Jump to content

Masaüstü Simge Konumları

mnahit

Recommended Posts

Windowsun bir oturumunda masaüstündeki simgelerin yerinde bir değişiklik yaptınız. Bilgisayarı normal aç-kapa yapmazsanız simgelerin yeri tekrar önceki hale dönüyor. Büyük ihtimalle bu simge pozisyonları registry'de bir yerde tutuluyor.

Benim isteğim bu otomatik olan işi manuel kendim isteyince de yapabileyim.

Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{19F500E0-9964-11cf-B63D-08002B317C03}]
@="Desktop Icon Layout"
[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{19F500E0-9964-11cf-B63D-08002B317C03}\InProcServer32]
@="Layout.dll"
"ThreadingModel"="Apartment"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\shellex\ContextMenuHandlers\IconLayout]
@="{19F500E0-9964-11cf-B63D-08002B317C03}"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Shell Extensions\Approved]
"{19F500E0-9964-11cf-B63D-08002B317C03}"="Desktop Icon Layout"[/CODE]

Bu kodları bir .reg dosyasına yazıp kaydedin. Daha sonra regi çalıştırın.Şimdi geri dönüşüm kutusuna sağ tıkladığınızda İki adet yeni seçenek çıkacaktır.Save ile kaydedebilir,Restore ile geri getirebilirsiniz.

Not:Geri dönüşüm kutusundan başka yere ekleniyor mu bilmiyorum.Elimde vardı,ekledim.

morning 'e teşekkürler ancak benim bikaç aylık (5 veya 6 ay oldu heralde) sistemden olsa gerek bu şekilde oluşturduğum reg dosyası bi işe yaramadı.

Ama buradaki "layout.dll" yardımıyla google'dan bi çözüm buldum. Bu işi yapan "Icon Restore" diye bi program var. Herif 2004'te yazmış, uninstaller'ı ayrıca mevcut!!

Herhangi bir sistem icon'una sağ tıklayınca "Save" ve "Restore" diye iki komut eklenmiş. Save ile pozisyonları "kalıcı" olarak kaydedebiliyor, Restore ile de geri yükleyebiliyorsunuz.

Icon Restore:

Uninstaller:

Please register to see this content.

Shelltoys Xp diye bir program var. Onu yükle. Masaüstüne sağ tıkla en alt seçenekte desktop icon pozitions diye bir seçenek var oraya tıkla. Sonra bir pencere gelcek. Üstte save icon positions başlığının altında save tuşuna var. Oraya basarsan simgelerin konumunu keydeder. Altta da restore icon positions var. Restore dediğinde ise de kaydettiğin konum geri gelir.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...