Jump to content

SSD MSR Hatası

Anderman
 Share

Recommended Posts

Herkese iyi forumlar arkadaşlar. Geçen gün windows güncellemesi uyarısı geldi bilgisayarıma güncellemeyi kurdum, yeniden başladı sistemin açılışında olan "Bilgisayarınızı kapatmayın, güncelleştirmeler yükleniyor." sırasında elektrikler kesildi ve pc kapandı. Tekrar açtım elektrikler gelince fakat saatlerce o yazıda kaldı bilgisayar bende bir format atayım bari dedim. Usbyi taktım ama karşıma çıkan bu

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/cb/f4/7c/cbf47c98c53b47c36bf361c2a712e641.jpeg&t=0&width=480&text=1

Sürücü 0 benim sistem için kullandığım ssd oluyor.
Sürücü 1 HDD yedek aldığım eski harddisk

Sürücü 0da yani ssd de bazı partitionlar açılmış. Bilgisayar laptop olduğu için sanırım kurtarma bölümleri var. Fakat silemiyor veya Windows'u o ssd ye yukleyemiyorum.
Disk part - clean işlemini denedim. Cmd yardımı ile fakat temizlendi demesine rağmen bu şekilde karşıma çıkıyor yine. Bu ssd den bu alanları komple silip temiz bir işletim sistemini nasıl kurarım? 77gb olan alana kurmak istediğim zaman hata veriyor. Sanki ssd komple dokunulmaz olmuş durumda. Aomei ile format attım ama yine klasörler içinde duruyor. Lütfen yardım edin bana
Şimdiden teşekkür ederim, iyi forumlar.

Anormal bir durum yok. Windows kurulumu yaparken windowsu kurduğun diskin bir kısmını kurtarma, yedek v.s gibi bölümlere ayırıyor. Sen windowsu açtığın da sadece C olarak gösterir ancak diskin bir kısmı başta da yazdığım gibi ileri de yaşanacak çökme v.s durumları için yedekleme yapıyor. Disk0 Bölüm1-2-3' e windows kuramazsın. Windowsun kurulu olduğu dizini sıfırlayıp format atmak istersen de Dİsk 0 Bölüm1-2-3-4'ü silerek yeniden disk oluşturup format atabilirsin. Yine aynı şekilde ekstra 2-3 bölüm yedekleme, kurtarma v.s için otomatik olarak ekleyecektir. Windows kurulu diskte kaybetmek istemediğin dosyaların varsa bir format usb, dvd den herhangi birine yazdırıp windowsu onarabilirsin. Bunu yapmak için de disk bölümleme yapmadan önce kurtar yazar. Ona tıklayıp windowsunu onarabilirsin. Tabikii çöken windowsla hazırladığın windows format usb' si aynı olmalı... (Tekrar yazıyorum Disk0 Bölüm1-2-3 windows kurarken çökme durumunda v.s yedeklemek için otomatik olarak oluşuyor.)

+Kısaca özetleyeyim. Format atacaksan  Disk0 bölüm 1-2-3-4 herbirini ayrı ayrı seçip sil' e tıklayacaksın. Ve SSD tek parça haline gelecek. Tekrar bölüm oluşturduğun da yine aynı şekilde 3-4 parçaya böler. Sen birincil yazan kısma kuracaksın. (diğerleri otomatik olarak oluşan yedekleme bölümleri) Bu arada disk part clean işlemiyle Sürücü 1' i silmişsin sanırım.

