Jump to content

Win10 Kapanmama Sorunu (donanımsal Olabilir)

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Hemen her yıl bir iki defa pc ye format atmadan önce fanları söküyorum. Yıkayıp kuruduktan sonra işlemci ve ekran kartı fanlarının macununu sürüp takıyorum. Muhtemelen 7-8 senedir aynı rutin işlemleri yapıyorum. Ancak dün bu işlemi yaptım ve ıslaklık olmasın diye güzelce kontrol ettim. Ekstradan fanları saç kurutma makinası ile hem kurutma işlemi hemde herhangi bir sorun olup olmadığını test ettim. Herşey sorunsuzdu. Ancak pc yi ilk açışımda 3-4 defa 2-3 saniye açılıp kapandı. Sonra tüm parçaları kontrol ettim ve sorunsuz çalıştı. Aslında temizlemeden önceki haline göre daha performanslı çalışıyor. Isı değerlerinde herhangi bir sıkıntı yok. Çalışır haldeyken herhangi bir sıkıntısı yokken kapat işlemi yaptıktan sonra açma kapama tuşundaki ışık kapanıyor ancak kasa hala çalışmaya devam ediyor. Sadece aç kapat tuşundan kapatabiliyorum. Normalde aç kapat tuşundaki ışık kapandığında sistemde kapanmış oluyordu. İnternette güç seçenekleri ayarlarını yaparak çözüm sunuluyor ancak bende çözüm olmadı. Güç kaynağı, ekran kartı, ana kart, işlemciyi kontrol ettim. Yanık kokusu yada şase yaptığına dair herhangi bir iz v.s de bulamadım...

Kasa Asus vento a9

ekran kartı amd hd radeon 6570

Güç kaynağım 440 W

işlemci intel i3 3220

anakart h61m pro

4 gb kingston 1333 mhz ram

"Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç seçenekleri sayfasına geliyoruz. Sonra soldan Güç Düğmelerinin Yapacaklarını Seçin'e tıklıyoruz. Üstte Şu Anda Kullanılmayan Ayarları Değiştir'e tıklıyoruz ve altta Kapatma Ayarları başlığı altında Hızlı Başlatmayı Aç tikini boş bırakıyoruz. Değişiklikleri Kaydet dedikten sonra sorunumuz halloluyor ;)"

Alıntıdır; deneyin bir bakalım.

[Düzenlendi]: Denemişsiniz zaten, gözümden kaçmış; mesajımı göz ardı edebilirsiniz.

Edited by helehoyni