Jump to content

Wİndows Xp Profeyonel Sp3 Ghost

Recommended Posts

arkadaslar hepimiz norton ghost u biliriz imaj alma programı

peki öyle bir imaj olsun ki tüm bilgisayarları daha dogrusu anakartları desteklesin

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:SezaMVUKqIZvUM:http://img84.yukle.tc/images

şimdighost11.jpg

şimdi arkadaslar tamam saf bir windows xp kurduk ve gerekli programlarda yükledik ve hiç bir donanımı tanıtmadık

ama normal bir xp kurulurken donanımın bazı kısımlarını tanıyor

bu yüzden son cıkan anakartlarda denersek daha mantıklı

şimdi xp yi ve dull program kurduk ve hardiskini cıkartıp başka bir bilgisayara takıp

orda o hardiskin c sine girip sistem 32 den tanıdıgı driverleri silmek gerekir tabi klavye mause hariç

bu benim düşümcem yinede en dogrusunu admin ler bilir

ve genelde chipset en büyük sorun cıkartır özellikle onu silmek gerekir ve tekrar o pc ye takıp bilgisayarı acmadan imajını almak gerekir ve sonra

o imajı tüm pc lere kurdugumuzda windows acılabilsin

evet arkadaslar bunu yapabilecek adminler arıyoruz 29995437.jpg

mesela ben böyle birsey yaptım ve boyutu 800 mb

windows xp sp3 sade ve orginal

tabii explorer 7 ve win media 11

ofis2003 not32 msn winrar winamp nero6tr adobe pfd8

ve mediacenter teması

silebildigim driverleri sildi

ama ben bunu gigabyte 945 anakartan imaj aldım genelde intel chipstlerle uyumlu ama

tüm anakartları desteklemiyo bir el atarsanız seviniriz tesekkürler

kurulu bir xp ghostunu aldığında o yedek sadece sende ya da seninle aynı konfigurasyona sahip bir pcde çalışabilir.

yani xp yi tamamıyla Harddiskten kurulacak şekilde ayarlaman gerekir.ondan sonra ne yaparsan yap.

kurulu bir xp ghostunu aldığında o yedek sadece sende ya da seninle aynı konfigurasyona sahip bir pcde çalışabilir.

yani xp yi tamamıyla Harddiskten kurulacak şekilde ayarlaman gerekir.ondan sonra ne yaparsan yap.

işte diyorum ki bütün bilgisayarda kullanabilmem için neleri silmem yada eklemem gerekir yardımcı olursanız

sevinirim bak gecen sene bi yazılımcı arkadas yaptı inanki 1000 e yakın pc de kullandık ve 950 sinden fazlası destekledi sadece hp laptoplarda sorun cıkartıyordu

ve o arkadasa ulasamıyorum sizden yardım istiyorum

o xp 1.3 gb idi ve 3 dk da kuruluyordu bize kalan driverleri tanıtmak tı

o xp sp2 li idi işte sp3 ve bazı yeni güncel programlar cıktı tekrar yapmak istiyoruz tesekkürler

Evet bende bu konuyu açacaktım...

Ben aynı anakarta sahip farklı erkran kartları olan bilgisayarlarda hiç bişi silmeden birisinden aldığım ghostu diğerine attım çalıştırdım...

Ama şu şekilde yaptım....

Ghost imajını attıktan sonra sistemi güvenli modda açtım...

Ekran kartının driverini kaldırdım sistemi tekrar açtım... Ve normal bir şekilde diğer ekran kartının driverini yükledim...

Bu proje eğer dediğimiz gibi çalışırsa modifiyeli işletim sistemlerinin pabucunu dama atar... <_<

Toplam kurulum (kurulum olamayacak sadece clonlama aslında :mellow: ) 2 dk ile 10 dakika arasında değişecektir...

Hemde sistem olarak birebir clonlama olacağı için programsal bir sorun çıkmayacak...

Tek sorun var şu an sürücüleri çıkarmak... Ben sürücülerin nereye dosya attığını bulurum ghost iamjının içinden veya çalışan bir windowsun

sürücüsünü başka bir makinaya takarak içinden tereyağından kıl çeker gibi çekerim...

