Jump to content

Hdd Ismini (yolunu) Değiştirme

alperica
 Share

Recommended Posts

C: ve D: olması gereken hard disk im format attıktan sonra C: ve H: oldu. H: olan bölümün içinde bilgilerim vardır ama ben onun yolunu D: yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Bilgisayarım Sağtuş Özellikler yönet tarafından Disk yöneetiminden denedim hata veriyor. (Windows sistemi biriminizin veya önyükleme biriminizin sürücü harfi değiştiremiyor.) hata burdur. Güvenli kipte denedim oda olmadı. Crad raider denen meretin isimlerini rahat şekilde değiştire biliyorum yönetten. Önemli olan H: biriminin içindekiler zarar vermeden ismini değiştirmek. Basitbir sorun için çok uzun yazmadım umarım.

sdsadasay1.th.jpg

Edited by alperica

D nin yerinde ne varsa mesela DVD ROM varsa kablosunu çıkar sistemi aç sonra yeniden kablosunu tak .. bakalım olacak mı ?

Birde D olan sürücünün adını değiştir önce sonra D harfi boşa çıksın ve H olanı D yapmaya çalış sonrada ...

Edited by volkan23

partition magic 8 (türkçe yamalı) programında sürücü harfini değiştir bölümü var. Oradan yapabilirsin.

partition magic 8 (türkçe yamalı) programında sürücü harfini değiştir bölümü var. Oradan yapabilirsin.

gerek yok bunlara

denetim masası

yönetimsel araçlar

bilgisayar yönetimi

disk yönetimi

burdan hangi sürücülerinizin harflerini değiştirmek istiyorsanız öncelikle H olanı d yapacagınız için d sürücüne tıklayın harf veya yolu değiştir deyin ve x yapın sonra h sürücünüzede aynı işlemi yaparak d seçin hepsi bu

:D masa üstündeki "bilgisayarım" a sağ tıkla "yönet" de acılan bölümden önce cd-rom unüzerine sağ tıkla "sürücü harfi ve yolunu değiştir" de açılan pencereden "değiştir" de "D" yazan bölümü aç ve farklı bir harfi seç "tamam" de

şimdi aynı işmi hdd nin ikinci bölümüne dene ve bu sefer "D" yi seç "tamam" de :(

anladığım kadarıyla ilk sistem yuklerken 2 partın vardı ve ilkini sildin yeniden oluşturdun kurdan ilk bolum d ye düştü yada ilk partı silip o şekilde kurdan oluşturdun.

çözüm: ilk partını ( c olmasını istediğin) primary part yap sonra etkin bölüm yap ( şuan 2.partın etkin) 2.partın etkin oldugundan önyüklemeyi 2.parttan alıyor ve windows bu parta dokunmana izin vermez aynı şekilde 1.parttada windows dosyaların oldugu için ilk partıda dokundurmaz. Partition yonetici program kullan başlangıcta ac (boot lu cd ile) ilk partını ( c olmasını istediğin) primary part yap sonra etkin bölüm yap sonra ilk parta xp açılışını yazdırman gerekiyor yoksa ntlrdr eksik der yada işletim sistemini bulamaz tum araclar hirenin boot cd sinde mevcut uğrasırsan yaparsın

• 2 hafta sonra ...

sorunum sistemimin kurulduğu C ile bazı yedeklerimi aldığım E nin yer değiştirmesiydi yani sistem E de yedekler de C ye geçmişti

sorunumu yine kendim çözdüm arkadaşlar anlatayım

daha önceden(sistemim C de kurulu iken) acronis ile aldığım yedeği geri yükledim o yedek sistem C de kuruluyken alındığı için geri yuklediğimde yine C ye kuruldu ve E ile C yer değiştirdi yani tam benim istediğim şekle döndü HDD.

Edited by ademcevahir

• 4 hafta sonra ...

Sürücü ismini degiştiremeyenler için

başlat/çalıştır/aç regedit yaz

HKEY_LOCAL_MACHINE/system/mounteddevices klasörüne gel ve istediğin sürücünün adını bul

örnek

\DosDevices\A:

\DosDevices\C:

\DosDevices\D:

\DosDevices\E:

istediğin adı vermeden önce o sürücünün ismini değiştir

sağ tıkla isim değiştire bas sonra (j veya w gibi) kullanılmayan bir isim ver cünki aynı anda iki sürücü aynı ismi taşıyamaz

sonra istediğin şekle getir yeniden başlat bitti.

altı kırmızı çizili yerlere dikkat

bundan sonrası basit

son aşamaya geldik

Edited by xl_mupteLa

• 3 years yıl...

[quote name='volkan23' date='04 February 2009 - 20:19 ' timestamp='1233778794' post='417239']
D nin yerinde ne varsa mesela DVD ROM varsa kablosunu çıkar sistemi aç sonra yeniden kablosunu tak .. bakalım olacak mı ?
Birde D olan sürücünün adını değiştir önce sonra D harfi boşa çıksın ve H olanı D yapmaya çalış sonrada ...
[/quote]

Teşkkürler Kardeş söylediğin gibi yaptım oldu.. :yahoo: