlemci demektir. Bir defada işlem yapılabilmesi açısından 32bitlik işletim sistemlerinde adreslemeler 32 bit olarak yapılır.

Ram üzerindeki veriler byte yani 8 bit halinde tutulur. Bu durumda 2^32 byte kadar adresleme karşılığı alan bulunacaktır. Bu miktarda yaklaşık olarak 3.2gb yere tekabül eder. Dolayısı ile 4 gb ram 32 bit adresleme ile adreslenemez.

Bu durumda işletim sistemi 36 bitlik PAE adreslemesini kullanır. 2^x ile ifade edilemeyen rakamlarla ifade edilebilen adreleme sitemlerini kullanmak problem olmaz. örneğin 64 bitlik adresleme 32nin 2 katıdır. 2^5 yerine 2^6nın kullanımı kolaydır.

Ancak 36 bit adreslemeyi pek çok bios ve bazı anakart chipsetleri yapamamaktadır. Dolayısı ile bazı durumlarda 32 bit işletim sistemi yerine 64 bit işletim sistemi kullanmak çözüm olabilmektedir. Bu durum aslında iyi ayarlanmamış anakart ve bios hatasıdır.

Bios 4gb rami sayabilir ama 36 bit olarak adresleyemez. bu durumda 4 gb ram 3.2 gb veya BIOS un ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak 2-4 arasında herhangi bir rakam olarak görünebilir.

Pek çok workstation-server boardı 32 bit işletim sisteminde 4 veya daha fazla ram kullanabilmektedir. örneğin 16 gb ram ile 32 bit Windows 2003 server enterprise kullanılan pek çok server boardı bulabilirsiniz. Aynı board üzerinde hiç bir problem yaşanmadan windows xp 4 gb ram görmekte ve kullanabilmektedir. Bizzat denedim.

Bu konuda bütün sorumluluk bilgisayarın üreticisinindir. Bir ürünü tam çalışr durumda teslim etmek üreticinin görevidir. 200 bg olan bir araba aldığınızı düşünün bu araba 100 bg güç üretirse ve üreticiniz size motorun ateşleme chipini değiştirmeden 200 bg kullanmazsınız derse üreticiyi dava edersiniz. burada da üretici size 4 gb ram içeren bir ürün satmıştır. 4 gb kullanabilir durumda vermek onun sorumluluğundadır. Bunun için bilmemne alın onula kullanın demek lüksü yoktur. Bunun için lütfen tüketici olarak hakkınızı bilgisayar üreticnizden arayın.

Kaynak

http://www.microsoft.com/communities/newsgroups/en-us/default.aspx?dg=microsoft.public.tr.windows&tid=01df5b9d-873e-42a3-b4f6-c55ee1810fde&cat=〈=&cr=&sloc=&p=1[/CODE]

Arkadaşlar geçen gün Bultar arkadaşımızla araştırdık ve xp nin 4 gb rami görmesinin olanaklı oludğuna ikna olduk. Bu ana kartın desteğiyle ilgiliymiş xp ile ilgili değilmiş meğersem.

Arkadaşlar geçen gün Bultar arkadaşımızla araştırdık ve xp nin 4 gb rami görmesinin olanaklı oludğuna ikna olduk. Bu ana kartın desteğiyle ilgiliymiş xp ile ilgili değilmiş meğersem.

4gb üzerini desteklemiyor demekki.

Yanlış anlıyorsam düzeltin. Mesajınızda alay iması seziyorum.

anakart kitapcığında ram özelliklerini yazar mesela bende ddr3 falan yazıyor ama 2gb tek slota takıldığında 666mhz olmak zorunda diyor mhz değerleri bile önemli yoksa anakart destek versin sanal belleği kapat 1 tb bağla

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...