Jump to content

Cep Telefonu Numara Taşıma Aldatmacası...

AKÇAKOCA

Recommended Posts

Pek emin olmamakla birlikte bu numaraları taşıma olayının cep telefonu firmalarının düşen gelirlerini tekrar yükseltme amaçlı olduğunu düşünüyorum.Çünkü firmalar en çok parayı farklı operatörü aradığınızda kazanıyor.Numara taşımanın kullanıcılar için elbette görünür bir faydası var.Hangi operatöre bağlı olan arkadaşınız çoksa o operatöre geçerek aylık kullanım oranınızı düşürebilirsiniz.buda bireysel anlamda size fayda sağlar.Peki sizi türkcel telsim avea diye arayan insanlar onların faturasına bu nasıl yansıyacak?Numaranız turkcell diye arayan kişi telsim tarifesi üzerinden yada avea tarifesi üzerinden ücret ödeyecek.Bunun tam tersi sizin içinde geçerli.Siz de turkcell diye arayıp belli belirsiz bir ton sesi eşliğinde (numarasını taşıyan kişiyi aradığınızda farklı bir arama sesi olacakmış)tuzağa düşebilirsiniz...Ben 35 yaşındayım ve bugüne kadar hizmet adı altında kazık yemediğim bir şey görmedim bu ülkede ve artık yeter diyorum.

Bence halk olarak uyanık olmalıyız.hemen atlamayalım bekleyelim ve görelim neymiş bu.Bir araya gelelim ve birlikte hareket edelim.Bu sitede yaptığımız gibi.Burada paylaşım için hergün buluşuyoruz.paylaşalım ve dayanışma içinde olalım.İnternet bizim için bulunmaz fırsat.Sokağa çıkıp üç gün telefon kullanmayalım diye bir pankart alsanız elinize sabaha kadar sopa yersiniz.Ama burada bu forumda bu tür kararlar alabiliriz.Admin arkadaşlarımızın önderliğinde diğer büyük forumlarıda yanımıza alarak güdümlü sivil toplum derneklerinin yapamadıklarını yapabiliriz.Alemin sanal ama yaşayanlarının gerçek olduğunu ispatlayabiliriz.allaha emanet...

saygılarımla

cok güzel bir noktaya temas etmişsin bende zaten bu işin içinde aldatmaca olduğunu biliyordum zaten gsm operatörlerimiz sağolsun zamanında milletin canını iyice yaktılar şimdi kampanyalar falan telefon hediye ederek abonleri tutmaya çalışıyorlar bu taşıma olayı dediğiniz gibi numaradan hangi operatörü aradığımızı bildiğimizi sanıp yanılacaz ve sonuçta onlar kazanacak nedense iletişim sektöründe buna internete dahil tamamen halkı kandırmaya ve kazıklamaya yönelik kampanyalar yapılıyor bunlara kayıtsız kalmamak gerek!!!

arkadaşlar şöyle birşey var. sanırım gözden kaçırdınız. örneğin turkcell olarak görünen bir numara aradanız. ama aradığınız numara avea ya ggeçmiş. bu numarayı aradığınız arama tonundan önce bir sesle yada sinyalle aradığınız numaranın aslında turkcell olmadığını belirtiyorlar.

türkiyede çoğu kişi telefonla okadar dikkat ederek konuşup kullanmadığından. çok uygun bir tutum şimdi size soruyorum cep telefonu sekreterini kaç defa arayıp sesli mesajım varmı diye kontrol ediyorsunuz ? böle bi hizmet var ama kimse pek takmıor yani kullanıcının bir işine yaramıyor fakat karşıdan arayan sekreter için ödeme yapıyor.

değişik bi yaklaşım ama bence yanlış. olaya olumlu bakmaya çalışın arkadaşım snin gırtlağını sıkmıyorki geç diye sen geçme. Açık konuşayım 8 senedir telsim kullanıyorum vodafone oldu halende devam ediyorum ama benim arkadaşlarım turkcell de ben kontorlü hat kullanıcısıyım fakar ayda minumum 500 kontor gidiyor ben kaç defa turkcel hat aldım fakat bana hep şu yorumlar geldi ümit neden telefonun kapalı sana her zman ulaşamıyoruz sıkıldım artık turkcel tak vodafone tak millet ulaşamıyor. bence bu yöntem süper daha açılır açılmaz 9 kasım sbahı ben turkcelle geçicem 8 yıllık numaramla artık turkcelli olucam çok süper birşey bu.

arkadaşlar şöyle birşey var. sanırım gözden kaçırdınız. örneğin turkcell olarak görünen bir numara aradanız. ama aradığınız numara avea ya ggeçmiş. bu numarayı aradığınız arama tonundan önce bir sesle yada sinyalle aradığınız numaranın aslında turkcell olmadığını belirtiyorlar.

