Jump to content

Windows 10 özellik Güncelleştirmelerini / Upgrade Devre Dışı Bırakma

sevinnet
 Share

Recommended Posts

Konu başlığında da belirttiğim üzere;

Windows 10'da otomotik güncelleştirmeler açılırken veya güncellemeleri denetlerken bir üst sürüm varsa bunu indirip yükseltiyor.(Upgrade)

Örneğin; Windows 10 1607 sürümünde güncelleme denetlersek otomotik olarak bize  v1803 update özellik güncelleştirmesini indiriyor ve versiyonu yükseltiyor.Bu durumu 6 aylık bir şekilde erteleyebilsek de HOME sürümlerinde maalesef bu mümkün değil.  Peki bunu nasıl engelleyebiliriz?

Yaptığımız bir LITE sürüm çalışmada bu durum gerçekten can sıkabiliyor arkadaşlar. Otomotik güncellemeri kökten engellersek bile çalıştırdığımız bir program tekrardan Windows Update'i aktif hale getirebiliyor ve bu upgrade işlemini başlatabiliyor.Bu yüzden LTSB/LTSC sürümlerine yönelim fazla oluyor fakat Enterprise'nin bu sürümleri de kendi içinde kullanmadığımız bir çok özelliği barındıyor ve LİSANS konusunda da problem yaratıyor.

Forum da bu durum için bir çözüm önerisi olan var mı ? (Regedit,CMD,vbs)

benim yazdıklarım  kesindir demiyorum. iyi araştır. bu konuyu iyi bilenler vardır muhakkak.

bu ayar win 10 home için başka bir yerde görüp kendim uyguladım ancak uygulamayı yapalı henüz 4 ay odu. hala güncelleme ertelemesi 2099 görünüyor

ilk önce ayarlar kısmından  güncelleştirmeleri 7 gün duraklat seçiyoruz

sonra başlat çalıştıra regedit yazarak kayıt defterini açıyoruz

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsUpdate\UX\Settings

sonra yukarıdaki yolu takip ederek kayıt defterindeki

bu alttaki değerleri sırayla seçip tarihi   2099 yapıyoruz

PauseFeatureUpdatesEndTime  çif tık  2099

PauseQualityUpdatesEndTime  çif tık  2099

PauseUpdatesExpiryTime  çif tık  2099

güncellemeleri açmak için ayarlar bölümünden güncellemelere devam et dediğinde aktif olucaktır

caniko102, 47 dakika önce yazdı:

benim yazdıklarım  kesindir demiyorum. iyi araştır. bu konuyu iyi bilenler vardır muhakkak.

bu ayar win 10 home için başka bir yerde görüp kendim uyguladım ancak uygulamayı yapalı henüz 4 ay odu. hala güncelleme ertelemesi 2099 görünüyor

ilk önce ayarlar kısmından  güncelleştirmeleri 7 gün duraklat seçiyoruz

sonra başlat çalıştıra regedit yazarak kayıt defterini açıyoruz

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsUpdate\UX\Settings

sonra yukarıdaki yolu takip ederek kayıt defterindeki

bu alttaki değerleri sırayla seçip tarihi   2099 yapıyoruz

PauseFeatureUpdatesEndTime  çif tık  2099

PauseQualityUpdatesEndTime  çif tık  2099

PauseUpdatesExpiryTime  çif tık  2099

güncellemeleri açmak için ayarlar bölümünden güncellemelere devam et dediğinde aktif olucaktır

Home sürümünde duraklatma seçeneği yok, bunu da regedit ile aktif etmemiz lazım ama çalışır mı?

güzel kardeşim ben bu konuda uzman değilim ancak 4 ay önce win 10 home sürümü sıfırdan ilk sistem olarak laptop a format attım ve güncelleştirme ayarlarında 7 gün süreyle duraklat ayarı var.  bunu uyguladım. ondan sonra regedit ayarlarına girerek belirtilen tarihte güncelleştirme seçeneğini 2099 yaptım

Please register to see this content.