Jump to content

Archlinux Kurulum 2020 (sorunsuz)

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar uzun süredir sorunsuz archlinux yüklemek için zaman harcadım. Ve sonunda aşağıya ekleyeceğim videodaki arkadaşın adımlarını tek tek takip ederek yüklemeyi başardım. Benim gibi Archlinux yüklemekte sorun yaşayanların işine fazlasıyla yarayabilir. Kurulum yaptıktan sonra genelde yaptıklarımı not ediyorum. Kodları not alıyorum. Daha önce çok fazla sayıda deneme yaptığım için kodları yerelleştirerek girdim. Ve en az 30 defa deneme yaptıktan sonra sorunsuz olarak yaptım. Archlinux yüklerken hata alan arkadaşlar için video linkini aşağıya ekliyorum. Teknik anlamda yardımcı olamam ancak sorun yaşadığınız dk. yada kodu yazarsanız Türkiyeye göre nasıl gireceğiniz konusunda yardımcı olabilirim. Bu tip bir arayış içerisinde olan arkadaşlar varsa, bir iki güne kadar da girdiği kodları Türkiye' ye göre sonraki yorumlara ekleyebilirim...

• Like 3

deli_petro06

Average Linux User youtube kullanıcısını yıllardır tanırım sağlam linux kullanıcısı ve tam bir uzman diyebiliriz. İsabetli bir seçim olmuş video yararlıda olacağını düşünüyorum. Ne varki?kodlar bilinmiş olsada farklı bir dünya yöntemlerde olsada ve kurulsada, neden bu kadar zorlu bir sınavdan geçer tarzda dağıtım için bir calamares'i eklemezler anlamış değilim. Alt tarafı kurulacak olan bir linux dağıtımı uzun yıllardır bana çok mantıksız gelen bomboş bir düşünce gibi gelmekte, dağıtımı yavan bırakmaları ilgilenmemeleri vs. Wiki ve desteği her ne kadar yabancıda olsa,yinede kurulum işini ciddi olarak ele almamaktalar bildikleri halde üstelik.

Distrowatch'a baktığımda ne kadarda iyi bir dağıtım olsada (eklediklerim dışında) 17.sırada olmasını sadece buna bağlıyorum Mxlinux 1.sırada olmasının nedenleri belkide feyz alsalardı üst seviyelere katlanarak gelirlerdi. Her ne kadar MXLinux kullanıcı olmasamda veya beğenmesemde adamlar son yıllarda ve son kullanıcı odaklı tools'larını geliştirerek bir getirdiler dağıtımlarını doğru oturup,doğru konuşmak gerekirse tabiri caizse eğer sahsi olarak düşüncelerim.

Aynı durum debian,slackware,gentoo içinde geçerli aslında. debian biraz düzeltti son aylarda calamares installer yükleyicisini buster serilerlne koydular varsayılan olarak gelmekte yakın zamanda da daha fazla kullanıcısı olacağını düşünüyorum bu kapsamda. Diğer taraftanda Deepinos'un kurulum kullanım ve masaüstü yapılandırmalarının iyi olmasına rağmen hak ettiği yerde de değil hala "distrowatch" sıralamalarında buda ayrı bir konu. :) 

Saygılarımla.

• Like 3

@forjest 

Üstat bende neden bu tip bir yükleme şeklinde ısrar ettiklerini anlamıyorum. Gördüğüm kadarıyla Archlinux kullanıcıları ciddi seviye de var. Geliştiricileri insanlara işkence etmekten hoşlanıyor sanırım. Bir işletim sistemini yüklemek için en az 30 defa deneme yaptım. Ve bazıları en az 2-3 saat sürdü. En sorunsuz yüklemeyi yukarıdaki videoya göre yaptım. Tam sorunsuz diye düşünürken kurcaladıkça sistem kendisinden soğutuyor. Yüklemeyi yaptım, dil kendiliğinden ingilizceye dönüyor. Ses butonu yok. Diğer dağıtımlarda olduğu gibi, program yüklemek için bir mağaza yok. Yüklediğim programları tek tek kod girerek yükledim. Benim sıkıntım da birşeyi yapamadığım da takıntı haline geliyor. Diğer Linuxlardaki gibi kolay kurulum, ardından kolay program yükleme seçenekli bir sistem geliştiremiyorlar mı? yoksa geliştirmek mi istemiyorlar anlamış değilim. Yine tam istediğim gibi bir sonuç alamadığım için daha önceki denemelerimden ekleme çıkarma yapıp tam anlamıyla dolu dolu bir archlinux yüklemesi yapmaya çalışacağım. Son denememde en azından daha önce siyah ekran konusunda açtığım konunun cevabını almış oldum. Tam anlamıyla yükleme yapıp, insanların neden archlinux tercih ettiklerini anlamaya çalışıyorum. Videodaki arkadaşa da tesadüfi denk geldim...