Edited by deli_petro06

deli_petro06, 8 saat önce yazdı:

Anormal bir durum yok. Windows kurulumu yaparken windowsu kurduğun diskin bir kısmını kurtarma, yedek v.s gibi bölümlere ayırıyor. Sen windowsu açtığın da sadece C olarak gösterir ancak diskin bir kısmı başta da yazdığım gibi ileri de yaşanacak çökme v.s durumları için yedekleme yapıyor. Disk0 Bölüm1-2-3' e windows kuramazsın. Windowsun kurulu olduğu dizini sıfırlayıp format atmak istersen de Dİsk 0 Bölüm1-2-3-4'ü silerek yeniden disk oluşturup format atabilirsin. Yine aynı şekilde ekstra 2-3 bölüm yedekleme, kurtarma v.s için otomatik olarak ekleyecektir. Windows kurulu diskte kaybetmek istemediğin dosyaların varsa bir format usb, dvd den herhangi birine yazdırıp windowsu onarabilirsin. Bunu yapmak için de disk bölümleme yapmadan önce kurtar yazar. Ona tıklayıp windowsunu onarabilirsin. Tabikii çöken windowsla hazırladığın windows format usb' si aynı olmalı... (Tekrar yazıyorum Disk0 Bölüm1-2-3 windows kurarken çökme durumunda v.s yedeklemek için otomatik olarak oluşuyor.)

+Kısaca özetleyeyim. Format atacaksan  Disk0 bölüm 1-2-3-4 herbirini ayrı ayrı seçip sil' e tıklayacaksın. Ve SSD tek parça haline gelecek. Tekrar bölüm oluşturduğun da yine aynı şekilde 3-4 parçaya böler. Sen birincil yazan kısma kuracaksın. (diğerleri otomatik olarak oluşan yedekleme bölümleri) Bu arada disk part clean işlemiyle Sürücü 1' i silmişsin sanırım.

Önceki windows sürümü ile şuan attığım sürüm aynı olursa silebilirim yani hocam öyle mi? 

VentMois, 2 saat önce yazdı:

16 mb lik alana kurmaya çalıştığınız için olmasın ?

Hayır tabi ki. Her formattan önce tüm yedeklemeleri silip temiz bir windows kurarım. Fakat partitionları silmek istediğim zaman böyle bir sorun ile karşılaşıyorum. 

cuneyt78, 9 saat önce yazdı:

sürücü seçeneklerinden sili kullanarak disk0 ları sil. ssd tek parça olacak. bölüm oluştur deyip kuruluma devam et.

Biliyorum hocam ama AOMEİ bile silemedi o bölümleri buradan silmek istediğim zaman da karşıma çıkan uyarı görselde var zaten. 

Silmek için aynı sürüm olması gerekmiyor. Windowsu onarmak istersen bu durum geçerli. Aynı sürümden kastım, onarma işlemi için win10 pro kullanmışsan, yine win10 pro ile onarma işlemi yapman iyi olur. Silmek için tek sok tıkla seçip sil demen gerekir. Acaba Msr bölümünün üzerine çift falan mı tıklıyorsun?

deli_petro06, 23.10.2020 - 17:37 yazdı:

Silmek için aynı sürüm olması gerekmiyor. Windowsu onarmak istersen bu durum geçerli. Aynı sürümden kastım, onarma işlemi için win10 pro kullanmışsan, yine win10 pro ile onarma işlemi yapman iyi olur. Silmek için tek sok tıkla seçip sil demen gerekir. Acaba Msr bölümünün üzerine çift falan mı tıklıyorsun?

Hayır tabi ki bende biliyorum kullanmasını arayüzü. Şimdi sisteme Ubuntu yükledim ve sildim. Tekrardan win format imajı oluşturdum ve hata değişti. 

Bu şekilde bir hata çıkıyor şimdide. 

Windows bu diske yüklenemez. Seçilen disk GPT bölümü stilinde. 

Windows bu sabit disk alanına yüklenemez windows Ntfs olarak biçimlendirilen bir alana yuklenmelidir. 

Windows bu sabit disk alanına yüklenemez bu bölüm bir EFI sistem bölümü (ESP) 

Bu üçü tek bir uyarı balonu halinde çıkıyor. 

