Jump to content

Windows 98 Kapanma Sorunu

korkmazmemet

Recommended Posts

Arkadaşlar işyerimde bulunan ana bilgisayara mecburen windows 98 kurdum ama bilgisayarı kapat diyorum.Bilgisayar kapanıyor diye ekran geliyor ama ondan sonra kapanmıyor.Bende mecburen power düğmesine 3-4 saniye basılı tutuyorum ve kapanıyor.Bu benim çok canımı sıkıyo.Eğer bilen arkadaşımız varsa yardım edin lütfen.

Büyük İhtimalle BIOS Power Ayarlarındandır Bios u Default Yapmayı Dene Eğer Tekrar Olmazsa Power Ayarlarına Bir Göz At

Arkadşım biraz ben acemiyim.Ondan biraz daha açıklarsan veyahut resimle anlatırsan ben daha iyi yaparım.Yani yanlış bişey yapıp da ana bilgisayar gitmesin.Genede duyarlı olduğun için sağol.

Microsoft, Windows 98'in kapanmama sorunu ile ilgili bir yama yayınlamıştı.

Probleminizin çözümü bu yama olabilir.

Aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

http://www.tnctr.com/s/?XEsE[/CODE]

[/b]

[color=#C0C0C0].[/color]

awardbiosmenuzc1.jpg

İşaretli Bölümde Load Optimized Defaults Yazıo Onu Seç Enterla Onaylamanı İsticek Onayladıktan Sonra Bios Fabrika Ayarlarına Geri Dönücek Senin Bios Ekranın Bundan Farklı Olabilir Ama Genelde İsmi Bu Şekil Olur Yine Olmadı Diyelim.

Resimde Gördüğün Power Management Setup Bölümüne Gir Orada ACPI Ve APM Seçenekleri Olması Lazım ACPI Nin Disabled APM Nin Enabled Olması Gerekiyor Bir Dene Bakalım.

98 i terkedeli yıllar oldu ama iste cözüm icin aklımda kalanlar ve netten derlediklerim:

1-Start dan Run veya Çalıştır komutuyla Msconfig programını çalıştır. Sonrada sağ altta 'gelişmiş' [advanced] sekmesine tıkla. 'Hızlı oturum kapatma özelliği devre dışı bırakılsın' seçeneğinin işaretli olması gerekiyor.

2-microsoft adresınden 'shutdown supplement' dosyasını download edip kur:

Windows 98 SE İngilizce ise:

f2d-3b66-41d7-8a4a-cefefd8deb2c/4756US8.EXE

Windows 98 SE Türkçe ise:

Please register to see this content.
63fa-269f-4d9b-829a-1b98456f4269/4756TR8.EXE

3- Mönitör'ünüzü Default monitor yada Plug And Play monitor seçeneğinden çıkarıp kimliği belirgin bir driver kurmak.

4-Start dan Run veya Çalıştır komutuyla Msconfig programını çalıştır ve listede sistem.ini bölümüne git ve listede 386Enh bölümünü aç burada PagingFile= satırını bul ve Editle bu satırın karşısındaki takas dosyası [Win386.swp] yolundaki sürücü harfi küçük ise büyük yapın Ör: PangFile=c:\windows\win386.swp ise PangFile=C:\windows\win386.swp olarak düzeltin

Bunlardan her biri işe yarayabilir.

5-Win98SE'de Power Options'tan bu sorunu APM ile cozuyorsun..

(Power Sekmesine: baslat-->ayarlar-->denetim masasından, ya da bos ekranda sag click-->özellikler-->ekran koruyucu-->güc sekmelerinden erisilebilir.)

6-Bir de anakart eskiyse bios ayarlarında güc kaynagı tipi secimi var. Power Type = AT ise ATX yapılmalı. Cünki sadece ATX powerlerde 5sn süreyle power dügmesine basılı tutulunca sistem kapanır.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...