Jump to content

Bitcoin + 2007 Krizi + Ekonomi

RedDunyam
 Share

Recommended Posts

Sohbet amaçlı açtım düşüncenizi merak ediyorum açıkçası

+Bitcoin ile ilgili iyi kötü bilgisi olanlar vardır

+ABD 2007 krizi (sadece ABD değil aslında ama en çok etkilenenler olduğu için 8 milyon işsiz 6 milyon evsiz)

+Ekonomi (Türkiye)

Bitcoin karşılığı olmiyan ama talep gören ve arzının belirli olduğu bir tür maden diyelim 

2007 krizi ise güven duyulan ama perde arkasında sadece ahmakların bulunduğu kredi ve faiz lobisi diyelim

Ekonomi ekledim çünkü bizede dokunacak bence

Sorum şu tüm dünyada karşılığı olmiyan ama talep gören ve insanlara şirketlere para kazandıran bir tür maden var

( bitcoin ,atom,eth vb.)

Talep görüyorlar çünkü bankalar ülkeler yönlendiremiyorlardı fakat şimdi herşeyin aksine belli sayılarda topluluklar veya gruplar toplu alım veya satış yaparak manipülasyon yapabiliyorlar buda daha çok talep görmelerine sebep oluyor 

(Ülkeler bunu kabul edermi herkesin toplanıp hadi şunun değerini yükseltelim para kazanalım)

Ekonomik olarakta şu sorun var bence TL dolara, dolarda BTC yatırılıyor

Haliyle karşılığı olan para (TL) ,

karşılığı olmayan bir madene (BTC) çevriliyor  karşılığı yok ama değeride artıyor

Bu iş patlarmı veya olan sadece fakire mı olur 

Not: Konuyu üstten anlattım çünkü çok geniş bir konu aslında

mini özet olduğu için yanlış veya çok eksik bilgiler olabilir sadece fikrinizi merak ediyorum

• Like 1

Şimdiye kadar hiç ilgilenmemiştim sorunuz üzerine şöyle bir göz gezdirdim. Valla anladım diyemem. örneğin hisse senetlerinin lot değeri ve adedi var. Dünyada kaç bitcoin var sorusunu anlamadım.? Borsada eskiden lot altı vardı bankalarda bulunurdu 100 adet 1 lot oluyordu hatırladığıma göre Yani bu da bir şey açıklamıyor gerçi. Bu da bir birim çünkü. Ama işte 1 bitcoin 56bin Dolar civarında şu sıra. ama kaç adet bitcoin var dünyada en başta onu bilmem gerek.

Patlarmı resesyon olurmu? Sorusu ise gayet normal basit bir cevabı var tabiki patlar.. Dünyada ekonomik kriz olmasıda olası. Ama gel görki yine gizli bir takım aktörler varki Dünyada bile ekomoik durgunluk varken Doları yükselttiler!!  patlamayan bir şey varmı? Ama Dünyada piyasa kurucular , güçler bu süreçleri yönetir. Gözden çıkarılmaya değer yada diğer deyişle değersizleşmiş bir şeyin patlaması yada patlatılması tabiki daha olası. 

Bunlardan bahsedince sadece bitcoin/dolar dengesi falan değil hemen her şey işin konusu olur; Siyaset, rejim( yeni doğan rejimler dromokrasi gibi!?) felsefe psikoloji coğrafya , iklim, teknoloji, silah, savaş v.s. v.s.