deli_petro06, Şimdi yazdı:

@forjest 

Üstat bende neden bu tip bir yükleme şeklinde ısrar ettiklerini anlamıyorum. Gördüğüm kadarıyla Archlinux kullanıcıları ciddi seviye de var. Geliştiricileri insanlara işkence etmekten hoşlanıyor sanırım. Bir işletim sistemini yüklemek için en az 30 defa deneme yaptım. Ve bazıları en az 2-3 saat sürdü. En sorunsuz yüklemeyi yukarıdaki videoya göre yaptım. Tam sorunsuz diye düşünürken kurcaladıkça sistem kendisinden soğutuyor. Yüklemeyi yaptım, dil kendiliğinden ingilizceye dönüyor. Ses butonu yok. Diğer dağıtımlarda olduğu gibi, program yüklemek için bir mağaza yok. Yüklediğim programları tek tek kod girerek yükledim. Benim sıkıntım da birşeyi yapamadığım da takıntı haline geliyor. Diğer Linuxlardaki gibi kolay kurulum, ardından kolay program yükleme seçenekli bir sistem geliştiremiyorlar mı? yoksa geliştirmek mi istemiyorlar anlamış değilim. Yine tam istediğim gibi bir sonuç alamadığım için daha önceki denemelerimden ekleme çıkarma yapıp tam anlamıyla dolu dolu bir archlinux yüklemesi yapmaya çalışacağım. Son denememde en azından daha önce siyah ekran konusunda açtığım konunun cevabını almış oldum. Tam anlamıyla yükleme yapıp, insanların neden archlinux tercih ettiklerini anlamaya çalışıyorum. Videodaki arkadaşa da tesadüfi denk geldim...

Aslında arch tabanlı bir dünya dağıtım custom rolling release iso kalıpları ve dağıtımları var.Buna ilk olarak Manjaro ekibi yıllar evvel el attılar ve dağıtımları bir anda tavan yaptı.Beraberinde diğer dağıtımlarda ardı ardına  gelmeye başladı Archlabs,Archex farklı farklı adlarla. Burada bir yere bağımlı neden kalınıldığı soruları akıllar geliyor bir anlamda. Bir ülkenin ya da geliştiricilerin derlediği eklediği uygulama depoları vb. tools'ların ne kadar kullanıcı güvenliği ve kullanılabilirliliği kapsamında ele alındığında bu detaylar. İnsan bir anlamda düşünmüyorda değil olaylara ben buralardan bakıyorum daha çok kurulması zor veya değil en önemli detaylar buralarda aslında. Aralarında manjaro linux'ü istisnaa sayabiliriz belki uzun yıllardır büyük bir özveriyle işlerini yapmaktalar sürücü ve uygulama destekleri mağazaları uygulama kurulumları seri ve kaliteli gerçektende. Her ne kadar arch linux'ü kullanmayı bıraksamda benim kanaatlerim bunlar.

Arch linux yavan kurulduğunda örnekle bir masaüstüyle kurulması sonrası,uzun bir süreçte yapılandırmalarla geçiyor sadece kurulum aşaması ve süreci değil olayın iç yönleri.İlk veya son kullanıcıyı bekleyen konfigürasyonların yapım aşamalarıda var zaten  olaylara sistem bazında vakıf olmuşsun görmüşsün. Diyeceğim hala archlinux sağlam bir yapı olsada kurulsada hala son kullanıcı için yeterli değil. Arch tabanlı dağıtımları  saymazsak elbette.

Daha evvelde bahsettiğimi düşünüyorum arco linux arch tabanlı olan dağıtım ve dağıtımı yapan kişide oldukça makale ve yardımcı olma noktasında çok hevesli ve kısa süre distrowatch'tada zirve yaptı tek başına üstelik. Denenir veya kullanılırmı tartışılır ancak ben çok başarılı buluyorum archla ilgili neredeyse her bilgi belge ve videolu anlatımları söz konusu.

İncelemek istersen alt kısma beğeneceğini düşündüğüm,arch linux dağıtımları:

Arch saf gelsin yüklemeside kolay olsun diye yapılmış ve sürekli güncelleyen custom archlinux Archex: 

Arco linux sürekli güncel ve makaleleri olan bilgilendirici belgeler videolu anlatımları olan dağıtım: 

Please register to see this content.

Daha evvel her iki dağıtımıda denedim mükemmel seviyede altı dolu sistemler gerçektende sorunsuz olarak kurup kullanılabilecek dağıtımlar diyebilirim. :) 

• Like 1

deli_petro06, 13.04.2020 - 05:06 yazdı:

@forjest 

Pamac manager kullanarak programlarını yükleyebilirsin.Terminalde;

sudo pacman -S linux-headers git dkms
git clone https://aur.archlinux.org/pamac-aur.git
cd pamac-aur
makepkg -si

• Like 2