Sayın  deli_petro06

Şunu deneyebilir misiniz?Eğer imkanınız varsa hdd'yi çıkarıp usb harici diske bağlayıp Easeus partition manager gibi partition programlarıyla yada sökmeden  içinde partition manager programı olan PE bir sistemle girip hdd'nin başlangıç kısmını oluşturan  GPT kısmını önce MBR yaparak silmeyi deneyin.Olmazsa GPT'ye çevirerek deneyin.Düzelecektir.  

Please register to see this content.

Edited by muski

İso dosyasını Rufus ile GPT formatında yazdırmalısın. Muhtemelen MBR formatında yazdırmışsın. Yani aşağıdaki resimdeki şekilde GPT - FAT32 seçili olacak. Diskin GPT formatındayken, iso dosyasını MBR olarak yazdırırsan bu hatayı alırsın...

Spoiler

GPT.jpg.24adf2413450a817abcde8620db9ba89.jpg

+ olarak diski GPT yada MBR formatına döndürmek için aşağıdaki cmd komutlarını kullanabilirsin...

Spoiler

Shift + F10 la cmd ekranını açıp

diskpart

list disk

select disk * (* yerine listede format atacağın disk hangisiyse onun numarasını yazıyorsun. Yani Disk 0 ise select disk 0 yazıyorsun)

clean (diski siler)

convert gpt (yada mbr yapmak istiyorsan convert mbr yazıyorsun)

exit

exit

yaparak çıkıyorsun...

SSD ler için GPT formatı öneriliyor. Diskin GPT formatındaysa, iso dosyasını da GPT olarak yazdırmalısın. 

Diskin MBR mi yoksa GPT mi olduğunu yukarıdaki kodlardan list diski girdiğin de sağ kısımda GPT ise GPT yazısının altında * işareti oluyor...

Edited by deli_petro06

deli_petro06, 2 saat önce yazdı:

İso dosyasını Rufus ile GPT formatında yazdırmalısın. Muhtemelen MBR formatında yazdırmışsın. Yani aşağıdaki resimdeki şekilde GPT - FAT32 seçili olacak. Diskin GPT formatındayken, iso dosyasını MBR olarak yazdırırsan bu hatayı alırsın...

İçeriği Görüntüle

GPT.jpg.24adf2413450a817abcde8620db9ba89.jpg

+ olarak diski GPT yada MBR formatına döndürmek için aşağıdaki cmd komutlarını kullanabilirsin...

İçeriği Görüntüle

Shift + F10 la cmd ekranını açıp

diskpart

list disk

select disk * (* yerine listede format atacağın disk hangisiyse onun numarasını yazıyorsun. Yani Disk 0 ise select disk 0 yazıyorsun)

clean (diski siler)

convert gpt (yada mbr yapmak istiyorsan convert mbr yazıyorsun)

exit

exit

yaparak çıkıyorsun...

SSD ler için GPT formatı öneriliyor. Diskin GPT formatındaysa, iso dosyasını da GPT olarak yazdırmalısın. 

Diskin MBR mi yoksa GPT mi olduğunu yukarıdaki kodlardan list diski girdiğin de sağ kısımda GPT ise GPT yazısının altında * işareti oluyor...

O şekilde yaptığım zaman boot ekranına giremiyorum. Bios kilitli olarak uyarı çıkartıyor. 

muski, 2 saat önce yazdı:

Sayın  deli_petro06

Şunu deneyebilir misiniz?Eğer imkanınız varsa hdd'yi çıkarıp usb harici diske bağlayıp Easeus partition manager gibi partition programlarıyla yada sökmeden  içinde partition manager programı olan PE bir sistemle girip hdd'nin başlangıç kısmını oluşturan  GPT kısmını önce MBR yaparak silmeyi deneyin.Olmazsa GPT'ye çevirerek deneyin.Düzelecektir.  

Please register to see this content.

Bunu yapmak istediğim zaman şu hatayı alıyorum :

Bilgi kodu:6

Disk üzerindeki bölümleme tablosu başka bir uygulama tarafından kilitlendiğinden güncellenmedi.