Bu arada bu yazdıklarım benim kişisel bilgi ve kurgularımdır. ASLA YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Edited by abdulhey_
  • Like 1

bitcoin geleceğin parasıdr ve dolardan altından daha değerli ve daha kullanışlı olacaktır.ülkeler kendi parabirimlerini bırakıp buna bile geçer.kar mı zararmı bilemem dolardada altındada zarar olur her zaman ama boş iş deyip geçmeyin az da olsa elinizde bulunsun derim.zaman teknoloji devri kimse kağıt paranın altının yerine geçeceğinide bilemezdi ama bugun para dye birşey var yarın neden bitcoin yerine geçmesin 

• Thanks 1

"Karşılığı yok" karşılığı yok deyip duruyorsun da neyin karşılığı yok? Bayağı karşılığı var. Yatırım yapabiliryorsun, kazançta sağlayabiliyorsun ve sonra o paranı geri de alabiliyorsun. Eee hani karşılığı yoktu? Çiftlik bank gibi yatırım yapıp hava aldıysan karşılığı yok dolandırıldım vs.. diye bilirsin. Sanal para mı demek istiyorsun? Eğer sanal para demek istiyorsan da zaten dünyada ki paranın da çoğu sanal. Yanlış hatırlamıyorsam %3 seviyesinde efektif para vardı. Yani basılmış piyasada dolanan paradan bahsediyorum.  Manipulasyondan bahsediyorsun o her yerde var. Borsa da yapılmıyor mu? Arz ve talebin olduğu her yer de manipulasyon olabilir. Bence bakış açında sorun var biraz daha araştırmalısın.

cayro, 8 dakika önce yazdı:

"Karşılığı yok" karşılığı yok deyip duruyorsun da neyin karşılığı yok? Bayağı karşılığı var. Yatırım yapabiliryorsun, kazançta sağlayabiliyorsun ve sonra o paranı geri de alabiliyorsun. Eee hani karşılığı yoktu? Çiftlik bank gibi yatırım yapıp hava aldıysan karşılığı yok dolandırıldım vs.. diye bilirsin. Sanal para mı demek istiyorsun? Eğer sanal para demek istiyorsan da zaten dünyada ki paranın da çoğu sanal. Yanlış hatırlamıyorsam %3 seviyesinde efektif para vardı. Yani basılmış piyasada dolanan paradan bahsediyorum.  Manipulasyondan bahsediyorsun o her yerde var. Borsa da yapılmıyor mu? Arz ve talebin olduğu her yer de manipulasyon olabilir. Bence bakış açında sorun var biraz daha araştırmalısın.

Evet sanırım bilgi sahibisiniz.. Dünyada kaç bitcoin var? takas bilgisi varmı günlük olarak falan..?

abdulhey_, 28 dakika önce yazdı:

Evet sanırım bilgi sahibisiniz.. Dünyada kaç bitcoin var? takas bilgisi varmı günlük olarak falan..?

@abdulhey_

Çok uzun uzadıya bir konu. Burda en fazla genel bilgilerden bahsedilebilir. En son 18.400.000 civarinda bir bitcoin vardı. Net rakamlara googledan ulaşabilirsin. Tabii ki coin üretildiği için sürekli artıyor.  4 yılda bir bitcoinler 2 ye bölünüyor.  Vs. vs..

Google da birazcık araştırma yaparsan ne kadar çok bilgi, döküman, video olduğunu görürsün. İşin mantığını bu sayade öğrenebilirsin. Yeri burası değil bence

cayro, 21 saat önce yazdı:

@abdulhey_

Çok uzun uzadıya bir konu. Burda en fazla genel bilgilerden bahsedilebilir. En son 18.400.000 civarinda bir bitcoin vardı. Net rakamlara googledan ulaşabilirsin. Tabii ki coin üretildiği için sürekli artıyor.  4 yılda bir bitcoinler 2 ye bölünüyor.  Vs. vs..

Google da birazcık araştırma yaparsan ne kadar çok bilgi, döküman, video olduğunu görürsün. İşin mantığını bu sayade öğrenebilirsin. Yeri burası değil bence

Teşekkür ederim. Ben birim olarak karşılığı varmı onu merak etmiştim. Gerçi tabi bir güvence katabilir bu ama borsada pek farklı değil.! yarım milyar piyasa değeri olan bir seneti zaman gelir biraz zengin birisi komple alabilir örneğin.. Yani değeri kalmadığında tüm lotlar elinde olsa ne olacak..? Buna ne denirki? sanal değermi? veya gerçek-sanal değer..

• Like 1