Ama eminim burada bunu benden daha iyi yapacak arkadaşalar var... Boş zamanım olursa başlayacağım yeni proje...

Bu konuda daha önce bişiler yapmış veya başka bir önerisi olan arkadaş varsa yardımcı olursa çok seviniriz...

Çok cesursunuz arkadaşlar.Tebrik ediyorum.Hedef doğru ama kullandığınız yöntem biraz uyumsuzluk arzediyor.

Gece gece beni çok güldürdünüz.Allah iyiliğinizi versin.

ben daha önce hp pavillion dv 600 laptoptan aynı şekilde yedek image aldım günün birinde aynı marka bir laptopa kurayım dedim HDD ve işlemci farklı oldugu için malesef kurulumu kabül etmedi ve hata verdi

Valla ne derseniz deyin ben denedim çalıştı güvenli modda açtım sistemi çünkünormal modda açılmıyordu.. Siyah erkrana atıyordu...

Sonra ghost imajı ile gelen driverleri kaldırdım sonra kendi driverlerini tanıttırdım...

Çalışıyor şu anda o bilgisayar.... Yahu kendi elimle yaptım...

Sanki yalan söylüyoruz...

Biz diyoruz çalışıyor...

Siz diyorsunuz olmaz, ne alaka, çok komik...

siz daha komik oldunuz bence...

evet arkadaşlar çok güzel bir konuya değindik böyle birşey yapılırsa çok ama çok güzel olacağından eminim.Bende fikirlerimi söyleyeyim ve bu olayı deneyeceğim.Bencede imaj alırken driverler olmadan alınırsa bir problem vermeyecğini düşünüyorum fakat denemek lazım yinede.Driveleride çok basit bir şekilde kaldırma yapılacağını zannediyorum windriverghost,drivermagician vs. gibi programlarla driverleri bulup silinemezmi ?O anda kullanıldığı için silinemez belki ama durdurunca gayet rahat bir şekilde silineceğinden eminim sonra imaj al farklı makinaya çak olsun bitsin diye düşünüyorum :rolleyes2: tabi yerse :rolleyes2:

eğer arkadaşın dediği gibi xp yi sisteme kurduktan sonra live çalışan bir sistemle bilgisayarı açıp hardiskteki xp işletim sisteminin kurulum esnasında yüklediği sürücüleri bulup silersek bu diskin imajını alıp...

daha sonra farklı bir pc de yüklersek windows çılaacak ve saatin yanında balonlar durmadan şu sürücü yüklndi bu sürücü yüklendi diyerek yeni ilgisayara kısa sürede xp kurmuş olacağız

mantık bu neden çlışmasın

pekala modifiye xp kurulumu ne kadar zamanını alıyorki bunu denemeyi düşünüyorsunuz driverleri hepsini tek tek yüklemekde başka bir eziyet olmayacakmı ve hali hazırda ghost attın pc'nin tüm driverlerini bulabilecekmiyiz bence daha çok uğraş gibi bir şey kendi şahsi tercihim modifiyeler daha kolay oluyor wnp'i de seçdim programları takır takır yüklenmesi ayrı bir keyif imaj'da aldığım oluyor acronis ile

anlamadın herhalde sen.Biz Ghost imajını HD'ye yükleyerek Kurulumu yapıyoruz.Yani imajı yükleyince hoop karşına hazır bir sistem çıkmayacak.

Konuyla ilgili biraz araştırma yaptım.Olayı çözdüm ama pratikte biraz sorunlar yaşanıyor.Onları da halledersek tamamdır.Bunlar deneme yanılma ve iyi ghost bilgisi gerektiriyor söyleyeyim.

Bomboş bir diski tek partition olarak biçimlendirip Orjinal XP CD'sini takıyoruz.

Daha sonra Şu komutu yazıyoruz

CD SÜrücü:\i386\winnt32.exe /noreboot /makelocalsource /syspart:Formatladığımız Dİsk: /tempdrive:Formatladığımız Dİsk:[/CODE]

bu komut kurulum dosyalarını HDD'ye kopyalıyor ve açılış kaydını ekleyerek kurulumun Harddiskten yapılmasını sağlıyor.

