Jump to content

Sata Sabit Diskin Ide Olarak çalışma Sorunu?

scream55

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Önceki Seagate 80gb sata1 ve yeni aldığım Seagate sata2 410AS model harddisklerde tanıma problemi var. Aslında çalışma olarak bir sorun yok XP sp2 ve vista dahil HDTune programı Active : Udma5 yani Ata100 gösteriyor.

Bir sürü para verip Sata2 hdd alıcaz sonra ide olarak çalışacak. Anakartım Gigabyte P31DS3L. Konu için gigabyte desteğe mesaj attım. Kartın ahci desteği olmadığını hdd'nin bir şekilde sata olarak çalıştığını söylediler. Kartın raid ve ahci desteği olamdığını ben de biliyorum. Direk tanıyor hdd yi de. Her arkadaşımın sata diskinde aynı sorun var mı? HdTune da Udma5 aktif olarak mı gözüküyor? Ben bayağı bi araştırdım, mantıklı bir cevap bulamadım. Lütfen yardım.

Sata 2, Udma7 ye denk geliyor. Udma5 normal ide sürücülerin standardı olan Ata100 seviyesidir.

Benim anlatmaya çalıştığım sata2 sürücünün Udma 5 seviyesinde çalışmasıdır. Normalde Udma 7 olması gerekmez mi?

Sata2 harddisk kullanan arkadaşlar. XP Aygıt yöneticisi IDE Atapi aygıtlarda veya HDTune programında harddiskim Udma5 olarak çalışıyor. Sata2 kullanan arkadaşlar sizde de aynı sorun var mı? Yoksa normal midir? Son kez gündeme alıyorum. Lütfen yardım.

Arkadaşlar yazılımda uzmansınız. Tebrikler.

Şu meseleye de bir el atın. Sata2 destekli ich7 çipsetli ankartda neden bu sata2 hdd ide olarak çalışır?

Şu meseleye de bir el atalım da bakalım neler çıkarabileceğiz?

Hiçbir değişiklik görmezsiniz hız olarak.

SATA'ya geçerken kablo değişti. Harddisk hala aynı hardisk. Yien disk dönüyor yine kafa oynayıp duruyor okuyor yazıyor.

Günümüz teknılojisi ile 100MB/s görmeniz zor zaten.

Ha UDMA5 yazmış ha SATA5000 yazmış fark etmez.

Kozmetik bi konu.

Bu arada Intel'in kandırmacasına da denk gelmiş olabilirsiniz.

Intel her güney köprüsüne gerçek AHCI desteği sunmuyor. (Biosta gözükse de gözükmesede.)

Hiçbir değişiklik görmezsiniz hız olarak.

SATA'ya geçerken kablo değişti. Harddisk hala aynı hardisk. Yien disk dönüyor yine kafa oynayıp duruyor okuyor yazıyor.

Günümüz teknılojisi ile 100MB/s görmeniz zor zaten.

Ha UDMA5 yazmış ha SATA5000 yazmış fark etmez.

Kozmetik bi konu.

Bu arada Intel'in kandırmacasına da denk gelmiş olabilirsiniz.

Intel her güney köprüsüne gerçek AHCI desteği sunmuyor. (Biosta gözükse de gözükmesede.)

Valla kandırdılar mı bilmiyorum ama ben kartı üreten gigabyte firmasına yakıştıramadım. Gigabyte support "kartın ahci desteği olmadığını söylüyor". E kardeşim kart sata2 destekli diye satılıyor. Bunun sata2 yi çalıştırma mantığı 865 çipsetlerle aynı o zaman. milleti kandırıyorlar düpe düz. Amdye mi geçelim zorla. :)

AHCI desteği SATA2 desteği demek değildir.

AHCI RAID özelliği oluyor artık.

Eskiden bütün SATA kontrolörler RAID desteklerdi.

Tabii kurulum esnasında sürücü tanıtma zorunluluğu vardı.

SOnradan RAID biosuna yapılan değişiklikler ile Sürücü kurmadan sisteminde RIAD yapmayacak kişilir için NATIVE IDE mode gelişitirildi.

Çok faydalı bişeydi. RAID yapmayacaksanız, kapatıyorsunuz windowsu kuruyorsunuz o kadar.

Tabii sonra Intel aha bana bi para kapısı daha dedi.

Güney köprülerinin çeşidini hemen ikiye katladı.

RAID yapan ve RAID yapamayan diye. Ama eninde sonunda ikisi de SATA2 destekli.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...