Jump to content

İmalat, Başarı Ismarlama Ödül

akMurat

Recommended Posts

İMALAT, BAŞARI ISMARLAMA ÖDÜL

Doping almış bir sporcumuzun Olimpiyat Şampiyonluğunu içimize sindirebilir miyiz? Yoksa, “Boş ver kardeşim. Nasıl olsa kimse anlamamış. Başarı başarıdır. Aldık işte madalyayı. Ne güzel, ülkemizin tanıtımı oldu.” düşüncesiyle, vicdanımızı ters köşeye yatırıp zafer şarkıları mı mırıldanırız?

Bir başarının ülkeye atfedilebilmesi için, o başarının “millî” olması gerekir. Temiz olması gerekir. Bu toprakları ve üzerinde yaşayanları “temsil” ediyor olması gerekir. Öyle değil mi?

Meselâ; dünya üçüncülüğü ile övündüğümüz futbol millî takımımızın daha büyük bir başarı elde etmesi için, başta hakemler olmak üzere futbol organizasyonu yetkililerini ayarlasak... Onlara maddî ve manevî rüşvetler versek... Sahada değil de, masada kazanmak için gayret göstersek... Ama sahada seyrettiklerimiz bizi heyecanlandırmasa... Oynanan futbolu beğenmesek... Sonuçta “kupa” kaldırmakla mutlu olabilir miyiz? Yıllarca ve hatta on yıllarca bu ülkede, o kupanın macerası, göğüsler gerile gerile anlatılır mı? Anlatılabilir mi?

Orhan Pamuk, bir yazar olarak milletimizin gönül vitrinine koyduğu değer değildir... Kitapları çok satmış ve ama çok okunmamıştır. Bir medya organizasyonu ürünüdür. Bir imalattır.

Genel kanaat Türkçesinin kötü olduğu, kitaplarının zor okunduğu ve hatta sıkıcılıktan okunamadığı şeklindedir. İntihal iddiaları ise ısrarla örtbas edilmektedir.

Yeni bir kitabı çıktığı zaman, insanlar acaba bu sefer anlaşılabilir bir şey midir diye medya gazı ve tantanası ile almakta, sonucu merak etmektedir. Bu çok tuhaftır. Bir tuhaf Türkiye gerçeğidir.

Bu toprakların ve milletinin değerlerini, sevinçlerini ve üzüntülerini bilmekten ve anlamaktan ve hatta umursamaktan uzak bir yazardır Orhan Pamuk... Ahmet Hamdi’nin, Tarık Buğra’nın onun kadar satmamasını nasıl açıklayabiliriz? Veya Peyami Safa’nın... Kemal Tahir’in? Romanın tarifini bu çok satan yazara göre yapacaksak, edebiyata yazıktır.

Üslupsuz adamdan bahsederken, üslup tutturmakta zorlanıyorum. İçime sinmiyor... Ortada milletçe sevineceğimiz bir başarı falan yoktur. Kendimizi kandırmayalım... Dopingli bir yazar ve şaibeli bir ödülle karşı karşıyayız... Ve üstelik yeni nesiller, “roman” ve “romancı” tarifini maalesef doğru yapamayacaklar diye de üzülüyorum...

Murat Başaran t 18.10.2006

http://www.turktakvim.com/newsite/back.asp?d=24&m=11&y=2008&c=10&w=2

bırebır hepsıne katılmıyorum ama genel olrak ulkemız bunu hep yapıyor yarınımız kendı elımızde deıl baba dayı amca dedıklerımız ust makamların elıınde +turkıyedekı sıyaset ortamı ulkede yapılan tum sanatsal falıyetlere sıcramıs durumda buda yarınlar ıcın ıyı değil önce alt yapıyı bozup yenıden onarmak lazım da turkıye una ne zman hazır olur bılmem

Nobeli kazandı. Ama bana birisi gelse dese ki, sizden birisi nobel aldı mı hiç? Zannetmiyorum Orhan Pamuk aklıma gelsin. Kimileri aşırı zeki, kimileri aşırı anti-milliyetçi buluyorlar bu şahsı.

Yine de, düşünceleri ne olursa olsun, o da Türkiye'lidir. Onu bunu dışlayarak, ülkeye katkı hiç olunmaz. Bunun örnekleri Avrupalı toplumlarda yüzyıllar önce gerçekleşmiştir. Fakat ne hikmetse bizler hala, giyimi-kuşamı tartışmadan/kabullenmeden ileriye gidemedik !

Nobeli kazandı. Ama bana birisi gelse dese ki, sizden birisi nobel aldı mı hiç? Zannetmiyorum Orhan Pamuk aklıma gelsin. Kimileri aşırı zeki, kimileri aşırı anti-milliyetçi buluyorlar bu şahsı.

