Jump to content

[yardım] Photoshopta Sanal Kareler çıkarmak?

neccooy

Recommended Posts

Arkadaşlar photoshopta bir projede üzerindeki ikon, yazı gibi nesneleri hizalamam, simetriyi yakalamam gerekiyor.

Bunun için çalışmayı sanal kareler şeklinde parsellersem yapabilirim diye düşünüyorum. Tabi kareler daha sonra kalkacak <_<

Bir ara yapmıştım ama başka bir yazılımda olabilir, tam olarak hatırlayamıyorum.

Ya da bildiğiniz bir yol varsa o şekilde de yapabilirim.

Sizin demek istediğinizi anladım gibi ama bu işinizi görür mü bilmiyorum?

Resim Üzerine Kare Kutular Ekleme

1. Herhangi bir resim dosyasını açın. Ben yandaki gibi bir su altı resmi açıyorum.

res1dy8.jpg

2. Daha sonra Transparent (arka planı olmayan) yeni bir dosya daha açın 10px - 10px ölçülerinde olmalı. Line Tool (U) kullanara yanda görüldüğü gibi L şeklini alıcak şekilde ve köşelere 0px uzaklıkta iki siyah renkte çizgi oluşturun. Layer menüsüne gelerek bu iki çizgiyide Rasterize Layer komutunu uygulayın. Daha sonra iki Layer'ı da Link komutu ile birbirine bağlayın ve Ctrl+E ile Merge edin. Edit >Define Pattern komutlarına tıklayın açılan pencereye herhangi bir isim girin ve okey diyerek işlemi bitirin.

res2qu3.jpg

3. Şimdi ilk önce açtığımız resime tekrar geliyoruz. New Layer komutunu kullanarak yeni bir Layer oluşturun. Edit >Fill komutlarına tıklayın açılan pencereden USE yazan bölüme Pattern'i seçin hemen altında yer alan Custom Pattern sekmesine tıklayın ve buradan az önce olşturduğunuz L şeklindeki ikona tıklayın ve Ok diyerek işleminizi tamamlayın. Biraz fazla koyu bir resim oluşmuştur muhtemelen Layer menüsünün başında bulunan Opacity değerini düşürerek çizgileri şeffaf bir hale getirmek suretiyle bu koyuluğu açabilirsiniz.

res3og1.jpg

Not:ALINTIDIR.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...