Daha sonra nLite ile diskinizde $Win_nt.LS mi öyle bir klasör olacak onu kaynak olarak gösterip Modifiye edin.

Şimdi Ghost'u açın ve Local> Disk > to image ile imajı kaydedin.İmajı almak ise kolay, Tekrar Ghost'u açıp Local > Partition > From Image diyoruz ve resetleyince kurulum başlıyor ghostxp de böyle herhalde.

Bunlar ana kısımlar siz bolca deneme yaparak sorunsuz hale getirebilirsiniz.

• 3 hafta sonra ...

Arkadaşlar konuyu baştan sona okudum.gerçekten çok heyecanlandım.Sanırım şuanda tek problem alınan imajın farklı anakart ve donanımlarda driver probleminden dolayı çalışmayacak olması.Ben buna çare buldum gibi.

DENEDİM OLDU. ( 5 farklı sistemde kurulum yaptım hazır imajla sorunsuz.)bu rakam her geçen gün de artacak ve ben buraya son durumu sürekli bildireceğim.

NASIL YAPTIM.

Bilgisayarın bios una girerek ses usb onboard lan gibi bulabildiğim tüm donanımları DİSABLE ettim.Zaten p4 bir sistemdi ve sadece ekran kartı kaldı disable etmediğim.Bu şekilde xp yi kurdum.Ardından disable ettiğim donanımları istemeyen tüm gerekli programları yükledim ve İMAJ ını aldım.Bunu hangi pc ye attıysam (şimdilik) şakır şakır çalıştı ve direk yeni donanım bulundu muhabbetine girerek yüklediğim pc nin donanımlarını buldu ve sadece driver yüklememi istedi.

hepsi bu kadar.Kurulan pc lerde sadece ekran kartı farklı oluyor ve sanki driverini kaldırmadan ekran kartı takmışız gibi problem yaratmadan driver istiyor.

AKIL AKILDAN ÜSTÜNDÜR.

Bu benim bulduğum ve denediğim bir yöntem.Umarım burda prof arkadaşlara ışık tutar ve buradan bu topiğin altında sorunsuz bir imaj oluşturulur.Saygılarımla Aycan (Denizli)

arkadaşlar bir sistemde sorun verir gibi oldu ama ondada sorunsuz çalışıyor.ilk fırsatta gerekli tüm programları yükleyip imaj alacağım ve denemelere öyle devam edeceğim.Aynı performansı yakalarsam imajı buraya upload edeceğim.Saygılarımla...

• 4 hafta sonra ...
Acronis True Image with Universal Restore

bu başlığın ilacı budur bence :D

DownloadMustGoOn un dediği gibi acronis restore ile yedeğini aldığınız bilgisayarın donanımında bir sorun çıktığında ve yeni donanım taktığınızda eski yedeğinizi tekrar kullanabileceğinizi iddaa ediyo bu donanıma da anakart değişikliğini örnek vermiş mesela belki bu yolla bişey geliştirilebilir

• 2 hafta sonra ...

Konu üzerinden birkaç ay geçmiş ama başlıkta yüzlerce bilgisayara yüklemeden bahseden arkadaşlar olmuş.

Bunun şu an için 2 çözümü vardır.

1. Uygun SATA-AHCI sürücüleri ile Acronis True Image with Universal Restore kullanmak.

2. Sysprep ile tüm AHCI - SATA sürücülerini entegre edip xp imajı oluşturmak. Bu yöntem Windows95 ve sonrasında sistem üreticilerinin kullandığı yöntemdir. Ama imaj dosyasının boyutu genelde 800mb+ olduğu için DVD veya USB gibi çözümler kullanmanız gerekir.

Hazırladığınız imaj dosyası hedef harddiske yazılıp sistem açıldığında ilk açılışta mini setup devreye girer ve donanım yüklemelerini başlatır. 2-3dk süren bu ilk aşamadan sonra tüm ayarlarını yaptığınız hazır sistem karşınıza gelir. (XP yüklü HP, Asus vs. markalı dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi).

Sysprep kullanımı ile ilgili @mrndmx tarafından hazırlanan Türkçe açıklamayı okursanız konuyu daha iyi anlamış olursunuz.

Please register to see this content.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...