Yine de, düşünceleri ne olursa olsun, o da Türkiye'lidir. Onu bunu dışlayarak, ülkeye katkı hiç olunmaz. Bunun örnekleri Avrupalı toplumlarda yüzyıllar önce gerçekleşmiştir. Fakat ne hikmetse bizler hala, giyimi-kuşamı tartışmadan/kabullenmeden ileriye gidemedik !

Türkiye Cumhuriyeti nufüs cüzdanına sahip olmak, bu değerleri her zaman korumak anlamına gelmiyor kimilerine göre malesef. Bu adamcağız da onlardan bir tanesi. Henüz konuşamayan, cümlelerinin arasında semantik bir bağ bulunduramayan bu adam, siyasi emellere kurban gidip, güya çok sevdiği ülkesine armağan ediyor bu çirkinliği... Tartıştığımız Pamuk'un kişiliği değil, yazdıkları, edebî yönü. Ne giydiği değil, ne dediği önemli benim için. "Milletler büyük evlatlarının omuzlarında yükselirler", der bir hocamız bize... Nitekim, Reşat Nuri Güntekin gibi, Halide Edip Adıvar gibi isimleri buraya sığmayacak kadar çok sayıda büyük evlat gördü bu millet roman sahasında. Onlara bu ödül layık görülmedi de, bu gariban şahsiyete neden görüldü dersiniz? Bu işte bir yanılmışlık olmalı veyahut sanata ülke siyasetleri karışmış olmalı!..

Benim anlatmak istediğim ne bu adamın iyiliği/kötülüğü ne de giyimi/kuşamı. Ben bu konudan yola çıkarak ülkemizdeki eksikliği vurgulamak istedim. Bildiğiniz gibi bizler kolay kolay aynı düşünce yapısında olmadığımız kişileri kabullenemeyiz.

Misal verelim, ben. Sırf dünya görüşünün bana ters olduğunu düşündüğüm nice yazarın kitaplarına bir 'büyük ******lık' ile bakarım. Değil okumak, kitapçıda gördüğümde belki önsözüne bile göz atmam.

Yani benim gibi bu zihniyeti kıramayanlara idi benim seslenişim. Yoksa Orhan Pamuk lafı bile edilmeyecek bir adamcağızdır benim için de.

Her ne kadar aynı düşünceyi paylaşmadıklarımı da okumaya çalışsam da, aynı düşünmek ne güzel, ne güzel... :)

Orhan Pamuk, bir yazar olarak milletimizin gönül vitrinine koyduğu değer değildir... Kitapları çok satmış ve ama çok okunmamıştır. Bir medya organizasyonu ürünüdür. Bir imalattır(alıntıdır)

yazıyı yazan arkadaşımızın dediği gibi bu adam sadece kağıttır kullanılmış atılmıştır.memleketimizin hassas olduğu bir konuda olmayan bir ermeni soykırımını yazarak nobeli almıştır.bunu herkes çok iyi biliyor ama birşeyden çekindikleri için dile getirilmiyor.ayrııca nobele aday olmak için bir sürü belge ayarlaman gerekiyor.nobel almakla prof. olunmuyor.çünkü sayın oktay sinanoğlu da kaç kere nobele aday gösterildi adam kitabında da dediği bana sen aday ol nobeli kesin sana verecez demişler ama adam nobele katılmak için gerekli olan bir sürü belgeyle uğraşmamak için kabul etmemiştir.yani orhan pamuk ab nin bir piyonudur.vatan için gereksiz bir adamdır.medyanın abartısıdır.

Bu toprakların ve milletinin değerlerini, sevinçlerini ve üzüntülerini bilmekten ve anlamaktan ve hatta umursamaktan uzak bir yazardır Orhan Pamuk...

acaba bu yazıyı yazan şahsiyet kaç tane pamuk romanı okumuş? adamın yazdığı eserleri okumasam hakketen saf gibi inanırım bu yazıya.ama milletçe alışkınız biz meyve veren ağacı taşlamaya

Zevkler ve renkler tartışılmaz derler... Ben okudum ve o satır aralarında rastgeldiğim üsluba rastgelmemek için tekrar elimi sürmeye niyet etmedim onun yazılarına.

acaba bu yazıyı yazan şahsiyet kaç tane pamuk romanı okumuş? adamın yazdığı eserleri okumasam hakketen saf gibi inanırım bu yazıya.ama milletçe alışkınız biz meyve veren ağacı taşlamaya

orhan pamuk 3 yıl odasına kapanmış dünyada ki bütün kitapları okumuş sonra yazarlığa başlamış. yada neyse bunları boşver senden tek ricam bu adam nobeli nasıl aldı sadece araştır ama araştırıken de tarafsız ve korkusuz kişilerin yazılarını oku medyada o kadar çokki sahipli yazar dikkat et kafanı karıştırmasın

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...