Jump to content

Asus K55vj Ssd Sorunu

lord_figo18
 Share

Recommended Posts

lord_figo18, 23 dakika önce yazdı:

S.a arkadaşlar asus k55vj marka laptop var yeni ssd taktım biosta görmüyor yardımcı olur musunuz winpe de görüyor bios sürümü 202 bu şekilde yeni bios varsa nasıl update yaparım şimdiden teşekkür ediyorum 

Hocam bios 2011 çıkışlı olduğundan update istemez 202 güncel sürüm zaten :) Farklı yazılımlarla taratıp hatalı bios kurmayın sakın başınıza iş alırsınız

• Like 1

Hocam ilk önce eğer imkanınız varsa harici bir usb'ye takıp başlangıç yapısını GPT ve dosya sistemini NTFS olarak formatlayınız.Ondan sonra gözükecektir.Eğer yoksa başka bir masaüstüne bağlayıpta yapabilirsiniz. Oda olmazsa winpe,Hiren boot cd gibi bootable olanlarla denemen lazım.

Edited by muski
  • Like 1

winpe altında disk yönetim programları ile gpt ntfs olarak formatlanacağını düşünüyorum. Ama görmemesi ilginç..  winpe de gör, biosta çıkma. sanırım  gpt ntfs  yapsanız da biosta gözükmede işe yaramaz

amd_turkey, 23 dakika önce yazdı:

winpe altında disk yönetim programları ile gpt ntfs olarak formatlanacağını düşünüyorum. Ama görmemesi ilginç..  winpe de gör, biosta çıkma. sanırım  gpt ntfs  yapsanız da biosta gözükmede işe yaramaz

Packard bell pc nin birisinde de aynı olay başıma gelmişti pek fazla uğraşmadım sahibi biraz sorunlu idi bunu nasıl yapacam bilmiyorum şahit olan yok herhalde bu zamana kadar 

amd_turkey, 8 saat önce yazdı:

O modele ssd takmışlar. Saçma bir uyum sorunu var. Başka bir ssd dener misiniz?

Normal hdd idi üstad sağlık %60 olunca mecbur ssd aldım normal hdd yi takıp ssd ye klonlama yapsam veri kaybı olur mu ki

xereax, 6 saat önce yazdı:

AHCI modu açman gerek sanırım advanced bölümünde sata configration yazan kısımda

Direk ahcı da hocam diğer mod ide başka da yok

Aldığın ssd ile hdd nin boyutu aynı mı? Boyutlar farklı olunca  taşıma sıkıntı çıkarıyor genelde.Bir başkasına tavsiye ettim.Arkadaşın 500 gb HDD si varken gitmiş 120 gb ssd almış.Tabii bunu sonradan yazdı.Bu konuda sana Easeus partition Masteri tavsiye ederim.Migrate OS ile taşıyorsunuz.Dikkat edin.İlk açarken yalnızca ssd takılı olsun.Çalışıp çalışmadığını kontrol edin.Sonra USB kutuya HDD yi bağlayıp ona format attın ve onda sonra bilgisayar bağlayın. Kendi bilgisayarımda yaptım.Güzel de çalıştı.Fakat ben işlemi yapmadan önce harici usb kutusuna ssd 'yi taktım ve direk kopyaladım.Sonra Hdd'yi HDD Caddy ile ikinci hdd yapıp, ssd'yi taktım ve direk çalıştı.

• Like 1

muski, 50 dakika önce yazdı:

Aldığın ssd ile hdd nin boyutu aynı mı? Boyutlar farklı olunca  taşıma sıkıntı çıkarıyor genelde.Bir başkasına tavsiye ettim.Arkadaşın 500 gb HDD si varken gitmiş 120 gb ssd almış.Tabii bunu sonradan yazdı.Bu konuda sana Easeus partition Masteri tavsiye ederim.Migrate OS ile taşıyorsunuz.Dikkat edin.İlk açarken yalnızca ssd takılı olsun.Çalışıp çalışmadığını kontrol edin.Sonra USB kutuya HDD yi bağlayıp ona format attın ve onda sonra bilgisayar bağlayın. Kendi bilgisayarımda yaptım.Güzel de çalıştı.Fakat ben işlemi yapmadan önce harici usb kutusuna ssd 'yi taktım ve direk kopyaladım.Sonra Hdd'yi HDD Caddy ile ikinci hdd yapıp, ssd'yi taktım ve direk çalıştı.

klonlama ile aynı işlem değil mi yaptığınız işlem

Klonlama ile aralarındaki fark şu.Klonlama da  imaj çıakrıp direk basıyor.Örneğin Aldığınız SSD 480 gb.Ana HDD'niz ise 320 gb. Klonlama yaptığınızda da SSD'niz 320 Gb gözükür.160 gb bir alanı oluşturmaz ve boş kalır.Ha daha sonra partition programlarıyla düzeltebilirsiniz.Fakat taşımada böyle bir sorun yok.Windowsunuzu bütün içeriği,hatta efi partitionları dahli alır ve taşır yani kopayalar. Deneyin ve görün derim.

Edited by muski
  • Like 1

muski, 12 dakika önce yazdı:

Klonlama ile aralarındaki fark şu.Klonlama da  imaj çıakrıp direk basıyor.Örneğin Aldığınız SSD 480 gb.Ana HDD'niz ise 320 gb. Klonlama yaptığınızda da SSD'niz 320 Gb gözükür.160 gb bir alanı oluşturmaz ve boş kalır.Ha daha sonra partition programlarıyla düzeltebilirsiniz.Fakat taşımada böyle bir sorun yok.Windowsunuzu bütün içeriği,hatta efi partitionları dahli alır ve taşır yani kopayalar. Deneyin ve görün derim.

düzelsin de gerisi önemli değil resimli anlatımı var mı program kullanımının 

Öyle bir döküman bulamadım.Videolar var.Fakat onlarda eski versiyonlara ait.Bu arada AOMEI Partition Assistant programını kurup  bir bakabilir misiniz?Hatırladığım kadarıyla ben bu program sayesinde format atabilmiştim.Benim de kullandığım laptop N56VZ. Sizinkine yakın bir bilgisayar.Görmemesi mümkün değil. Bios görmeden winpe göremez.Bios tanıdığı için winpe görüyor.Benim elimde harici usb kutusu olduğu için ona takarak  ve yukarıdaki programı kullanarak işimi hallettim.Sonra N11'den en ucuzundan HDD caddy  almıştım.Çıkanı ona taktım ve Onunla çalıştırıyorum.

Please register to see this content.