Jump to content

Avrupada Yüksek Lisans

bhct
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar, Avrupa'nın herhangi bir yerinde kendisi veya tanıdıkları Yüksek Lisans yapan varsa bana yardımcı olabilir mi???

Orada sistem değişik olduğu için bir bölümden benzer bolumlerde de Yüksek Lisans yapma olanakları da sağlanıyor galiba. Netten pek fazla birşeyler bulamadım da...

Teşekkürler..

Abim orada 6.yılına girecek berlinde şimdi neyi öğrenmek istiyordun tam olarak dil kursunu biliyorum o zorunlu o sınavı geçmen gerekiyor yoksa diğer üniversiteler seni kabul etmiyor sonda burdaki transkriptin ingilizce çevirisi olacak yani okulun mührü resmi kaşesi ile yoksa yeminli tercüman noter ile onlar o konuda acayip hassaslar(duyduğum bi uyanık Türk avusturyada lise mesunuda deilmiş tutmuş orda üniversite bitirmiş sahte çıkınca şimdi diploması Türkiyeden gelen öğrencilerin evrakları aşırı inceleniyormuş)patates mührü olsun mühür olsun havasındalar ordaki Türklerden fayda yok polanyalılar hintliler daha iyi imiş kilise dil kursu burs vermek istiyormuş ama baktın sende dönücek meyil yok kenara geliyorlarmış ..

başka bişey varsa ..

Abim orada 6.yılına girecek berlinde şimdi neyi öğrenmek istiyordun tam olarak dil kursunu biliyorum o zorunlu o sınavı geçmen gerekiyor yoksa diğer üniversiteler seni kabul etmiyor sonda burdaki transkriptin ingilizce çevirisi olacak yani okulun mührü resmi kaşesi ile yoksa yeminli tercüman noter ile onlar o konuda acayip hassaslar(duyduğum bi uyanık Türk avusturyada lise mesunuda deilmiş tutmuş orda üniversite bitirmiş sahte çıkınca şimdi diploması Türkiyeden gelen öğrencilerin evrakları aşırı inceleniyormuş)patates mührü olsun mühür olsun havasındalar ordaki Türklerden fayda yok polanyalılar hintliler daha iyi imiş kilise dil kursu burs vermek istiyormuş ama baktın sende dönücek meyil yok kenara geliyorlarmış ..

başka bişey varsa ..

Nasıl yani bana Polonya daha iyi mi diyorsun??? Tam olarak anlamadım da...

Bir de abinde çifte vatandaşlık varmıydı? Bende AB vatandaşlığı olduğu için harçlar daha uygun olur gibime geliyor ama bir türlü anlamadım kazfam karıştı...

Nasıl yani bana Polonya daha iyi mi diyorsun??? Tam olarak anlamadım da...

Bir de abinde çifte vatandaşlık varmıydı? Bende AB vatandaşlığı olduğu için harçlar daha uygun olur gibime geliyor ama bir türlü anlamadım kazfam karıştı...

Öncelikle yüksek lisans için çoğu Avrupa ünisi Toefl sınavından belli bir derece istiyor. Başvurunuzu yaparsınız ve sonucu beklersiniz işlemler çoğu ülkede bu şekilde yürüyor. Harç mevzuatına gelince Türkiye'ye oranla çok yüksek bununla beraber Almanya'da harç alınmıyor diye biliyorum. Almanya'da hala eğitim devlet tarafından karşılanıyor olması gerekiyor. Birde düşündüğünüz gibi istediğiniz bölümü seçme hakkınız yok yüksek lisans için. Ünilerin belli kriterleri var. Siz hangi okul ve Bölümdesiniz bu arada. Buna göre ABnin eğitim kalkınma programlarından (erasmus gibi) yararlanabilirsiniz. Bunlarla beraber tam olarak ne öğrenmek istiyorsunuz.

Esselam, ben su anda Bilgisayar-Bilisim Mühendisliginde DUAL egitim yapiyorum. Yani buranin diline göre Diplom Tr de ise Lisans + Yüksek Lisans.

Öncelikle su konulari atliyorum.

1- Dil (TOEFL/Test-Daf/DSH)

2-Brans(Bitirdigin bransa ya da ona yakin bir bransa yerlestirilirsin) Birde burda 2 cesit üniversite var. Bir bildigimiz uni birde uygulama unisi. Bu biraz meslek yüksek okulu tarzi ama uni nihayetinde....

3-Maddiyat/Davetiye. yasamak icin ortalama 500€ aylik gerekiyor. Eger bu ücünden birinde sorunun varsa lütfen asagiya devam etme....

4-Tavsiye Mektubu: En az 2 Prof tan tavsiye mektubu isteniliniyor. Ama brans Prof u olmali...

5-Motivasyon Yazisi: Bu cok önemli. Cünkü senin hakkinda ön yargiyi degistirebilecek bir kartvizit diyebiliriz...

6-Bence en önemlisi Okul harci. Artik Almanya daki tüm Üniversiteler de dönemligine ortalama 700€ yatiriyorsun.

Ama söyle bir opsiyon daha var. Senede 90 tam gün yada 180 yarim gün calisma iznin var. Avrupa Birligi kanununa göre EU ülkelerin da aylik en az 325 € kazanip bunun yaninda SAglik ve emeklilik kasasina aidat ödüyorsaniz, 1 sene sonra normal isci gibi calisma izni alabiliyorsunuz ve kisitlama kalkiyor...

Hatirladigim kadariyla ana hatlari bu. Bu arada burda bir siyasi partide ögrenci baskaniydim. Simdi bulundugum universitenin yabanci ögrenciler senatosuna girmeye calisiyorum. Eger Kuzey ren vesfalya eyaletine gelmeyi düsünen varsa daha detayli yardimci olabilirim...

Allaha emanet olun

Vesselam

• 4 years yıl...

evet bende toefl sınavını vermek için az uğraşmadım infolang dil okullarındaki kursun ardından ingilizce eğitim setleri ingilizce eğitim veren siteler derken baya uğraştırdı beni.ama yurtdışında eğitim kesinlikle yapılmalı.

Edited by serkan_sanli