Jump to content

Sürücülerimi Görmüyor!

tahsin89

Recommended Posts

Arkadaşlar ilk mesajım bu benim.Öncelikle merhaba herkese.

Arkadaşlar elimde ultimate 32bit var.Kurmaya çalışıyorum ilk aşamada sürücüleri görmesi gerekirken, sürücülerin hiçbirini görmüyor.Harddiskim sata.c,d,e,f hiçbirini görmüyor.Kuramıyorum.Ama bide şöyle bişey var xp kurarken başlangıç disketiyle kuruyodum bilirsiniz F6 ya basıp falan ondan sonra diskettekini gösterip kuruyodum.Öyle görmesini sağlıyodum harddiski.Ama şu anda kuramıyorum.Lütfen yardım edin.

vista enkode edilirken sorun cıkmış ola bilir boot kısmında onu yeniden vLite hazırlarsan baslangıcta bir tusa basın yazısı mutlaka cıkar ve sürücülerini görürsün

aynen böyle

adszub6.jpg

kardeşim çok saol.Ancak senin yolladığın resim aynen bende geliyor.Ama sürücüleri göremiyorum orda.Yenile diyorum yine gelmiyor.Hiç anlamadım.. :S

sürücü yükle yazan yeri tıklatıp, disketten sata sürücülerini göster bakalım bi, y ada hdd modunu biostan ahci ya da sata ise ide olarak ayarla dene..

önce teşekkürLer arkadaşım.. disketi denedim oLmadı..biostan dediğin ayarı yapmayı biLmiyorum..yardım edersen sevinirim :)

SENİN HARDISK SATAMI IDE MI HANGISI

SATAYMIS :) YENI GÖRDUM PARDON

SATADA CMP AYARI YOK VAR AMA GEREKSIZ NEDEN GÖRMEYE BILIR BIOS SU BIR SIFIRLA BELKI DUZELIR O TEKNIK BIR SORUNA BENZIYOR ONUN ICIN Bilgisayar Satıcınızla Görüşümeniz gereke bilir

genelde advanced bios fetures, hdd options gibi seçeneklerde olur..hdd mode yazar genelde..anakarttan anakartta menüsü de ismi de değişik olabilir..hdd yazan yerin karşısında sata/raid/ahci gibi seçenekler olur, onu bul + - tuşlarıyla ya da enterla ayarını değiştir..ide vardır büyük ihtimal ide olsun seçeneğin..ayarladıktan sonra F10 a bas enterla..kaydedip çıkmayı unutma yani..sonra bi daha dene.

yada dediğim gibi suan hardiskniz çalışır vaziyette ise vistanızda sorun olma ihtimalide var

vistayı burdan bi arkdaşım indirdi.O kurdu bilgisayarına biraz önce baktım hoşuma gitti ultimate 32bit.Sonra dvd ye çektik geLdim eve.taktım restart işte sonra cd dvd okumak için tuşa basın,bastım.Daha sonra yüklemek istediğim sürücüyü seçtiğimiz yere gliyorum.Ama hiç sürücü göstermiyor.Yenile diyorum yok.Sürücü yükle diyorum yine yok.Biostan ayarlar nasıl yapılyor.ONuda hiç biLmiyorum :S

genelde advanced bios fetures, hdd options gibi seçeneklerde olur..hdd mode yazar genelde..anakarttan anakartta menüsü de ismi de değişik olabilir..hdd yazan yerin karşısında sata/raid/ahci gibi seçenekler olur, onu bul + - tuşlarıyla ya da enterla ayarını değiştir..ide vardır büyük ihtimal ide olsun seçeneğin..ayarladıktan sonra F10 a bas enterla..kaydedip çıkmayı unutma yani..sonra bi daha dene.

teşekkür ederim arkdaşım bi denicem şimdi ..:)

PC Resetle Ardından Mavi bios gelene kadar Delete tusuna bas önune gelicek menüde

Exit ta gel ordan Load Optimal Defaults gel ayarları sıfırla bakalım ne olcak belki bios tarafından kilitlenmistir hdd ler bu yöntemle eger kilitlenmisse hdd ler acılır

Solariz o da olmadı arkadaşım :S

biosda ZEUS un dediği advanced a girdim öle şeyler göremedim ya bios farklı benim..Advanced da şunlar var

JumperFree Configuration

USB Configuration

Chipset Configuration

Onboard Devices Configuration

PCIPnP

valla benden bu kadar :rolleyes: son olarakta bir hardiski sök tak yeniden belki kabloları oynamış ola bilir yerinden yada olmadı F disk cek yada bir bilen kisiye göster pc yi bu sorun senin donanımından kaynaklanıyor ola bilir

saoLasın kardeşimm..başka arkdaşlarda yazarlarsa onları da dinlicem ..olmazsa bi pc ciye ******ürcme artık yapcek bşiey yok

Solariz abi sen sus aman konuşma :rolleyes: konuştukça batıyorsun çünkü adam biosu bilmiyorum diyor sen biosu sıfırla diyorsun :lol: adamı bilgisayarından edeceksin :D

Valla emin değilim ama JumperFree configuration olabilir.Ama sata hdd'm yok.O yüzden pek detaylı yardımcı olamayacağım.

Solariz abi sen sus aman konuşma :lol: konuştukça batıyorsun çünkü adam biosu bilmiyorum diyor sen biosu sıfırla diyorsun :D adamı bilgisayarından edeceksin :D

:rolleyes::D boza yapa öğrenecek bu bilgisayarı öğrenmenin temel kuralı :D ah ah zamanında kac islemci kac anakart yaktım :D bozmadan ve kurcalamadan öğrenilmiyo ne yazıkki ama ben adama demiyom git biosu sil :D sakın yapma ha bios yazmak kadar berbat iş yok :D

hdd sata olduğu için sen cd den kurulum başlattığında hdd görmüyor kısaca bahsetmem gerekirse -sata driver entegre bir işletim sistemi kurman seni eziyetten kurtaracaktır. eğer elindeki cd sata hdd olan başka bir bilgisayarda kuruluyorsa sorunun donanımsal olabilir, yine eğer elindeki cd pata bir hdd e kuruluyorsa cd de sorun yok demektir muhtemelen senin hdd modeli gerekli sürücüleri cd den görmüyor demektir.

p4v8x-mx modelinin kullanıcı kılavuzunu buldum..

şu menüdeymiş ayarı..non-raid olarak ayarlayıp denersin.

ide configuration a gir

60421.JPG

non-raid seç..

8956adsiz.JPG

bi denersin..

arkadaşım çok teşekkür ederim ..ama sana karşı mahçup oldum valla niye dersen anakartı yanlış yazmışım ben :friends: ASUS P4X533 müş

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...