Jump to content

Bios çok Yavaşladı Ve Pc çöktü. Yardım Plsss...

akkaradeniz

Recommended Posts

:dribble: Arkadaşlar Datron TW7 marka laptop um var ve bilgisayarım şu anda çökmüş durumda. Virüsten mi neyden oldu bilmiyorum ama hem bilgisayarımın açılışındaki BIOS ekranı çok yavaş ilerleme yapıyor hemde bilgisayarım harddiski görmüyor. BIOS taş devrinden kalma sanki. 10-15 dakika bekledikten sonra BIOS ayarlarına girebiliyorum ve ne kadar uğraştıysam da harddiski görmedi bilgisayar. Harddiskim bozulmuş olabilir mi acaba diye düşünüyorum ama bir anda oldu, bozulma belirtisi de yok. Eğer BIOS tan kaynaklanan bir sorun varsa harddiski BIOS a nasıl tanıtabilirim. No Sata Drive diyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Harddiskimdeki bilgilerimi de almam lazımdı, bilgisayar bu durumdayken bunu nasıl yapabilirim. Şimdiden çok teşekkür ederim. :D

Aynı olaı ben yaşadım arkadaşım. Dediğin gibi bir süre bekle bekle bekle bilgisayar açılmıyor. Sonra no bootable... diyor doğru mu? Sana sorum şu bilgisayarın peki Second Device olarak Cd/Dvd sürücüsünü görüyor mu? Bilgisayar açılırken Cd/Dvd sürücüsünün ışığı yanıyor mu? Bana bir cevap yaz çözelim.

Evet arkadaşım second device olarak CD/DVD sürücü gözüküyor. BIOS u default yaptım ancak bir çözüme ulaşamadım. Second device olarak DVD sürücüsünün gözükmesini bir avantaj olarak kullanıp acaba işletim sistemim mi çöktü diye Windowsu tekrar kurayım dedim, hem vista da hemde xp de kurulum işlemleri başladı ancak iş windowsun kurulacağı kısma gelince ortalıkta HDD falan yok. Bulamadım, yani bilgisayar HDD yi görmüyor. Dostum mademki sen bir çözüm bulmuşsun, yardımcı olursan sevinirim.

Cd den açılan bi xp kurtarma cd si ile aç ve total comanderden harddiske bak görünmüyorsa partition magic ile yada acronis disk director ile harddiski local olarak dönüştür eğer donanımsal değilse harddisk anlocal olmuş diyebilirim..Local yapabilirsen sistem cd leri harddiski görebilir

Ama sata destekli bi xp cdsi ile önce harddiskin sata sürücülerini yüklemek gerekir.. ...Bişey aklıma takıldı recovery yapılabiliyormu ? Yedeğin varmı ?

Tamam dostum bu söylediğini akşam eve gelince deniycem. Yalnız bir sorum daha var xp kurtarma cd si içerisinde bahsi geçen programlar kurulu değilse ben kendim bu kurtarma cd si içerisine nasıl ekleyebilirim bu programları. Yanlış anlamadıysam kurtarma CD si dediğin CD den açılan bir işletim sistemi xp live gibi doğru mu? Çok teşekkür ederim. Ayrıca bu olay bir virüs saldırısı sonucunda meydana gelmiş olabilir mi?

Tamam dostum bu söylediğini akşam eve gelince deniycem. Yalnız bir sorum daha var xp kurtarma cd si içerisinde bahsi geçen programlar kurulu değilse ben kendim bu kurtarma cd si içerisine nasıl ekleyebilirim bu programları. Yanlış anlamadıysam kurtarma CD si dediğin CD den açılan bir işletim sistemi xp live gibi doğru mu? Çok teşekkür ederim. Ayrıca bu olay bir virüs saldırısı sonucunda meydana gelmiş olabilir mi?

Forumda live cdleri var ve bu saydığım programları barındıran bi cd yi çek ve hazırla kendine ...Ayrıca bu programları live cd sine eklemen biraz zor hazır olan bi cd yi çek. Virüs saldırısından olmuş olabilir ama xp cd leri ve bioas harddiski görmüyorsa başka sebepten de olabilir dediklerimi yap çözülmezsse büyük bi ihtimal donanımsal olmuş olabilir yada bioas çökmüş olablir .. Yapabiliyorsan harddiski sök başka pc de verilerini kurtar biçimlenidirip tekrar tak..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...