Jump to content

[vb]textbox'ın Içindekine Göre Yazı Rengi?

0sk1

Recommended Posts

visual basic 6.0 da bunu yapmak istiyorum tam açıklayım hani visual basic tede kod penceresinde olduğu gibi mesela If yazarsanız onu kod olarak gördüğü için mavi yazar ama If label1= fln diye kodu yazdığımızda label1 i nesne olarak gördüğü için beyaz yazar ben sunu yapmak istiyorum text1 in içinde mesela if yazarsa mavi yapıcak o if i sonra end if yazarsa mesela onuda mavi yapıcak ama text'in hepsini değil

vb de bir textbox olusturmak istiyorsun. daha sonra yaptigin programi calistirdiginda texbox icine kod yazarsan o kodlari renklendirsin istiyorsun degilmi?

Please register to see this content.

buradaki fonksiyonlari inceleyebilirsin. Genel mantik olarak soyle yapiliyor. Spacebar karakterini gorene kadar dongu icerisinde siradan okutmaya basliyorsun. Karakterleri dizide tutuyorsun spacebar karakterine ulasinca indeks dizinin son elemani olarak aliyorsun ve diziyi bir fonksiyonda birlestiriyorsun. Eger birlesen kelimeler for if gibi kelimeler cikarsa onlari renklendirebilirsin.

bunu yaptım tesekkurler richtextbox ile birşey daha sorucaktım ritchtextbox içine recortsetten nasıl veri cekerim mesela textbox un icine

örnk:

text1.text=rst!ad

gibi ben RTB'nin içine nasıl mesela rst!ad 'ı yazdırıcam

normal

RTB.text=rst!ad desem alır mı?cafedeyim portablede bunu deniyemiyorumda..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...