Ek olarakta o uyarıyı dinlemeye başladığınızda o da sizin ya faturanıza ya da kontürünüze yansıyor

Numaranızı değiştirmeden ucuz olan operatöre geçebileceksiniz, orasını düşünen yok mu?

bi ara sitelerine girip tarifelerini epey incelemiştim. hepsinin birbirinden avantajlı yönleri var gibi duruyor. ama ay sonunda verdiğin paraya konuştuğun süreye, çektiğin mesaja göre bi hesap yapıyorsun aralarında ya 1 krş ya 2 krş oynuyor. hepsinde aynı laf: YOK ŞU KADAR MESAJ BEDAVA YOK ŞU KADAR SÜRE BEDAVA. ben cebimden çıkan paraya konuştuğum süreye çektiğim mesaja bakıyorum BEDAVA değil KAZIK görüyorum

değişik bi yaklaşım ama bence yanlış. olaya olumlu bakmaya çalışın arkadaşım snin gırtlağını sıkmıyorki geç diye sen geçme. Açık konuşayım 8 senedir telsim kullanıyorum vodafone oldu halende devam ediyorum ama benim arkadaşlarım turkcell de ben kontorlü hat kullanıcısıyım fakar ayda minumum 500 kontor gidiyor ben kaç defa turkcel hat aldım fakat bana hep şu yorumlar geldi ümit neden telefonun kapalı sana her zman ulaşamıyoruz sıkıldım artık turkcel tak vodafone tak millet ulaşamıyor. bence bu yöntem süper daha açılır açılmaz 9 kasım sbahı ben turkcelle geçicem 8 yıllık numaramla artık turkcelli olucam çok süper birşey bu.

ben telefon kullanmayı bilen yada bilinçli kullanıcılar için açmadım bu konuyu.Bu ülkede telefonuna gelen mesajı okumayı bilmeyen çok insan var.uyanık olalım ,uyaralım ve birlik olalım diye açtım konuyu.Bu arada ümit arkadaşım ya arkadaşlarında aynı sorunu yaşıyorsa ve aynı sıkıntılardan şikayet ederek telsime geçerse?

Bence asıl o zaman süper olur:)

arkadaşım senin söylediğin olay telekominikasyon kurumu başkanı tarafından lanse edildi ve böyle bir uygulamadan doğacak hasarları önüne geçmek için numarasını taşıyan vatandaş arandığı zaman arayan kişi uyarı mesajı alacak karşı taraf oparötörünü deşiştirmiştir şeklinde olacak yani bunun olacağı kullanıcıya önceden belirtilecek hem bu olay tek yönden bence tek oparötöre kolaylık sağlayabilir oda turkcell çünkü türkiyede %62 ile turkcell kullanılmakta ve bireyler doğal olarak tüm arkadaşlarım ve ailem o oparötörde die turkcell'e geçer die umuyorum

buyrun arkadaşlar buda habertürk'ün sitesinden bi haber

Numara taşımanın püf noktaları

Kasım'da başlıyor

01.11.2008 05:17

Telekomünikasyon Kurumu (TK), numara taşıma bedelinin ne olacağı yönündeki tartışmalara son noktayı koydu. Kurum, numarasını taşıyan aboneden en fazla 2 YTL ücret alınabileceğini karara bağladı.

Ancak, cep telefonu operatörleri Turkcell, Avea ve Vodafone, aboneden taşıma ücreti almayacaklarını açıkladığı için, vatandaşlar taşıma işlemi karşılığında 2 YTL'yi de ödemeyecek. Telekomünikasyon Kurumu, 2 YTL'lik taşıma bedelini yapılan teknik hesaplamalar sonucunda belirledi. Hesaplamalara göre, numara taşımanın operatöre masrafının azami 2 YTL olduğu tespit edildi. Taşıma masrafının da bu bedel üzerinden yapılmasında karar kılındı. Kurul üyeleri arasında, numara taşınması karşılığında 6 ve 10 YTL bedel alınması da gündeme geldi. Operatörlerin, vatandaştan ücret almayacaklarını açıklamaları kurul üzerinde etkili oldu ve bedel 2 YTL olarak belirlendi. Numarasının hiçbir rakamını değiştirmeden hizmet aldığı cep telefonu operatörünü değiştirmeye imkan veren numara taşıma 9 Kasım'da başlayacak.

Numarasını taşımak isteyen vatandaşların yapacakları işlemler şöyle:

* Operatörünü değiştirmek isteyen abone, geçmek istediği yeni operatörün abone merkezine başvuracak.

* Abone, başvuru sırasında numaranın kendisine ait olduğunu gösteren belgeleri verecek, numara taşıma formunu dolduracak. Abone merkezinde yeni operatörü ile hizmet almaya başlayacağı tarihten geçerli olacak biçimde abonelik sözleşmesi imzalayacak ve yeni bir SİM kart alacak.

Arayana uyarı

* Abone merkezi, aboneden aldığı bilgi ve belgeleri elektronik ortama aktardıktan sonra en geç 2 gün içinde Telekomünikasyon Kurumu bünyesindeki referans veri tabanına aktaracak. Kurum, bu talebi abonenin ayrılmak istediği operatöre iletecek. Operatör kimlik bilgisi ve belgeleri denetleyecek. En geç 2 gün içinde numara taşımaya onay verecek.

* 6 gün içinde numarasını taşımak isteyen abonenin, belirleyeceği saat diliminde numara 20 dakika kapatılacak ve vatandaş yeni operatöründen hizmet almaya başlayacak.

* Numarasını başka bir operatöre taşıyan vatandaşı arayanlara, 1.6 saniye süren ton sesi ile 'aranan kişinin operatörünü değiştirdiği' uyarısı yapılacak.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=106029&cat=210&dt=2008/11/01[/CODE]

Bu bilgi tamamen yanlıştır. Bu ananons 1,6 sn lik olup tamamen ücretsizdir.

kuralı sen koydun herhalde arkadaşım çok emin konuşuyorsun açıklama veya kaynak olarak bir şey gösterde bizde bilelim gerçeği öğrenelim tabi gerçekse

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...